Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Normal ca au preul sub 1 euro, dac creti artificial cursul. Ia sa fi fost cursul BNR cât un zlotul polonez, mai este la fel?
    Ca idee, 1 eur=4.23 zloi. Deci, preturile la pompa sunt în continuare mari.
    te iei dupa euro vs leu sa dupa zloti?
    Daca cresti artificial cursul? pai la ce curs faci import/export? La ala artificial sau la altul?
    Eu zic ca litrul de benzina ar fi cam un zlot in situatia asta sau mai putin.
    Iar vii sa ne zici ca s-a ieftinit dar s-a scumpit ca 2 lei egal cu 2.5 lei din cauza ca un euro egal cu 1.2 euro?

    Originally posted by bolovan View Post
    @Fanez care carburanti? Iar ti-a soptit boier dragnea ce sa spui?
    La 4.78 lei/L...este fix peste 1 Euro...
    la care ponpa te-ai diclit, bre? La petrom era 4.51 lei/litru benzina de 95 azi, cursul valuntar era la benereu un euro egal cu 4.5630 lei.

    Originally posted by aris86 View Post
    s pot alimenta carburant sub 1 euro de la benzinrie
    La cel mai scump Rompetrol pe care-l stiu iei benzina cu 0.99 euro/litru. Dar du-te fuga sa nu inchida ca e non-stop.
    Stii cum era in bancul ala: "poate mai apuci".

    Originally posted by bolovan View Post
    @Fanez care carburanti? Iar ti-a soptit boier dragnea ce sa spui?
    La 4.78 lei/L...este fix peste 1 Euro.
    Benzina de 98, 99+,100, da! Eu ziceam de benzina de 95.

    Tie cine ti-a soptit: "bag-o p-asta, ca nu-si da seama fraerii despre care benzina zici!"?

    http://www.peco-online.ro/index.php ia sa vedem preturi la benzina

    Ia uite @aris, la sos. Alexandriei e 4.43 lei/litru. Sub un euro! Bine, putin peste un zlot.
    Last edited by Fanez; 29 June 2017, 00:35. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Cursul BNR e doar un instrument de fraierit cetățenii, dacă mâine se duce euro la 5 lei, romanul o sa fie fericit ca alimentează benzina mai ieftina ca în Europa, dar e mort de foame din cauza inflației.

      La Mamaia, la Rompetrol, benzina e 4, 47 lei/litru.
      Last edited by aris86; 29 June 2017, 05:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Ilan Laufer, supranumit de presa "ministrul fotomodel" pentru aparitiile din revistele mondene, a venit joi dimineata la audierile din Parlament suparat nevoie mare, ca nu si-a facut somnul de frumusete
        "Inclusiv congresmani americani au pozat in Men's Health. Totul s-a intamplat acuma 5 ani de zile, eram in timpul liber, mi s-a propus si am acceptat, mi s-a parut ceva foarte misto", a spus Ilan Laufer.
        Amintim ca Ilan Laufer a fost propus de PSD ministru la IMM-uri, desi este absolvent al Academiei Nationale de Educatie Fizica si Sport.
        Cu panarame din astea, o sa ajungem departe. Dupa investire, are tot timpul sa doarma.

        Mai e ala de la Cultura, fost director la Can can si Libertatea, un fel de New York Times, respectiv Washington Herald a jurnalisticii romanesti.

        Mai e si ala de la Aparare, bun prieten cu rusii, care trebuie sa primeasca aviz NATO.

        Cine este Marcel Ciolacu, vicepremierul fara portofoliu care s-ar fi pozat cu Hayssam
        Nu poate fi decat un infractor, ca si Hayssam.
        Conform CV-ului postat pe site-ul Camerei Deputatilor, Ciolacu a absolvit in 1995 Facultatea de Drept a Universitatii Ecologice din Bucuresti si are un masterat in managementul finantelor publice, obtinut in 2012 la SNSPA. El cunoaste doua limbi straine, franceza si engleza.
        Toti pezedistii au absolvit pe la universitati fantoma.
        Daca stie engleza si franceza precum Olgutza, o sa se descurce excelent.

        Suntem sortiti pieirii ca natie in maximum 50 de ani.


        Cum a fost prima dezbatere pentru abuzul in serviciu: Prag de un leu? Eu muncesc pentru leul ala, de ce sa il fure cineva?
        Chiar asa, de ce sa il fure?
        Last edited by mr.K; 29 June 2017, 12:22.

        Comment


        • Comment


          • Ce se intampla cu abuzul in serviciu fara prejudiciu? E caz penal?

            Sau trebuie sa dovedesti paguba de 1 leu, sau un milion de euro, depinde care o fi pragul?
            De exemplu, te tine unul la usa lui si nu vrea sa te primeasca in audienta? Si tu ai nevoie sa se pronunte in cazul tau, alba sau neagra, iti crapa buza?
            Sau nu vrea sa-ti furnizeze informatiile publice, obligatoriu de comunicat prin lege? La un ziarist, de exemplu.
            Sau nu vrea sa-ti elibereze un act la timp, invocand tot soiul de motive "cu ochi si cu spranceana", tu pierzand timp si bani (ex autorizatie de constructie, caz real)?

            Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anuntat miercuri dupa-amiaza ca formatiunea pe care o conduce va vota Guvernul Mihai Tudose.
            UDMR voteaza Guvernul Mihai Tudose: : "Nu am cerut nimic, ce dracu' sa cerem? Cand? Pai maine e ultima zi, ce sa cerem?"?
            Pai cine sa creada UDMR ca voteaz aceva gratis? Poate ma-sa lu' asta, Kelemen, sa creada asa ceva.


            Fondatorul trustului Intact, Dan Voiculescu, a fost achitat, miercuri, de magistratii instantei supreme, in dosarul de santaj Antena Group-RCS&RDS.

            Decizia instantei supreme este definitiva.

            Cea mai mare pedeapsa a primit-o directorul Antena Group, Sorin Alexandrescu - patru ani si sase luni de inchisoare.

            Camelia Voiculescu a primit un an si sase luni cu suspendare.
            Deci, capii rautatilor au scapat.
            Parnaie face angajatul, carpa lui Voiculescu.
            Cand va mai pun sefii sa faceti ilegalitati, ganditi-va daca va place sau nu la parnaie.

            Mihai Tudose: Ma duc sa muncesc pentru tara! Nu trebuie sa fii economist la Ministerul Economiei
            Nu, e de ajuns sa fii evazionist, ca sa stii cum merge treaba.
            Nici agronom la Agricultura nu trebuie sa fii, poti fi inginer electronist, de exemplu.
            Sau la Justitie, poti fi orice, important e sa ai cumparata totusi o diploma de drept, ca Ciordache.
            La cultura poti fi director de ziare de scanda, doar asta e singura cultura pentru majoritatea romanilor, care apreciaza mai mult o poza cu chilotii vreunei pitipoance decat un Grigorescu.

            La BNR ar merge un popa, oricum vad ca leul isi da duhul de la o vreme.

            ‎reducerea TVA pana la 18% este amanata cu un an, pana in 2019.
            Pai de ce? In decembrie voiau sa amane scaderea la 19% pentru 2017, ca sa scada direct la 18% in ianuarie 2018.
            Daca nu o lasa Ciolos 19%, cred ca aveam 20% si in 2020, cu pezedeaua, mergeam din promisiune in promisiune.
            - toți salariații din sistemul public vor beneficia de un voucher de vacanță în valoare de 1450 lei valabil până la finalul anului 2018.
            Pai, dupa Olgutza, asta deja se dadea vara asta.
            Concluzionez ca se va da in noiembrie 2018, cu valabilitate decembrie 2018.
            E fain la Mamaia iarna, bate vantul, sunt valuri...

            Parafrazandu-l pe Tudose, nu trebuie sa fi pilot de avion sa decolezi si sa aterizezi.
            Trebuie doar sa faci parte din mafia pezedista, si ti se da brevet sa prabusesti avionul.
            Have a nice flight!

            AM inteles ca Grindeanu a fost dat jos pentru ca nu a respectat programul de guvernare.
            Pai acum vad ca programul asta se schimba.
            Cum ramane cu ce a nu facut Grindeanu?

