Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by gecmc94 View Post
    Hai să nu ne mai ascundem după cireș. Transferul contribuțiilor este o măsură excelentă. De ce? Păi anumiți angajatori nu plăteau contribuțiile, angajatul nu știa nimic iar statul se trezea în situația de a finanța el partea angajatorului sau a-i explica omului că patronul l-a păcălit...
    Tu realizezi eroarea? Il contrazici pe "Daddy", care inainte de alegeri zicea ca masura asta e hitlerista; apoi, faptul ca tot angajatorul pklateste contributiile in numele tau, nu schimba cu nimic situatia de dinainte de schimbare, cand tot angajatorul platea in numele tau. Sau nu Asadar, care sunt marile realizari?
    @Fanez: eu vorbesc de firme care plateau si inainte de schimbarea legii toate taxele, nu de butique-ul cu chiloti din coltul blocului. Asadar, argumentul tau nu tine in discutia asta. PSD a facut tampenia propusa de aia de dinainte, dar prezinta kkt-ul ca fiind un mare trandafir rosu. Au foscut o treaba de amatori, pe care au dres-o cumva cu autorul firmelor pe care le arata cu degetul. niste ipocriti, ca sicaia care vor sa le dea statul bani 'din pix', dar ei nu bat un cui, sa fie de folos cuiva vreodata. si mai au tupeul sa ceara ca aia care muncesc, sa munceasca mai mult pt ei, fara a da nimic inapoi. cand s-o trezi romanul sa intelegea ca nu merge daca rupi bugetarii de privati, atunci o sa se miste treaba in tara asta. pana atunci, dezbina si conduce, da oamenilor paine si circ, zi-le ce le place sa auda, da-le inamici falsi ca sa-ti amschezi hotiile si/sau incompetenta si succesul tau ca politician e garantat. si nu zic doar de psd acum, sa fie clar.
    Si mai las-o moarta cu investitorii care nu platesc taxe, ca nu stiu de tunuri mari decat de firmele unora din actuala sau fostele conducere, patroni de televiziuni, ori astia nu sunt firme care sa produca ceva util. De firme serioase nu stiu, asa ca lasati gargara de la tv si ganditi-va inainte sa postati ce zic aia din stanga sau din dreapta.
    Last edited by Seba; 25 September 2018, 12:32.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Să nu amestecăm termenii. "plătea în numele tău". Vrei să spui că "reține și plătește contribuțiile pe care eu le datorez" - asta se întâmpla și înainte și acum pentru că altfel era cauză penală. Respectiv "plătește contribuțiile pe care angajatorul le datorează statului atunci când mă are pe mine ca angajat" - asta nu se întâmpla mereu și la timp. Acele contribuții nu erau "ale mele" ci ale "firmei" și puteau fi amânate, neplătite, fiecare cum se descurca. Acum, toate contribuțiile care au legătură cu "mine" sunt "pe numele meu", "eu le datorez". Și s-a văzut în colectarea lor că sumele au crescut cu 30-40% față de anul trecut. Deci succes și o mare realizare a lui Biriș + PSD.

      Procurorii zic una:
      "Comisarul șef de poliție Chirică Mihai Dan, în noaptea de 10/11.08.2018, a uzat de autoritatea conferită de funcţia deţinută pentru a-l ajuta pe maior Cazan Laurenţiu să creeze aparenţa de legalitate a acţiunii de evacuare a protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei, exercitând presiuni asupra prefectului municipiului Bucureşti pentru a aproba formal ordinul de intervenţie în forţă, atât anterior, cât și ulterior orei la care acesta a fost emis de conducătorul forțelor de ordine"

      Azi, prefectul spune în Comisia Parlamentară:
      "Am aprobat un ordin emis de Jandarmerie. În legătură cu ce cine şi ce argumente – nu au fost decât solicitări de a semna, nu mi s-a spus de ce, nu am avut aceste discuţii. Nu există… nu a acţionat cineva să mă convingă, au fost anumite solicitări pe parcursul"

      Hai să vedem și legea 60/1991
      Art. 17. - In cazul in care adunarile publice isi pierd caracterul pasnic si civilizat, politia si trupele de jandarmi vor interveni pentru impiedicarea sau neutralizarea manifestarilor ce tulbura grav ordinea si linistea publica, pun in pericol viata, integritatea corporala a cetatenilor, a trupelor de ordine sau ameninta cu devastari ori distrugeri de cladiri si alte bunuri de interes public sau privat.
      Art. 18. - In cazurile prevazute de art. 17, organele de ordine vor interveni folosind, in conditiile legii si in raport cu situatiile create, mijloacele tehnice din dotare.
      Art. 19. - (1) Interventia in forta va fi aprobata de prefect sau de inlocuitorul acestuia la solicitarea comandantului fortelor de jandarmi care asigura masurile de ordine publica la locul adunarii publice
      (2) Aprobarea interventiei in forta nu este necesara in cazul in care asupra fortelor de ordine se exercita violente care pun in pericol iminent viata, integritatea corporala sau sanatatea acestora ori a altor persoane sau cand exista indicii temeinice ca participantii pregatesc sau au comis o fapta ilegala.
      Cred că furtul unui pistol este o faptă cât se poate de ilegală. Frica de decizie a maiorului Cazan însă l-a împins să ceară o semnătură care nu mai era necesară. Iar când a obținut-o, tardiv, a modificat ora obținerii ei. Odată atacați și loviți sălbatic cei doi jandarmi și furat pistolul, se aplica art 19 (2).
      Last edited by gecmc94; 25 September 2018, 15:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Guvernul a lasat parchetele fara bani! Nu mai sunt fonduri pentru contributiile catre ANAF sau autopsiile in caz de omor
        Daca nu-i poti dovedi, lasa-i fara bani! Sa faca anchete pe datorie, inclusiv aia din dosarul Belina, sau Teldrum.


        Rectificarea bugetara a taiat bani de la Ministerul Public, ceea ce a afectat grav activitatea unor parchete din tara. Nu sunt bani pentru expertize, nu sunt bani pentru plata contributiilor salariale, a explicat un procuror sef din Brasov care sunt efectele celei mai recente decizii luate de Guve
        Hopaaaaa, nici bani de salarii nu sunt.
        Pai cum ramane cu colectarea contributiilor?
        Pai e frumos asa?
        Pai nu ziceau in cor discoman de la MF plus, Olgutza, plus Veiorica, in cor: AVEM BANI DE SALARII?
        Pai au, dar nu pentru toti. Procurorii oricum sunt rai si ancheteaza oameni cinstiti, ca sefu', deci nu merita salariu, da-i dreaqului!


        Totusi, eu spun ca bine le-a facut!
        Cum este posibil sa taraie procese, ca al lui Dragnea de exemplu, ani de zile? Bagati-i la parnaie mai repejor si faceti economii bugetare. Plus ca, daca erau deja la parnaie, cine va mai taia acum bugetul?

        Iar baiatul asta pune punctul pe i:

        Protestatarul ranit de capacul unei grenade la protestul din 10 august, la Parchetul General: Dragnea felicita jandarmi, cum Iliescu felicita minerii
        Sa vedem cum se aplica legea in USA:

        Un barbat care a furat 10 cartuse de tigari, in valoare de 600 de dolari, dintr-un magazin din Florida, a fost condamnat la 20 de ani de inchisoare.
        Comparativ, in Romania furi cateva zeci de milioane de euro si esti presedintele camerei deputatilor.
        Last edited by mr.K; 25 September 2018, 16:19. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • "Furtul" lui Dragnea nu a fost dovedit cu toată procuratura și interceptările puse pe urmele lui. Tăriceanu a fost interceptat abuziv, securistic, timp de 7 ani între 2007 - 2014 și n-au găsit nimic. Dar statul mafiot tot l-a abuzat și îl abuzează pentru că nu avem decât un stat securistic, nicicum stat de drept sau democratic.

          Hoțul de țigări din SUA avea la activ alte 14 condamnări penale serioase și 31 de condamnări pentru infracțiuni penale mai puțin severe. Probabil că judecătorul a adăugat anii pe care condamnatul nu i-a făcut în închisoare pe motiv de "bună purtare".

          Iar ca să nu mai mințim prin presă, Dragnea și PSD nu au felicitat jandarmii, individual (cu atât mai mult cu cât Carmen Dan a recunoscut că au fost câteva zeci de abuzuri din partea jandarmilor). PSD și Dragnea au recunoscut că instituția Jandarmeriei a făcut ceea ce trebuie pentru evacuarea pieței, conform legii. Că unii jandarmi cu bastoane au greșit, să răspundă disciplinar.

          Carmen Dan, 21 aug 2018 "... 10 jandarmi din dispozitivul de ordine publică au fost semnalaţi ca posibili autori ai unor fapte de natură penală. Aceste constatări vor face obiectul sesizărilor din partea Jandarmeriei către Parchetul Militar. "

          Jandarmeria a făcut ceea ce trebuie, ca instituție. A respectat legea 100%. Instigatorii din rândurile protestatarilor trebuie găsiți și pedepsiți. Au fost câteva, puține, dar sute. Cei 10-20 jandarmi care au greșit să răspundă. Iar maiorul Cazan are nevoie de mai mult curaj și cunoaștere a legii.
          Last edited by gecmc94; 25 September 2018, 17:20.

          Comment


          • PSD și Dragnea au recunoscut că instituția Jandarmeriei a făcut ceea ce trebuie pentru evacuarea pieței, conform legii.
            Tocmai, ca nu s-a petrecut conform legii.
            Iar audierile din parlament sunt bataie de joc marca pesede.
            Madam ministru va face parnaie, poate nu acum, peste 2-3 ani, dar nu scapa, cand daddy la putere nu va mai fi sa o apere.

            Si Saiddeh va face parnaie, ca fraiera.
            Si Rovana Plumb, dar pentru asta ma bucur nespus.

            Deocamdata, astept 8 octombrie, primul termen la ICCJ.
            Hai cu dreptatea!


            PSD vrea sa interzica protestele in Piata Victoriei, anunta modificari la Legea adunarilor publice si vrea reglementarea Internetului.
            Sa interzicem tot, ca in North Koreea.

            Iar blonda:

            Carmen Dan vrea ca interventiile jandarmilor sa nu mai fie anchetate
            Bineinteles. Sa ciomageasca oamenii vinovati sau nevinovati, la gramada, fara nicio constrangere legala, sa rupa capul la duJmanii pesedeului, dom'le.



            Constitutia Romaniei
            "Art.39 - Libertatea intrunirilor
            Mitingurile, demonstratiile, procesiunile sau orice alte intruniri sunt LIBERE si se pot organiza si desfasura numai in mod pasnic, fara nici un fel de arme."
            Deci pesede e impotriva Constitutiei. SI nu numai. E, in general, impotriva oricarei legi, cu exceptia celor care ii scapa de parnaie.
            Last edited by mr.K; 25 September 2018, 17:27.

            Comment


            • Ce anume nu s-a petrecut conform legii? Care paragraf a fost încălcat?

              Comment


              • In primul rand, ordinul de evacuare si ciomagirea cetatenilor.
                Falsificarea pe ordinul de atac a unor elemente.
                Baietii aia vor face si ei parnaie, m-am uitat la ei, se vede marca pesede, tineri cocotati rapid in functii si grade, tupeisti.
                Nimeni nu promoveaza colonel pe timp de pace asa repede, poate doar Oprea le-a luat-o inainte ajungand general.
                Last edited by mr.K; 25 September 2018, 17:30.

                Comment


                • Referitor la PSD și interzicerea demonstrațiilor în Piața Victoriei, este probabil un fake news. Ele ERAU DEJA INTERZISE de lege.
                  "ART. 5
                  Organizarea si desfasurarea adunarilor publice sunt interzise in imediata apropiere a garilor, porturilor, aeroporturilor, statiilor de metrou, spitalelor , obiectivelor militare, a unitatilor economice cu instalatii, utilaje sau masini cu grad ridicat de pericol in exploatare. "
                  Sediul Guvernului este obiectiv militar. De ce nu se aplică legea în România?

                  Comment


                  • Eu zic sa protesteze in camp. Sau si acolo saboteaza agricultura?
                    Pai unde vrei bah nene sa strigi, daca nu la institutiile cele mai infame ale statului?
                    De cand guvernul e obiectiv militar? Confunzi grav unele lucruri.
                    Nici SPP nu il mai pazeste, asa ca e clar de importanta minima guvernul, trebuie doar sa dea un OUG salvator.
                    Last edited by mr.K; 25 September 2018, 17:34.

                    Comment


                    • Tu ai citit legea 60/1991? Ordinul de evacuare nu avea nevoie de semnătura prefectului. Faptul că s-a măsluit data semnăturii prefectului nu schimbă faptul că Jandarmeria nu avea nevoie de semnătură. Procurorii au găsit o prostiuță de care s-au legat. Jandarmeria avea tot dreptul să evacueze piața. Am dat articolele din legea 60 în comentariile de azi.

                      Last edited by gecmc94; 25 September 2018, 17:33. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • pesede nu are dreptate in nimic din ce afirma , dar faptul ca apar mai multi la TV si spun diverse nu inseamna ca sunt si lucruri adevarate, se spun pentru milioanele de neinstruiti care stau cu ochii peliti la TV.


                        Comisia pentru Administratie Publica a respins introducerea votului prin corespondenta la scrutinele prezidentiale
                        A?
                        Se tem a dracului de diaspora.
                        Oricum, candidatul pesede nu ajunge in turul 2, poa' sa il aleaga pe singurul cinstit din epsede, lumea s-a lamurit ce le poate pielea.
                        Last edited by mr.K; 25 September 2018, 17:40.

                        Comment


                        • Potrivit unei legi
                          h) obiectiv militar - imobilele, echipamentele, instalațiile, cum ar fi cazărmi, tabere sau raioane de dispunere a uneia ori a mai multor unități militare, depozite, gări, porturi, aeroporturi, aerodromuri, lucrări de artă, poligoane, nave, ambarcațiuni, aeronave, transporturi militare, aflate în proprietatea sau în administrarea ori încredințate pentru pază și apărare Ministerului Apărării Naționale.
                          Este sau nu Palatul Victoria păzit și de trupe ale MAN? Într-o altă lege

                          Palatul Victoria este păzit de Jandarmi.

                          Deci cred că acel articol dat mai devreme (și altele pe net) nu sunt adevărate. Nu cred că Palatul Victoria este obiectiv militar. Sediul MAN de lângă Hotelul Mariott însă este. El nu este trecut în legea din 2005 ca fiind păzit de jandarmi.

                          Iar despre diaspora, eu am o părere de mult timp formată. Dacă voi pleca, eu nu voi vota pentru că este imoral să mai influențez ceva ce nu ar trebui să mă mai intereseze. Când pleci, te duci să te educi și să te integrezi în noua cultură pe care trebuie să o îmbrățișezi cu toată inima.

                          Iar cine nu este în diaspora ci doar lucrează câteva luni pe an afară, care este problema să revină în țară în perioada alegerilor? Se întâmplă o dată la 5 ani. Au bani și timp să vină în august la mici și gunoaie lăsate pe iarbă, dar nu au timp să vină la alegeri. Hai marș la muncă, nesimțiților.
                          Last edited by gecmc94; 25 September 2018, 17:52. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • ste sau nu Palatul Victoria păzit și de trupe ale MAN?
                            Palatul Victoria este păzit de Jandarmi.
                            Tu n-ai facut armata?
                            Jandarmeria e arma de la MAI.
                            De aia secretara blonda a dat ordinul de atac jandameriei. Altfel, il dadea Fifor.

                            Iar despre diaspora, eu am o părere de mult timp formată. Dacă voi pleca, eu nu voi vota pentru că este imoral să mai influențez ceva ce nu ar trebui să mă mai intereseze.
                            Când pleci, te duci să te educi și să te integrezi în noua cultură pe care trebuie să o îmbrățișezi cu toată inima.
                            Te duci sa muncesti, nu emigrezi. Poate vrei sa revii acasa, sau pesede vrea doar milairdele de euro trimise de diaspora? Fara acele miliarde, Romania era pierduta demult.
                            Last edited by mr.K; 25 September 2018, 18:18. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Iar ca să nu mai mințim prin presă, Dragnea și PSD nu au felicitat jandarmii, individual (cu atât mai mult cu cât Carmen Dan a recunoscut că au fost câteva zeci de abuzuri din partea jandarmilor)... Că unii jandarmi cu bastoane au greșit, să răspundă disciplinar.

                              Jandarmeria a făcut ceea ce trebuie, ca instituție. A respectat legea 100%. Instigatorii din rândurile protestatarilor trebuie găsiți și pedepsiți
                              Nu prea se pupa. Dar propaganda are grija.

                              Prima. Tumorica nu reuseste sa ii biruie pe procurori, sa il "ievalueze" si sa il demita pe Lazar, Inspectia Judiciara sa dea chix, Orlando sa le taie toti banii. Iar procurorii (militari sau civili ca se pare ca e rupta in doua treaba) vor continua ancheta si trimiterile in judecata. Si vor avea si alte dovezi in ciuda celor secretizate. Daca intre timp nu se mai schimmba si alte legi.
                              Atunci macar sa fie judecati (nu neaparat condamnati) niste basstonari marunti. Sefii lor si cei la comanda politica la care au actionat sunt "Sfintele Fecioare".

                              A doua. Se pun alti procurori slugarnici care investigheaza lovitura de stat. Trebuie sa dovedeasca ca legea a fost respectata 100%. Nu conteaza modul in care s-a facut. Apoi mai vine si unul cu ancheta drogurilor la #Rezist. Si asa scapa toti (sefi si bastonari).

                              Eu am mai spus ca propagandistii Partidului Salvati Dragnea sunt de doi lei si iau salariul degeaba. Lupta la multe capete, dar au venit doar cu lovitura de stat, plata agenturilor straine si droguri. Ai lui Ilici au avut si armele, munitia de razboi si masina de facut bani. Erau mult mai buni decat astia de acum.

                              Cu putin timp in urma am aflat ca Pavelescu (ultimul mohican descult din defunctul PNTCD) este si el activist rosu. Mai adaugam pe Tariceanu plus gasca si iese o shaorma cu de-toate. Practic asta este acum Marele Partid.
                              Toti infractorii si oamenii de nimic s-au unit in jurul infractorului sef (egal daca va fi dovedit sau nu tot infractor ramane).

                              E simplu sa judeci diaspora prin prisma lucrurilor preconcepute si a propagandei. In realitate lucrurile sunt mai complexe. Tin de individ, de grup si multe alte conjuncturi.
                              Last edited by Gil26; 25 September 2018, 18:30.

                              Comment


                              • Pai e deja dovedit infractor, are o condamnare DEFINITIVA, si una care inca nu e definitiva dar are sanse mari sa devina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google