Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Fanez daca si tudorel este competent...eventual printre persoanele cu retard accentuat...sau daca-l compari cu o maimuta beata si tranchilizata...
    In tot Guver-ul PSD/Partidul PSD cred ca cel mai competent membru este paznicul...asta cu conditia sa nu fie in coma...poate atunci are sanse (mici...adevarat) ca un PSD-ist sa fie mai inteligent/competent.

    Comment


    • Legile transferului contributiilor,
      CIca s-au triplat veniturile la bugetul statului in urma aceste legi aberante.
      opozitia “zburda” spre victorie la urmatoarele alegeri si atunci il “indreapta” la loc.
      Oricum n-au program sau plan de guvernare. Ce altceva sa faca?

      Comment


      • @ bolovan. Primul "competent" este Daea. Tudorica este de locul doi.
        Last edited by Gil26; 30 October 2018, 21:23.

        Comment


        • Cica e naspa daca schimbi unul-doi ministri.
          Guvernul Cioloş la un an de mandat - 10 miniştri schimbaţi,...
          sursa.

          Comment


          • Originally posted by gogeala View Post
            Gil, concentreaza-te te rog. Pai cine vine cu proiectele de lege in parlament? Nu guvernul? El e capul rautatilor. Legile transferului contributiilor, a pensiilor, cea care interzice angajatorilor contractele part time daca angajatul nu are deja unul full time (o lege excelenta in opinia mea), etc. Legile astea sunt initiate de guvern (este principalul “producator” de proiecte de lege).
            Sunt convins ca a fost o scapare.
            Teoria e frumoasa. Dar ce face guvernul asta si cei de la putere parca nu e chiar asa cum sustii tu.
            Despre legea contributiilor intreaba indianul tau (sau pe boss-ul lui daca ai ocazia). Legea pensiilor este frumoasa daca are si o baza reala. Aia cu part-time si full-time e iarasi aiurea cu realitatea (vei cere argumente ca de obicei, dar bine ar fi sa aduci si tu - asa in general vorbind).
            La partea in bold chiar nu raspund. Un coleg exemplifica initierea atacurilor.
            Si aici chiar inchei orice discutie cu tine.
            Last edited by Gil26; 30 October 2018, 22:00.

            Comment


            • Originally posted by Gil26 View Post
              1) Iar marele barosan s-a facut de cacao cand a dat jos proprii primi ministrii.

              2) Poti numi un ministru competent (mai ales tehnic din acualul guvern)?

              3) Apoi nu fi asa sigur ca unii dintre noi cei de pe aici nu avem functii, activitate si training in management. Iar asta cu echipa e un argument pueril. Cred ca tot managerul e cel responsabil de rezultatele echipei sale.

              4) Ca tot ai spus de Craiova. Ai fost si prin Teleorman? Prin Cluj ai fost? Autobuze electrice, orasul inteligent, etc.

              5) Ar trebui prezentate faptele lor marete si nu invocate scuze din trecut.

              6) Si mica coruptie si marea coruptie darama tarisoara asta. Care e mai grava?
              Oricum proslavitii au grija de amandoua.
              Iar astia pe langa ca sunt prosti mai sunt si rau intentionati.
              1) Au fost voci din spațiul public, comentatori, care au spus că primii doi candidați au fost oameni despre care se știa că au "butoane". Adică, Tudose, de la Academia SRI? Grindeanu https://evz.ro/paienjenisul-sri-din-...grindeanu.html
              Iar motivul ar fi fost dat de Dragnea care făcea ochi dulci securiștilor.

              2) Pe Toader l-am urmărit atent. Este foarte competent. Printre alții, Olguța pare că are competențe administrative ce se pot cultiva. Iar Teodorovici va ținti undeva mai sus, poate boardul BNR. Despre alții nu știu.

              3) "echipa argument pueril"? Râd amar de opinia ta și îți pot cita zeci de cărți despre treaba asta. Inteligența emoțională îți spune ceva?. Echipa directă a lui Teodorovici este formată din 8 oameni (secretari de stat) plus doi președinți de agenții. http://www.mfinante.gov.ro/pagina.ht...enu=Prezentare
              Biriș a vrut doar un rol de secretar de stat. Și a folosit resursele ministerului pentru proiectul mutării contribuțiilor.
              Sigur că managerul este responsabil pentru viziune și pentru rezultatele echipei, dar ca o echipă să performeze, managerul armonizează atmosfera și relațiile de muncă.

              4) La Cluj n-am ajuns recent, am ajuns la Sibiu, Brașov, Sighișoara. Nu înțeleg de ce lauzi niște autobuze de cerșit, ce nu mai au bani clujenii? La Suceava înțeleg, este o zonă săracă. Buzău, București le vor cumpăra cu propriile lor fonduri.
              "Guvernul Elveţiei a plătit peste 27 de milioane de lei pentru primele 10 autobuze electrice din România. Vehiculele circulă pe străzile din Cluj-Napoca."

              Clujul este o panaramă de "smart city". Ai informații greșite. Ce numește Cluj smart-street există de vreo 5-6 ani în București: wifi-uri în parcuri, led-uri și becuri cu senzor. Fântână ca cea a celor de la ApaNova nu există în Europa.



              5) Creșterea economică pe care a lăudat-o Iohannis de trei ori recent nu este suficientă? A lăudat-o la o conferință în România, în vizita în Italia și pe la UE.
              Marți, Klaus Iohannis s-a întâlnit cu reprezentanții Confindustria, la o întâlnire organizată de Ambasada României și camera de Comerț și Industrie a Românei. În cadrul alocuțiunii, preşedintele nu a rostit o singur critică la adresa guvernului de la București, lăudând performanțele economice și perspectivele de creștere. Iată ce a rostit Iohannis la sediul Confindustria de […] More


              6) Omului de rând îi pasă de corupția mică. El vrea servicii medicale sincere, nu cu mâna întinsă. Și autoritatea statului să îl respecte. Nu îi pasă atât de mult dacă 1 km de autostradă se face cu o șpagă de 20%. Numai să se facă.

              Comment


              • gecmc94 tudorica asta al tau...in ce univers este o persoana competenta? Pentru ca eu (si multi de specialitate) n-au reusit sa gaseasca nici macar o dovada de competenta.
                Iar cu olguta...asta minte si cand sta pe buda...bate campii...pana si nepoata mea de 9 ani rade de ea.

                Comment


                • De pe site-ul Comisiei de la Veneția, https://www.venice.coe.int/WebForms/pages/?p=cv_1708
                  Consider suficient argumentul. Ministrul liberal de pe același scaun, Tudor Ciuariu nu are așa ceva. Și nici Prună.

                  Raluca Prună a învățat dreptul la o panaramă de universitate, la care a intrat la 21 de ani. După aceea s-a mutat pe filosofie că dreptul este cam greu.

                  1992 - 1997 Universitatea București Facultatea de Filosofie – Licență in filosofie
                  Martie – Iulie 1997 Universitatea Paris VII Nanterre, Departamentul de Filosofie – bursier
                  TEMPUS
                  Februarie 1996 Universitatea Al. I. Cuza Iași, Facultatea de Drept – Licență în drept
                  1990 -1994 Universitatea Ecologică București, Facultatea de Drept

                  Iar despre tatăl ei, securist din MAE.
                  Potrivit Flux 24, care o citează pe Sidonia Bogdan, tatăl Ralucăi Prună a fost ofiţer MAE. Totodată, acesta a fost demascat şi de fostul diplomat Mircea Raceanu.

                  Sursa citată arată că Vasile Prună apare pe lista celebră cu securişti din Ministerul Afacerilor Externe a lui Raceanu, care a fost condamnat la moarte de fostul dictator al României, Nicolae Ceauşescu, pentru spionaj în favoarea Statelor Unite ale Americii în anul 1987.
                  Last edited by gecmc94; 31 October 2018, 00:02. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Adica tu imi arati ca are CV-ul publicat pe un site si asta-mi spune ca-i competent?
                    TInut de acelasi for ignorat de tudorica?
                    Pai si Elena Ceausescu avea un CV bogat...
                    La fel si Nicolae Robu (care-i la fel de incompetend ca tudorica)
                    La o simpla cautare pe google...cam toata lumea-i da cu flit...(greco etc).

                    N-am stat sa-i caut lu' Tudorica istoricul...dar stiu istoricul stapanului vostru suprem, dragnea...tatal lui, fost executant al securitatii ceausiste...batea tot ce nu se conforma cu spusele partidului (cred ca de acolo a luat dragnea metehele)

                    Comment


                    • Ce să faci? La săraci nici boii nu trag. Dragnea ăsta, născut în sărăcia de Teleorman, la Gratia, zonă unde doar cerealele mai cresc. Dar, ardeleanul Cioloș, acolo trag toți boii. Tatăl lui Cioloș a fost ofițer de miliție și a activat în cadrul Serviciului de Ordine Publică din Miliția Județeană Sălaj, în care și-a încheiat cariera cu gradul de maior. in păcate însă, apar tot mai multe semne de întrebare și asupra carierei și probității morale a premierului Dacian Cioloș. Un rol covârșitor în cariera sa l-au avut fostul șef al serviciului secret al Ministerului Administrației și Internelor (DGIPI), chestorul Virgil Ardelean, zis Vulpea. Cioloș este nepot al securistului. Pe de altă parte, tatăl lui Dacian Cioloș și Virgil Ardelean au fost colegi de profesie și de generație, absolvind amândoi Școala de Ofițeri de Miliție de la Băneasa. în anii ‘70.

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post
                        Teoria e frumoasa. Dar ce face guvernul asta si cei de la putere parca nu e chiar asa cum sustii tu.
                        Daca cresterea economica (mentionata de presedinte) si cea a veniturilor (asta spun statisticile oficiale) “e de rau” eu ce pot sa mai spun?

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Despre legea contributiilor intreaba indianul tau (sau pe boss-ul lui daca ai ocazia). .
                        Argumentez, nu e greu. Transferul contributiilor a crescut exponential incasarile, adica a colectat bani care inainte nu erau platiti de angajatori. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, verifica statisticile oficiale.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Legea pensiilor este frumoasa daca are si o baza reala.
                        Nu e inca adoptata, acum e doar proiect de lege initiat de guvern. Dar o putem “barfi” cand/daca va intra in vigoare.
                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Dar eu raman la parerea ca acest guvern prin tot ce face va duce la intrarea noastra in criza economica (dependenta sau nu de cealalta).Ramane de vazut daca am avut dreptate sau nu.
                        Originally posted by gogeala View Post
                        As aprecia si 1-2 argumente sau referire la lege/legi care ar favoriza criza.
                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Vorbeam de guvern nu de legi.
                        Originally posted by Gil26 View Post
                        Aia cu part-time si full-time e iarasi aiurea cu realitatea (vei cere argumente ca de obicei, dar bine ar fi sa aduci si tu - asa in general vorbind).
                        O lege excelenta dar sunt convins ca nu stiai de ea. Ce am spus in postul anterior e inexact si speram sa-mi atragi atentia. Legea nu interzice incheierea unui contract part-time daca angajatul nu are deja unul full-time ci obliga angajatorul sa plateasca o contributie intreaga pentru un salariu minim pe economie daca ii incheie angajatului un contract part-time iar el nu are si unul full-time. De ce e buna legea? Pentru ca angajatorii nu mai poata declara contracte de munca part-time pt angajati (adica sa-i insele) fara stirea acestora. Eu stiu 2 persoane care au aflat, una dupa 2 ani si alta dupa 7 ani, ca aveau declarate contracte part-time de 2 ore/zi, scopul fiind neplata contributiilor.
                        Efectul legii a fost ca in 2 luni a crescut numarul contractelor full cu peste 100.000. Adica a scazut cu peste 100.000 numarul angajatiilor platiti la negru si pentru care nu se platea contributii. Din nou nu trebuie sa ma crezi pe mine, poti verifica statisticile oficiale.

                        Originally posted by Gil26 View Post
                        La partea in bold chiar nu raspund. Un coleg exemplifica initierea atacurilor.Si aici chiar inchei orice discutie cu tine.
                        Sa spui cuiva concentreaza-te, fi atent, atentie, te asigur ca nu e un atac de niciun fel. Poate doar de panica.
                        Mereu mi-au placut interlocutorii bataiosi, cei care-si sustin afirmatiile cu argumente care nu pot fi ignorate.
                        Last edited by gogeala; 31 October 2018, 03:59.
                        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                        Comment


                        • Originally posted by gogeala View Post
                          ... Pai cine vine cu proiectele de lege in parlament? Nu guvernul?
                          Nu! Dragnea vine!
                          Originally posted by gogeala View Post
                          ...
                          Nu e inca adoptata, acum e doar proiect de lege initiat de guvern...
                          Adica de Dragnea.

                          Originally posted by gogeala View Post
                          ... Mereu mi-au placut interlocutorii bataiosi, cei care-si sustin afirmatiile cu argumente care nu pot fi ignorate.
                          Înseamna ca nu-ti plac interlocutorii de pe aici.
                          Last edited by Fanez; 31 October 2018, 07:40. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • https://www.digi24.ro/stiri/actualit...t-etaj-1023611

                            https://www.digi24.ro/stiri/actualit...ventii-1023452

                            https://www.facebook.com/IRIFadmin/

                            De asta mi-e scrba de sistemul public / politic /. de aia mi-e scarba de pionii care "latra" toata ziua.

                            de 30 de ani se schimba / si fac rocada aceeasi hoti.
                            Attached Files

                            „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                            Comment


                            • Nu avem un spital pentru copii bolnavi de cancer, nu avem un spital de arsi unde sa nu risiti sa te imbolnavesti si sa mori...in schimb avem referendum despre nimic, si un grup infractional (ma rog...gainari ordinari) ce se lupta pt ca infractorii sa o duca bine...iar oamenii cinstiti (aka fraierii)... sa le pplateasca lor luxul si mecanismele de propaganda pro PCR-iste/PSD-iste/Staliniste...pupand in c*r fostele structuri de opresiune a securitatii comuniste. Cam asta-i PSD-ul in toata puterea lui.

                              Comment


                              • @bolovan,

                                indiferent de culoarea politica ( in ultimii 25 de ani au fost toti la putere (ciolan)) , nu au facut nimic pentru tara.

                                exemplele pot continua. DA! actuala putere a condus cel mai mult si a facut cel mai mare rau tarii (mineriadele) / privatizarile / etc.
                                sigur o sa vina pioniii cu fel si fel de explicatii, insa realitatea asta e. trist este ca nici nu vom scapa vreodata de jegurile astea care conduc.

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google