Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CostiC View Post
    si totusi ce votam la referend? care va fi intrebarea?
    De-a lungul celor trei ani, de la începerea inițiativei cetățenești și până la adoptarea de către Parlament a acesteia, Președintele a fost un critic constant al modificării Constituției în sensul protejării căsătoriei.

    Inițial, acesta a spus că este fanatism religios, după care într-o discuție cu reprezentanți ai activiștilor LGBT, în aprilie, Klaus Iohannis a cerut legi care să combată eventuala „discriminare” ce ar fi prezentă în societatea românească în legătură cu acest subiect.

    ntrebarea la care vor răspunde alegătorii cu „da” sau „nu” este „Sunteți de acord cu legea de revizuire a Constituției României în forma adoptată de Parlament?”, referendumul urmând să aibă loc pe parcursul a două zile, în 6 și 7 octombrie,
    sursa.
    ...inițiativei legislative de revizuire a Constituției, care prevede că familia se întemeiază pe căsătoria liber consimțită între un bărbat și o femeie.
    sursa
    Au participat politicieni de la aproape toate partidele parlamentare, cu excepția USR, care s-au declarat în favoarea inițiativei legislative de revizuire a Constituției privind redefinirea familiei, potrivit publicației locale câmpinatv.ro.
    sursaIa sa vedem in Australia (tot Dragnea si acolo).
    Mai clar:
    Referendumul pentru căsătorie ne cheamă pe fiecare să ne exprimăm opinia cu privire la legea redactată și trimisă la Parlament în mai 2015 de trei milioane de români. Ea constă din clarificarea cuvântului „soți” în art. 48 al Constituției, prin înlocuirea lui cu sintagma „un bărbat și o femeie”. Legea inițiată de cetățeni a fost aprobată de Parlament și avizată de Curtea Constitu*țională a României (CCR). Este deja publicată în Monitorul Oficial. Dar, fiind o lege care revizuiește Constituția, trebuie aprobată în mod direct de toți românii.
    sursa
    L.E. :
    dar ii roade pe toti ca nu exista o definitie clara.
    Nefiind o definitie clara este extrem de interpretabila.
    Last edited by Fanez; 27 September 2018, 12:36.

    Comment


    • Eu zic sa facem niste pariuri pe participarea la vot.
      Cine va fi cel mai aproape, castiga...respectul.

      Incep eu:

      mr.K -26%

      Comment


      • Sa-mi explice si mie cineva de unde a aparut isteria asta antiparticipare la vot? Pe de alta parte exista o alta isterie cu "bueeeeeiiii... stati in case si nu iesiti la vot?" Voteaza fiecare in functie de convingeri dar sa nu te duci in cazul unui referendum, n-am inteles. Aici nu mai e ca la Basescu - nu te duci la vot castiga Basescu - aici e cu totul altceva.

        Comment


        • eu eram curios daca doar modificarea asta se afla in spatele "„Sunteți de acord cu legea de revizuire a Constituției României în forma adoptată de Parlament?"

          mi-e sa nu votam ca dragnea si ai lui pungasi sa scape de condamnarile care le au.... stiti voi un amendament strecurat "din greseala" in legea p...

          prezenta la vot? da din pacate datorita fraierilor care nu au fost la vot (inclusiv eu) au ajuns paduchii astia la putere cu o "majoritate" covarsitoare din cele 40% din voturi.

          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

          Comment


          • Trebuie sa iesim la vot cand conteaza.
            La referendumul asta, nu conteaza. Pierd vremea.

            Comment


            • Nu conteaza daca te duci sau nu. Nu se mai aplica tactica folosita la referendumul trecut cu xx% dintre toti romanii. Se aplica xx% dintre cei care voteaza. Iar o sa va plangeti ca 2% dintre romani decid pentru toata tara.
              Chiar daca s-ar aplica aceeasi schema, as vrea sa vad cum comentati cand va veni una sa se marite cu statuia lui Mihai Viteazul de la Universitate.

              Comment


              • Mr K, si eu gandesc la fel, daca intrebarea nu e clara, poate o vor interpreta ei cumva, spre binele lor... Si nu e clara...


                Si sa nu uitam de referendumul cu reducerea nr de parlamentari, sa votat, a fost ok, dar nr tot nu sa redus..


                Si mai este suspecta si votarea in 2 reprize, si scoaterea urmaririi electronice...

                Ceea ce ma duce automat cu gandul la... dragnea...


                Eu simt ca ni se pregateste ceva...
                Last edited by mumus; 27 September 2018, 13:07.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Internetul contine destule informatii lamuritoare (nu ma refer si la ce scriu diversi pe facebook).

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Nu conteaza daca te duci sau nu. Nu se mai aplica tactica folosita la referendumul trecut cu xx% dintre toti romanii. Se aplica xx% dintre cei care voteaza. Iar o sa va plangeti ca 2% dintre romani decid pentru toata tara.
                    Chiar daca s-ar aplica aceeasi schema, as vrea sa vad cum comentati cand va veni una sa se marite cu statuia lui Mihai Viteazul de la Universitate.
                    Vorbesti si iar vorbesti...doar ca vorbesti prost. Nah, daca imi reciti din informarea de la sedinta de partid, macar nu-s ideile tale proaste.


