Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De decenii in Romania populatie e intoxicata cu stiri false, pericole inventate.
    In fiecare campanie populatia e suprasaturata cu promisiuni mincinoase.
    Normal ca, in timp, faptele contrazic tot ce ni s-a livrat.
    Cu toate astea, totul revine, ciclic, la perioade mai lungi sau mai scurte. Si iarasi alegem sa credem. De ce?
    Pentru ca, intre fake news si minciuna, noi cultivam de mai mult timp interesul personal imediat.
    Asta garanteaza succesul celor care promit mincinos.

    Comment


    • Perfect de acord cu cele de mai sus...

      Totuși în cazul noii formațiuni cred că v-ați dat și voi seama că există o așa zisă confuzie (dar bine gândită), care este cumva soră cu coincidența dar și cu continuitatea platformei... ce are scopul ulterior de a-i face pe cei înscriși inițial, să treaca "by deafult" la RO+.

      Părerea mea.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • E chiar continuarea platformei RO100. Nu e nicio confuzie, nu inteleg de ce incerci sa cauti tertipuri acolo unde nu sunt. Pentru a putea pune in aplicare ce s-a "gandit" in RO100 trebuia sa se creeze un partid pentru a intra in politica si implicit alegeri.

        Hai sa-l lasam sa devina partid in primul rand si apoi sa facem statistici, sa comentam activitatea samd.
        I have no special talent. I am only passionately curious.

        Comment


        • Of, Silviu... dac-ai știi tu ce se discută în spatele ușilor închise ca lumea (mă scuzi) să pună botul, ce decizii inteligente se iau cu cel puțin două "finalizări" funcție de cum se sesizează (sau nu) presa, ce idei năstrușnice pline de sentiment apar de la o oră la alta, ce informații gen "pe surse" sunt date chipurile publicității dar controlat... și nu în ultimul rând cât de bine este lucrat un comunicat de presă...

          ...n-ai mai vrea să auzi de politică niciodată.

          Mai trist este că cei despre care vorbim nu au reușit mai nimic la prima tentativă cu excepția micii "reforme Voiculescu". De ce ar reuși acum? Ah, doar să fie așa... ca o alternativă la ce se întâmplă în ultima vreme? Chiar dacă vei spune că nu au avut timp sau te vei prevala de cuvintele lui Cioloș care se scuza mai zilele trecute că special nu a vrut să candideze în 2016, eu prea multe șanse nu le dau. Sper să mă înșel...

          Până la Parlamentare mai e destul. Poate să facă ceva purici la Europarlamentare, dar să nu uităm ceva... Conform sondajelor, românul de rând cu IQ peste media, nu prea bagă în seamă Euro și stă acasă iar cel care iese votează ce știe de-o viață.

          Vă mai amintiți faza cu "Mă piș pe el de vot"?
          Din păcate cam asta e gândirea.

          Dar, fie... Așteptăm și de data asta să vedem ce se întâmplă.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Mai trist este c cei despre care vorbim nu au reuit mai nimic la prima tentativ cu excepia micii "reforme Voiculescu". De ce ar reui acum? Ah, doar s fie aa...
            Imi pare rau dar nu cred ca ai urmarit cu atentie lucrurile ce s-au facut in perioada Ciolos, in contextul politic de atunci. Au facut multe lucruri bune in limita posibilitatilor (a se intelege sustinerii politice si a prerogativelor limitate) si a timpului avut la dispozitie.

            Nu stiu ce asteptari ai avut tu dar mie mi-a lasat impresia ca se poate daca ai vointa...
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Persoanele condamnate pentru corupție, cu pedepse de maxim 5 ani de închisoare, vor putea beneficia de măsurile alternative ca detenție la domiciliu sau de week-end - propunere PSD.
              Majoritatea PSD-ALDE-UDMR din comisia juridică de la Camera Deputaților a votat marți mai multe amendamente ale PSD depuse la o serie de proiecte de lege privind măsurile de executare a pedepselor privative de libertate prin care și persoanele condamnate pentru fapte de corupție, cu pedepse de până la 5 ani de închisoare, să poată beneficia de măsuri alternative de executare a pedepselor, precum executarea pedepsei la domiciliu sau executarea fracţionată a pedepsei în zilele de sâmbătă şi duminică într-un centru special înfiinţat. Ședința a durat aproape trei ore, însă votul pe raportul final pe aceste modificări a fost amânat pentru miercuri după-amiază, când are loc o nouă ședință.


              Livake isi aranjeaza sa faca parnaie acasa.