            Utopia rosie pezedista continua!

            De la anu vom plăti taxă de solidaritate. Solidaritate cu cine, cu votanții PSD?
            Sa crape, din punctul meu de vedere, n-am cum sa fiu solidar cu somerii voluntari doritori de pomeni.
            Last edited by mr.K; 29 June 2017, 14:27. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ...
              Sau la Justitie, poti fi orice..
              Exact. Si Ciolos zicea la fel. Merge si un electrician (vezi ministresa tehnocrata propusa). Pentru prostime tehnocrat inseamna apolitic asa ca lasa-i in mocirla lor de fraEri.
              E guvern politic sau tehnocrat? Cat e guvern politic poti sa pui ministru la turism o bucatareasa de exemplu.
              Eu cand ma duc la service cu masina trebuie sa fiu inginer in mecanica auto? Ma duc si spun ce vreau, cum sa iasa si se ocupa meseriasul. Daca vreau orga de lumini nu trebuie sa fiu inginer electronist ca sa dau comanda meseriasului cum sa mi se aprinda luminile de la orga.
              Sa punem ca ministru al transporturilor un sofer de tir, nu?
              Last edited by Fanez; 29 June 2017, 14:34.

              Comment


              • Sau la Munca, o jurnalista divortata.
                Pai ce sa spuna si aia saraca, atunci cand o ia presa la intrebari? CUm primea o intrebare, cum zicea ca da raspunsul, disparea, discuta la telefon cu careva si aparea cu ce intelesese ia la telefon.
                De ce mai trebuia sa existe ea, ca intermediar?

                Sa punem ca ministru al transporturilor un sofer de tir, nu?
                Cu liceul facut la FF.

                Eu cand ma duc la service cu masina trebuie sa fiu inginer in mecanica auto?
                Tu te duci sa platesti, nu sa furi din buget.
                Prost exemplu. Tu la service esti client, nu seful service-ului.

                Totus, Fane, programul de guvernare s-a schimbat radical. De ce?
                S-a gaurit sacul cu promisiuni?

                Bine ca avem taxa de solidaritate, cu asta scapam de toate.
                Taxa asta inseamna a lua de la cel ce munceste si produce, si sa dai la puturosii paraziti, conceptul de baza al comunismului , aplicat cu succes de neocomunisti, aka pezede.

                Si BOMBA.

                Pilonul II de pensii se va desfiinta, contribuabilii ar putea migra la Pilonul I sau III

                "Pilonul II de pensii se va desfiinta. Banii se vor intoarce la toti cei care au cotizat, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Vor alege daca banii lor vor fi administrati de stat sau privat. Nu am stabilit un calendar, intentionam spre sfarsitul anului", a declarat Misa la iesirea de la audieri.
                10 miliarde de euro de spart pe pomeni si pensii, va dati seama ce mana cereasca pe pezede?

                ING ar trebui sa ceara inapoii amenda platita, chipurile, pe raspandire de zvonuri, in primavara. De fapt, directoarea de la ING spunea doar adevarul.
                Last edited by mr.K; 29 June 2017, 15:02. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  ...
                  Prost exemplu. Tu la service esti client, nu seful service-ului.

                  Totus, Fane, programul de guvernare s-a schimbat radical...
                  Corect. Seful service-ului e sluga ta.
                  "Clientul nostru, stapanul nostru" iti zice ceva? Eu dau ordin ce si cum sa mi se faca la masina.
                  La tine nu se pune problema ca nu intelegi, tu stii foarte bine cum stau lucrurile doar ca respecti OZU (laudabil, iti faci meseria), d-aia faci pe miratul si bagi dume, dezinformari si intoxicari (asta e in fisa postului, n-am ce sa comentez). La tine problema se pune ca n-o faci din convingere. Ia gandeste-te: merita?

                  Comment


                  • Fane, spune-mi un lucru: nu ti se pare ca desfiintarea pilonului II de pensii e furt din patrimoniul privat? De exemplu, din patrimoniul meu?

                    Comment


                    • