Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gecmc94 View Post
    Rhydin, i s-a mai spus bolovanului că prețurile la energie nu depind de culoarea politică a guvernului. Dar o ține pe a lui. Dacă era Cioloș, la fel i-ar fi scăzut puterea de cumpărare.
    Imi e lehamite si de Guvernul Ciolos cu oug-urile lor cu care ma lupt zi de zi ca sa le aplic si sincer indiferent de situatie nu stiu daca le aplic corect sau nu, si desigur dupaia scrie la ziar un dobitoc ca fac ilegalitati.
    "
    Energia electrica furnizata este masurata in conformitate cu Codul de masurare a energiei electrice, aprobat prin Ordinul presedintelui ANRE nr.17/2002.

    Valoarea certificatelor verzi facturate reprezinta produsul dintre valoarea cotei anuale obligatorii de achiziţie de certificate (CV/MWh) estimate de catre ANRE.

    Contributia pentru cogenerarea de inaltă eficienta a fost aprobata prin Ordinul ANRE nr. 12/2011.

    SSMD. Deci tot ce se face, ANRE-ul dicteaza.

    Ei dicteaza, nu guvernul, nu parlamentul, nu rusii, nu trump, nu uniunea europeana.

    Eu dupa cum am zis lucrez in sistemul medical, sincer nu vreau sa se schimbe guvernul deoarece vreau sa vad daca din Ianuarie se aplica majorarea cu 25%, sincer vreau sa vad asta pentru ca sunt un fel de Toma Necredinciosul. Asadar pana atunci sa ramana asta, dupaia sa vina altul.
    Last edited by rhydin; 21 September 2018, 13:51.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

    Comment


    • anre, din cate stiu, reglementeaza piata interna. nu stiu in ce masura pretul nostru are legatura cu pretul international, cat de expusi sau izolati suntem la fluctuatiile de pret globale. dar ca idee, nu poate fi tras la raspundere guvernul in mod direct pt pretul energiei. sa dam cezarului ce-i al cezarului, a avut, pe langa rateuri si rahaturi, cateva chestii bune actuala guvernare: gen, marira salariului minim, marirea pensiilor (dar aici cred ca era mai ok s-o faca gradual, mai mult la cei cu pensie mai mica si nu trebuiau bagate iar pensii speciale cumulate si nesimtite), marirea salariilor medicilor, profesorilor, etc. poate ca efortul bugetar e prea mare, ramane sa vedem, dar ca idee, nu faptul ca au facut mariri e de condamnat, ci ca au facut cu dedicatie sau fara cap. daca erau mai moderati, am fi fost toti mai linistiti acum, atat aia pro cat si aia contra coalitiei infractionale, pardon, de guvernare. ca sa nu zica lumea ca am ceva doar cu psd, as ruga un coleg, oricare, sa-mi enumere cateva reusit ale pnl, de exemplu, altele decat votarea cot la cot cu psd a oricarei legi "dubase" atunci cand au avut interesul sa-si apere oamenii. parerea mea e ca pnl e aripa liberala a psd
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by rhydin View Post
        Sincer aici nu este treaba guvernului, si o zic pentru ca lucrez cu Bursa de Marfuri. ANRE-ul este stat in stat, ei reglementeaza si dicteaza.
        Iti raman profund indatorat daca ai posta afirmatia de mai sus,pentru un timp, zilnic.

        @bolovan
        Lucrez intr-o companie care plateste salarii "frumoase", as putea spune chiar pline de "sex-appeal". Pana azi nu am auzit pe cineva sa "maraie" ca i-a scazut salariul si, cu siguranta, ar fi facut-o daca s-ar fi intamplat. Luni promit ca verific personal la cei de la IT si postez aici ce aflu.

        @Seba
        Pensiile speciale nu s-au marit.
        Last edited by gogeala; 21 September 2018, 14:10. Reason: Automerged Doublepost
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Nu s-ai marit pensiile speciale...doar au depasit recorduri (un fost procuror ia cea mai mare pensie din EU...mai ales dupa recalculari...tatal meu ia la fel...dar el nu este special).
          Astept sa te interesezi

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            ... de ce firma n-a compensat? pentru ca nu a obligat nimeni firmele sa compenseze.
            ... oricum am da-o, faptul ca unele firme au compensat idiotenia guvernului, nu e nicidecum meritul guvernului, pe cand lipsa de reactie a unor companii se poate imputa guvernului, ca a facut legea prost. evident guvernul nu se putea baga intr-un contract de munca dintre doua parti, dar trebuia sa ia in calcul mai multe aspecte. aici a fost gafa.
            Seba, în timpul lungii tale absențe, au fost discutate cât mai obiectiv două aspecte. "Revoluția fiscală" - trecerea contribuțiilor - este ideea lui Gabriel Biriș care a acceptat să fie secretar de stat în Min Fin al guvernului Cioloș DOAR pentru a fi lăsat să construiască acest proiect cu zeci/o sută de oameni din Min Fin. A ieșit pe surse în public, iar Min de Finanțe Dragu s-a delimitat de el, Cioloș l-a respins iar Biriș și-a dat demisia spunând că scopul lui a fost atins și a sperat că cineva îl va aplica pe viitor. Când spui "idioțenia", atenție că dai în tehnocrații sfinți, nu în ciuma roșie.

            Al doilea aspect este cel al compensărilor din IT. Da, probabil că lui Biriș și echipei lui i-au scăpat IT-iștii. Diverși reprezentanți ai PSD au tot dat diferite mesaje publice în care menținerea salariului net al angajatului este o chestiune de fidelizare a angajatului. Eu știu că cele mai multe firme din IT au compensat cu sau fără ajutorul OUG 3/2018 și au păstrat salariul net.

            Comment


            • a, inca un rahat pe care l-au facut, a fost pensionarea anticipata cu drept de reangajare pe acelasi post. au fost mai multe cazuri, iar legea trebuie facuta exact pt situatiile cand bunul simt nu mai functioneaza. de aia nu pot fi de acord cu usurarea pedepselor, indiferent cine ce-ar zice. cand nu ai bun simt, trebuie legi drastice. altfel, n-ar fi nevoie de legi.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Nici nu conteaza. Multi vor vota "NU" doar pentru ca vine din partea psd/Dragnea si trebuie sa fie contra.
                Subtil ... Vrei să spui că din motive politice, opoziția va încerca și invers la Referendum?

                Femeia Dăncilă le cere bărbaților și femeilor din opoziție să își declare pozițiile preferate:
                În locul apelurilor pentru boicotare, ar fi mai onest ca partidele să își exprime o poziție mai clară.

                Comment


                • Aici vorbim sa ne racim gura degeaba...nici in fata lucrurilor evidente unii nu cedeaza

                  Ce zicea PSD despre trecerea contributiilor sociale in 2016, asa cum acum o leaga smechereste PSD-istii de guvernul tehnocrat. Cum s-au gandit ei imediat ca e bine sa-l implementeze si e tot vina guvernului tehnocrat ca nu s-a gadit la naumite categorii care vor fi defavorizate.

                  Deci ce spunea PSD în 2016 despre transferul contribuţiilor.

                  Liviu Dragnea, preşedintele PSD: Este o bazaconie!

                  Adrian Dobre, purtătorul de cuvânt al PSD: Din toate punctele de vedere frizează absurdul.

                  Codrin Ştefănescu, secretar-general al PSD: Anihilare, într-un cuvânt! Aici vorbim clar de trădare de ţară.

                  Liviu Pop, fost ministru al Educaţiei în guvernele PSD: Afectează siguranţa naţională.

                  Varujan Vosganian, ALDE: La legislaţie fiscală este imposibil să se întâmple aşa ceva.

                  Graţiela Gavrilescu, ministrul Mediului în guvernul PSD: Vrea să facă rău românilor.

                  Liviu Dragnea: A produs tulburare foarte mare în tot mediul economic şi nu numai.

                  Victor Ponta, fost membru PSD: E mult mai gravă decât pare.

                  Florin Iordache: Urmăreau să transfere în totalitate responsabilitatea finanţării sistemului de securitate socială de la angajator la angajat. Din fericire, a fost suficientă revoltă publică la acel moment pentru a renunţa la această decizie jignitoare pentru angajaţii români.

                  Comment


                  • Pai da, dar în 2017 au mai analizat si au ajuns la pareri diferite. [emoji16]
                    Numai tampiti in pesede. i cei mai mari mincinosi din galaxie.

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Niste javre ordinare, pe care le poti cumpara cu bani oricand.
                      Daca le dai 2 lei imediat da o lege ca nu e buna apa calda.
                      Pacat ca prin toate minciunile lor ne dezbina ca natie dar na , ne meritam soarta.

                      Comment


                      • Originally posted by gecmc94 View Post
                        Subtil ... Vrei să spui că din motive politice, opoziția va încerca și invers la Referendum? ...
                        Important e sa fie contra orice zice psd. Indiferent despre ce ar fi vorba.
                        În locul apelurilor pentru boicotare, ar fi mai onest ca partidele să își exprime o poziție mai clară.
                        Corect. De ce trebuia sa boicoteze? Sa iasa la vot si sa fie contra ca nu stiu nimic altceva.
                        Ce zicea PSD despre trecerea contributiilor sociale in 2016, asa cum acum o leaga smechereste PSD-istii de guvernul tehnocrat. Cum s-au gandit ei imediat ca e bine sa-l implementeze si e tot vina guvernului tehnocrat ca nu s-a gadit la naumite categorii care vor fi defavorizate.

                        Deci ce spunea PSD în 2016 despre transferul contribuţiilor.
                        In ce context? Fara cresteri de salarii? In ce conditii s-ar fi facut atunci?
                        Originally posted by mr.K View Post
                        Pai da, dar în 2017 au mai analizat ...
                        Si au ales o varianta acceptabila.

                        Comment


                        • Dezbinarea, sfidarea, dezinformarea, hotia si minciuna sunt armele lor din nastere. Si da, ne meritam soarta pentru ca pana la urma ei au casigat alegerile parlamentare. Plus cele locale. Cu morti, voturi furate si alte cele. Dar au legimitate. Ca fac ceea ce fac este altceva.
                          Subtil ... Vrei să spui că din motive politice, opoziția va încerca și invers la Referendum?

                          Femeia Dăncilă le cere bărbaților și femeilor din opoziție să își declare pozițiile preferate:
                          Daddy a gandit bine treaba cu referendumul. A ales o tema draga romanilor (desi la noi nu era cazul) si incearca sa dreaga busuiocul. Bani cheltuiti aiurea pentru a mai recupera din electorat.
                          Iar aia cu penalii se lovesc de primarii rosii care nu vor sa aprobe listele.

                          Dar sincer aia cu tanti Vasilica Viorica chiar o apreciez. Toata stima.
                          Bine, e si reversul. Care e pozitia ei preferata la CExul lor? Nu putem sti pentru ca au lasat telefoanele la usa. Dar se pare ca mai avem o sansa maine.

                          Comment


                          • Primarii care ascund listele ce semnaturi împotriva penalilor fac un abuz în serviciu, fapta minora ce va fi dezincriminat de catre pesede. Nici macar nu e un abuz cu valoare baneasc, fix ce nu a reusit Fane sa înteleaga pâna acum, c e nevoie de incriminare penala.

                            Sefii jandarmeriei or sa înfunde puscaria, ca sunt nite slugi ce bat oameni la comanda i degeaba.

                            Shaiddeh aia e disperata ca a fost abandonata de Livisor, asta dup ce a semnat pentru Belina ca o proasta.
                            Va avea soarta lui Ridzi.

                            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                            Sper ca toate slugile sa înfunde puscaria alaturi de stapanii lor.
                            Doar asa, nicio sluga nu va mai urma orbeste ce zice stapânul, încalcând legea.

                            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
                            Last edited by mr.K; 21 September 2018, 19:11. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Shaiddeh aia e disperata ca a fost abandonata de Livisor, asta dup ce a semnat pentru Belina ca o proasta.
                              Va avea soarta lui Ridzi.

                              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
                              Moni a dus-o bine la pușcărie. Ps ști ca este acasă nu? M-am întâlnit cu ea pe la Anaf, nu știu exact cu ce se ocupa dar are foooarte multe uși deschise.

                              Gogeala din păcate asta este realitatea. Rămân uimit cum multi idioți au făcut front comun cu un condamnat, eu zic ca asta înseamnă distrugerea PSD. Au stat pe un teren minat, azi mina a explodat. Sincer îmi este scârbă cu toată clasa politică tocmai de aceea refuz sa ma las manipulat.
                              Last edited by rhydin; 21 September 2018, 21:40. Reason: Automerged Doublepost
                              Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                              Comment


                              • Originally posted by sadicu View Post
                                Aici vorbim sa ne racim gura degeaba...nici in fata lucrurilor evidente unii nu cedeaza
                                Situația este diferită. În 2016 nu existau decât zvonuri despre proiectul lui Biriș. Chiar el a recunoscut că lumea nu l-a cunoscut în întregime și s-a repezit.

                                Dar ce scuză are un tâmpit, un gunoi liberal în aug 2017 când tot textul codului fiscal era cunoscut? Minciuni de la liberali sau de la useriști cu camionul. Numai lături emană în sociosferă debilii din opoziție.

                                Uite aici:

                                Florin Roman (PNL): Mutarea contribuțiilor sociale de la angajator la angajat ar duce la scăderea tuturor salariilor cu 22,7%

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google