              Pai si asa nu ia nimeni mai mult de 3 ani cu executare, acum nici macar jumatate de pedepsa in inchisoare sa nu mai execute, sa stea la caldurica acasa.
              In conditiile astea ma las de munca si ma apuc de furat de la stat.
              Felicitari pezede, furati cat ma imult, ca sa aveti un domiciliu confortabil. Furati mult, sa aveti bani si de piscina, teren de tenis, cinema propriu, sala de jocuri. Ca sa nu va plictisiti.
              Daca furati destul, o sa aveti casa pe 2 strazi ca sefu', sa nu aveti aceeasi priveliste.


              Glumind cand vorbim serios, dupa o asemenea propunere, cred ca partidul asta n-ar mai fi avut electorat decat maxim infractorii vizati de lege, intr-un stat civilizat.
              Last edited by mr.K; 3 April 2018, 17:42.

              Comment


              • Glumind cand vorbim serios, dupa o asemenea propunere, cred ca partidul asta n-ar mai fi avut electorat decat maxim infractorii vizati de lege, intr-un stat civilizat.
                Istoria se repetă!

                Cine a condus țara după al doilea război mondial?

                Rușii, evreii și infractorii eliberați în masă, toți fiind puși în funcții cheie.

                Ce s-a întâmplat după, este partea a doua (cu evreii forțați să plece, cu infractorii trimiși unde le era locul), dar cei de mai sus, precum minerii în anii '90, au fost ținuți special acolo sus și în primă fază, pentru a face ordine și disciplină (de partid?) într-o țară unde domnea haosul după război și care nu avea nevoie de "gânditorii" intelectuali.

                Este chestie veche, împământenită demult pe plaiurile noastre.

                La fel și Vanghelie, "ocrotitorul" țiganlor și asistaților din Sectorul 5. A știut el pe ale cui voturi să se bazeze! Până să apară, habar n-aveam cum arată o cantină socială. La ce cozi erau acolo, am cezut pe moment că a înviat Ceaușescu.

                Măcar cizmarul în trimitea la muncă... pe când cei de acum vor doar voturi.
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment



                • Ce se mai intampla pe la MTS?
                  Ioana Bran are consilier un tuciuriu mare, care nu stie sa raspunda la intrebarea "cu ce va ocupati".
                  De fapt, are multi consilieri, care fac acelasi lucru.
                  Printre realizarile ministresei e declararea unui loc unde se fumeaza (atentie, nu fumoar!) drept zona de securitate.
                  Trist, o sa ne batem in curand cu Luxemburgul si Malta in competitiile sportive pentru evitarea ultimului loc.

                  Comment


                  • Nu este deloc un secret faptul că în instituțiile statului se bagă la greu țigări încă de când s-a dat legea cu interzicerea fumatului...

                    Mai nasol este când fumul ajunge (n.r. după ghișeu / după ușile unde nu toți au acces) la cetățenii ofticați. Aceștia de fapt ar fi și n-ar supărați, deoarece ei ajung acolo pentru a-și rezolva problemele, nu pentru a constata că angajații statului fumează.

                    Și totuși dacă ar fi să își arate nemulțumirea (exceptând acele "articole incendiare" de pe bloguri sau "reportaje cu camera ascunsă" ori cu telefonul ținut în picioare portrait, nu landscape), aceasta este de doua tipuri:

                    - nemulțumirea și supărarea că unii primesc amendă pentru că fumează pe când alții nu
                    - supărați că dacă tot stau cu orele la ghișeu, nu pot fuma și ei (cetățenii / contribuabilii)...

                    Știu că este trist, mai știu și că unde-i lege nu-i tocmeală (unde, la noi în țară? hahaha) dar cam așa stă treaba.

                    Am sau n-am dreptate?
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • Fumatul era ultima mea grija exprimata in postul de mai sus.
                      Ma preocupa "competenta" personalului adus de gagica asta care-si zice si ministru, doar pentru ca ocupa un post.
                      De competentele ei sunt lamurit inca de la investire.

                      Comment


                      • Eu nu înțeleg de ce te mai miri...
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Chiar si-asa!

                          Comment


                          • Originally posted by Catalin S. View Post
                            Azi este 1 aprilie, dar daca vrei sa ne duelam...
                            1. Cu tine n-am cum sa ma cert.
                            2. Oricare se poate certa cu oricine daca vrea cearta, indiferent de moment sau situatie.
                            3. No comment.
                            Se zice: "Cauta si vei gasi!" Se mai zice: "Cine cauta gaseste". La mine sa nu cauti ca nu gasesti. N-am!

                            Comment


                            • @Fanez... hai, că (totuși) nu este dracul atât de negru în ciuda a ce se crede!
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Desigur. E blond. Altfel nu te-ar mai pacali. Cu cat il vezi mai frumos cu atat te inseala mai bine.
                                Ca si in politica, "penalii" au castigat alegerile. De ce? Pentru ca lumea zice exact ca tine... " nu e chiar asa de negru in ciuda a ce se..." arata pe la tv sau zice "unul si altii".
                                Last edited by Fanez; 4 April 2018, 23:03.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google