Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu zic ca "unii" au cam trecut de faza cu "maimuta", cu imitatul a ce fac altii.
    Fiecare are un cap pe umeri, unii il folosesc sa gandeasca, altii pe post de dop.

    Comment


    • Originally posted by Gil26 View Post
      ... Senatorii nostrii trebuie sa dea spaga mai mare pentru post decat deputatii.
      Indiferent de partidul din care fac parte .
      Originally posted by gecmc94 View Post
      Iohannis participă la referendum. ...
      N-a zis cum voteaza, poate vota si "NU". Basescu a specificat.
      Eu cred ca cei care sunt impotriva acestui referendum (prin boicotare, prin punerea lui pe seama nu stiu carui interes politic etc.) au ceva de ascuns, au niste interese sau pur si simplu le e teama ca li se va interzice dreptul la placerile si preferintele pe care le au (s-a vehiculat si asta). Sa stea linistiti ca nu li se interzice s-o ia cum le place.

      Comment


      • "Eu cred ca cei care sunt impotriva acestui referendum (prin boicotare, prin punerea lui pe seama nu stiu carui interes politic etc.) au ceva de ascuns, au niste interese"
        Multi cred tocmai invers: organizarea referendumului este dubios.. "au ceva de ascuns, au niste interese..."
        Timp si bani irositi degeaba, zic unii....nu cred
        Este prostesc si fara sens.... nici asta nu cred.
        Are un scop ascuns, politic, nici o legatura cu bunastarea poporului(ha, ha ai intereseaza pe astia brusc de familie si natiune... serios?).....Hmmmm oare ce sa mai crezi?

        Comment


        • La ce te referi ca scop ascuns? Coaliția aia (care nu a fost sprijinită de niciun partid politic, doar de BOR) s-a apucat în 2015 de strâns semnături. S-a prezentat acum 2 ani cu semnăturile și de atunci s-au aplicat, lent, toate etapele prevăzute de legea de revizuire. DOI ANI, nu două săptămâni. Și chiar TREI ANI de la începutul inițiativei.

          Dacă USR spune că nu ne trebuie acum așa ceva, pare să spună că este un eveniment neașteptat. Aiurea, minciună. Coaliția aia așteaptă de 2 ani organizarea unui referendum. Dacă USR spune că putea fi refuzat, aiurea, minte. Au fost respectate toate prevederile legale, lent, pas cu pas. Cum ar putea parlamentarii să respingă aplicarea unei legi? Abuz în serviciu se cheamă. USR instigă la abuz în serviciu. Și mint, ca de obicei.

          Pașii necesari pentru revizuirea propusă de Coaliția pentru Familie sunt:

          Alcătuirea Comitetului de Iniţiativă și elaborarea proiectului de lege. – Octombrie 2015
          Semnarea documentelor de către Comitetul de Inițiativă – 21.10.2015
          Depunerea în Consiliul Legislativ a Proiectului de lege privind revizuirea Constituţiei României, expunerea de motive și declaraţia de constituire a Comitetului de Iniţiativă – 27.10.2015
          Publicarea în Monitorul Oficial a proiectului de lege privind revizuirea Constituţiei României, a expunerii de motive și a avizului Consiliului Legislativ – M.O. 882/25.11.2015

          Comment


          • Originally posted by C.Mike View Post
            Eu zic ca "unii" au cam trecut de faza cu "maimuta", cu imitatul a ce fac altii.
            Fiecare are un cap pe umeri, unii il folosesc sa gandeasca, altii pe post de dop.
            Amin.

            Originally posted by C.Mike View Post
            Are un scop ascuns, politic, nici o legatura cu bunastarea poporului(ha, ha ai intereseaza pe astia brusc de familie si natiune... serios?).....Hmmmm oare ce sa mai crezi?
            Orice actiune a unui partid, oriunde in lume, are un scop mai mult sau mai putin politic. E firesc sa-ncerce sa obtina avantaj politic.
            Pot fi de acord cu tine, de dragul discutiei, ca nu-i intereseaza nimic altceva decat avantajul electoral. Dar cei 3 mil de semnatari (spun unii, dar accept ca ar fi doar 1,5 mil) care sustin referendumul ar trebui ignorati?
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Daca nu "voteaza" pesede in noaptea 6/7 octombrie, nu se aduna 30% din voturi.
              La parlamentare au fost sub 40%, unde a fost mobilizare, acum cei care nu simpatizeaza cu organizatorii vor trage prezenta in jos cu 15% fata de 2016.