                    LEGE nr. 3 din 22 februarie 2000
                    privind organizarea şi desfăşurarea referendumului
                    Forma consolidata valabila la data de 27 Septembrie 2018

                    ART. 5
                    (1) Referendumul naţional şi referendumul local se organizează şi se desfăşoară potrivit prevederilor prezentei legi.
                    (2) Referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puţin 30% din numărul persoanelor înscrise în listele electorale permanente.
                    (la 16-12-2014 Alin. (2) al art. 5 a fost modificat de pct. 1 al art. I din LEGEA nr. 341 din 16 decembrie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 787 din 16 decembrie 2013.)
                    (3) Rezultatul referendumului este validat dacă opţiunile valabil exprimate reprezintă cel puţin 25% din cei înscrişi pe listele electorale permanente.
                    (la 16-12-2014 Alin. (3) al art. 5 a fost introdus de pct. 2 al art. I din LEGEA nr. 341 din 16 decembrie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 787 din 16 decembrie 2013.)

                    Comment


                    • Si eu ce am zis?
                      Schimband subiectul...
                      Last edited by Fanez; 27 September 2018, 13:36.

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        Nu conteaza daca te duci sau nu. Nu se mai aplica tactica folosita la referendumul trecut cu xx% dintre toti romanii. Se aplica xx% dintre cei care voteaza.
                        Prag de participare: 30% din cetatenii cu drept de vot (inscrisi pe liste) adica ~5,67 milioane.
                        Prag de validare: 25% din aceeasi categorie ca mai sus adica ~4,72 milioane voturi valide.

                        Deci se aplica xx% dintre cei cu drept de vot :-)

                        ~~~~

                        Intrebarea este o prostie. Puteau sa puna o intrebare clara, simpla si usor de inteles pentru oricine.

                        In 2003 am mai avut unul similar DOAR ca la acel referendum s-au modificat mai multe articole si nu aveai cum sa pui o intrebare clara in acest sens. Acum nu e cazul.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Si eu ce am zis?
                          Schimband subiectul...
                          https://stiinta-mister.ro/singura-in...o-frica-video/
                          Ai zis asta.
                          Se aplica xx% dintre cei care voteaza. Iar o sa va plangeti ca 2% dintre romani decid pentru toata tara.
                          Cum ti-au iesit tie 2%?

                          Mai si iesi cu pieptul bombat in fata dupa ce nu pricepi ce citesti, ti se mai si spune si tu tot nu ai inteles, dar nu te lasi.

                          Si sa nu uitam de referendumul cu reducerea nr de parlamentari, sa votat, a fost ok, dar nr tot nu sa redus..
                          Referendumul e primul pas. Urmatorul e in parlament. DCe sa faci daca parlamentarii nu au dorit reducerea lor ca numar?
                          Oricum a fost o golanie macar Base.
                          Ca si asta de acum, marca pesede.
                          Last edited by mr.K; 27 September 2018, 14:05. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Hai că în timp ce... noi pe aici... una alta, ministrul Educaţiei, Valentin Popa ar fi demisionat cu succes după o întâlnire cu Liviu Dragnea.

                            Numirea și demiterea unui ministru în ultima vreme cred eu că au la bază un "algoritm" destul de simplu.

                            Mai exact, când îi propune, Dragnea are grijă sa le spună mereu că îi ține 6 luni, maxim 1 an, deoarece are de platit datorii și altora care l-au ajutat în campanie, așa că se deduce (practic este evident) că un ministru NU TREBUIE sa facă nimic bun pentru țară în scurtul său mandat de viitor "demisionar", pentru ca ulterior (nu-i așa?) Dragnea trebuie să aibă un motiv foarte solid pe care să-l să invoce la demitere și anume chestiuni profesionale. Că nu a realizat mare lucru, că mai rău a încurcat etc.

                            Mai departe, văzând toate astea, românul de rând aplaudă, îl ridică-n slăvi pe Dragnea că a tăiat și a spânzurat. Cei de la sate trebuie să-l găsească țap ispășitor pentru școlile insalubre sau cu wc-ul în curte pe ministrul educației, nu pe cel din umbră, pe Livache.

                            Ați inteles acum? E simplu! Așa merge treaba la noi. ;)

                            Dar toate astea le știați și voi, nu-i așa?
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • E din seria Usor de demis.
                              Pai ultimii 2 ministri ai educatiei cred ca-s cei mai slabi din istoria ultimilor 29 de ani.

                              Comment


                              • Corect!

                                O altă teorie, dar din alt registru frate cu DNA-ul de data asta (teorie tot la fel de greu de verificat), este următoarea...

                                Având în vedere că un ministru nu șade prea mult pe fotoliul pe care l-au așezat cei cu "alt tip de interese", atunci, pe lângă vizitele de lucru și nefăcut mai nimic pentru țară, bagă și el în buzunar atât cât poate, gen "comisioane la contracte păguboase".

                                Așadar rotițele se mișcă la fel de bine și în aceeași direcție, dar nu pentru noi...
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google