              Mai degraba, asta e miza referendumului.

              Referendumul e pe o tema falsa, lumea are alte preocupari. PSD isi verifica pe bani publici baronii din teritoriu
              Cine nu are scor bun in judet, zboara din esalonul 1 al pesede.
              Last edited by mr.K; 30 September 2018, 11:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Mizerii, ca de obicei. Să legăm de PSD sau Dragnea orice amendă fentată la tribunal (ca și cum nu ar fi mii). Intoxicări. Materii fecale pe post de articole de presă. Vina este și a celor care le miros și gustă.

                Miza referendumului este APLICAREA LEGII de revizuire pentru că s-au aplicat toți pașii prevăzuți de lege. Cine nu vrea să admită asta este cu creierii praf. Referendumul nu poate fi refuzat, cine crede asta necesită internare la spitalul psihiatric.

                Iată un om sănătos la cap care descrie "inițiativa cetățenească" și parcursul de modificare a Constituției. Referendumul nu poate fi refuzat și este rezultatul a 3 milioane de semnături.


                Iar dacă mai este totuși cineva pe acest forum care ne spune altceva, să citim chiar de la PNL.
                Iniţiativa cetăţenească, pentru care era necesară susţinerea a cel puţin două treimi din numărul senatorilor, a fost votată prin vot nominal, exprimându-se 107 senatori „pentru” şi 13 „contra” (USR). Şapte senatori s-au abţinut (de la PNL şi UDMR), reamintește Agerpres.

                „Partidul Național Liberal a dat un vot important în Parlamentul României pentru organizarea unui referendum privind definiția familiei în Constituția României. Votul PNL a fost pentru respectarea prevederilor legale privind organizarea unui referendum la cererea unei inițiative civice pentru care au semnat peste 2,7 milioane de români. Prin urmare, chiar dacă tema este una impusă de propaganda PSDragnea pentru a acoperi alte teme sensibile (violențele din 10 august, pesta porcină, inflația, nerealizările din programul de guvernare, amnistia și grațierea etc.), organizarea referendumului pentru definirea familiei în Constituție este legitimă și reprezintă o obligație legală din partea Parlamentului”, explică Ionel Dancă, pe Facebook.
                OBLIGATIA LEGALA, da? O spune chiar PNL. Asta este miza referendumului. Să respecți legea.

                Interesante cuvinte ale mareșalului Ion Antonescu:
                Mareşalul se plângea că miliţienii care trebuiau să asigure garda în spitale furau şi atunci au fost înlocuiţi cu premilitari, însă furturile au crescut. „De-abia îşi punea un medic paltonul în cuier că imediat venea cineva, băga mână în buzunar şi-i lua mănuşile. S-au furat ceasornice de prin sertare şi multe alte obiecte. Este ceva nemaipomenit. Nu ştiu ce să mai fac să îndrept ţara aceasta. De multe ori mă gândesc să introduc pedeapsa cu moartea pentru toate delictele. Este ceva groaznic. Tineretul să facă acestea fapte?... În ce hal de dezorganizare se găseşte Şcoala, Familia, Biserica noastră. Trebuie făcută o educaţie serioasă în această privinţă. Este o ruşine să se comită furturi la centrele de colectare ale Ajutorului de Iarnă. Mă întreb eu: aceasta este o naţie care poate lupta pentru idealurile ei naţionale? Tâlhari! Şmecheri aici, şmecheri pe câmpul de luptă; dar şmecheria aceasta se repercutează asupra viitorului naţiei“, reclama mareşalul.
                Da, Familia și educația morală sănătoasă erau preocupările omului Ion Antonescu. Sigur ar fi participat la Referendum.
                Last edited by gecmc94; 30 September 2018, 13:46. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Antonescu împusca mai întai ministrii si parlamentarii pentru inalta tradare.
                  Din 3 milioane de semnatari, cel mult 2 milioane vor pierde vremea pe la referendum.




                  Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Cine nu vrea să admită asta este cu creierii praf. Referendumul nu poate fi refuzat, cine crede asta necesită internare la spitalul psihiatric.
                    Am un deja-vu. Au mai fost unii care ne impuneau cat, cum si ce sa gandim.
                    Partidul Salvati Dragnea la alegeri i-au pus sa voteze atat pe morti, puscariasi cat si pe cei din spitalele alea.
                    Cei care gandesc altfel trebuie sa ia locul astora (omorati, bagati in puscarii sau in spitale psihiatrice).

                    Si eu cred ca miza referendumului este sa isi verifice Daddy potenta.
                    Last edited by Gil26; 30 September 2018, 14:13.

                    Comment


                    • Originally posted by Gil26 View Post
                      Am un deja-vu. Au mai fost unii care ne impuneau cat, cum si ce sa gandim.
                      Imi poti "arata" concret cine-ti impune si ce-ti impune?
                      Ca eu ma straduiesc dar nu reusesc sa ma "prind".

                      Si ce facem cu Vasile, daca iese DA la referendum ramane nemaritata.
                      Last edited by gogeala; 30 September 2018, 14:22.
                      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                      Comment


                      • Parca mai sus era "ceva".
                        Pentru unii pluralul este singular. Dar se straduiesc.

                        Comment




                        • O comparatie va rog. Desii nu este cazul, totusi...daca tot facem pe maimutele si il imitam pe Basescu, de ce sa nu ai imitam pe astia din Europa... "tari de tari" cum zice romanul.
                          Last edited by C.Mike; 30 September 2018, 14:45.

                          Comment


                          • Am editat postul anterior si am adaugat "concret" cu speranta ca vei "pune degetul", cu argumente, pe cel sau cei (daca vrei) care
                            Au mai fost unii care ne impuneau cat, cum si ce sa gandim.
                            .

                            Altfel, daca "m-ai prins" ca m-am exprimat gresit si m-ai corectat, imi poti explica si cum ar fi fost corect? Sunt oricand dispus sa-nvat.

                            Originally posted by C.Mike View Post
                            daca tot facem pe maimutele si il imitam pe Basescu, de ce sa nu ai imitam pe astia din Europa... "tari de tari" cum zice romanul.
                            Pai nu tocmai asta se face? Intreaba "lumea", prin referendum, ce vrea. Casatorie sau uniune civila. Eu sunt pentru, abia astept sa vad miresele.
                            Last edited by gogeala; 30 September 2018, 15:00. Reason: Automerged Doublepost
                            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                            Comment


                            • C Mike, dacă chiar vrei discuții pe fondul problemei, ea este foarte simplă. UE ne cere și toate țările vor ajunge să recunoască o formă de parteneriat între persoanele de orice sex. Și homo și hetero.
                              Dar dezbaterea din toate societățile este dacă conceptul de căsătorie și "celula de bază a societății", creșterea, etc, nu ar trebui consacrată cuplurilor heterosexuale. În ultima perioadă au apărut tot felul de derivații de la noțiunile de bază: mamă surogat, de ex.

                              Pe scurt, conservatorii vor ca statul să își recunoască totuși dependența de metoda tradițională de procreere, de reproducere a materialului genetic al poporului respectiv. Un stat care nu încurajează natalitatea, nu are viitor, asta nu cred că poate fi dezbătut. Este un truism. Poți încuraja natalitatea prin mame surogat, iei toate femelele cu ouă și fără serviciu, le pui în creșe și le inseminezi artificial. Sau o poți face prin metoda tradițională, a căsătoriei, cu bune și cu rele, dintre un bărbat și o femeie. Și o pui pe aceasta pe un loc de cinste, rezervând un cuvânt și o tradiție pentru acest tip de uniune.

                              Că un bărbat și o femeie preferă să fie doar parteneri de viață, sau că un cuplu este format din persoane de același sex, asta este o cu totul altă problemă. Iar România este forțată de Curtea Europeană a Drepturilor Omului (și nu numai România) să legifereze parteneriatul. Asta va urma.

                              Comment


                              • gogeala eu am "invatat" asta. Mai bine sa nu te "prinzi" decat sa traiesti asa ceva (desi sincer au fost si putine lucruri bune). Si in aceeasi idee sunt altii care provaduiesc ce e corect si ce nu.

                                Pai cel mai multe "mirese" sunt prin biserici. Egal care (ortodoxa, catolica, etc) ca scandaluri au fost, sunt si vor fi destule.
                                De fapt ce promoveaza ei
                                "Casatorie sau uniune civila"
                                Ca Tanda nu prea se "impaca" cu Manda.
                                Si iarasi e valabila puterea exemplului.

                                Iar guvernul actual incurajeaza natalitatea. Asta ar fi bancul zilei.
                                Care conservatori? Daca tot vom fi fortati pentru ce naiba mai facem referendum? Banii astia (destul de multi) nu mai bine ii bagam in maternitati si alte cele?
                                Dar unii vor sa faca sedinte de partid in biserici.
                                Last edited by Gil26; 30 September 2018, 15:25.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google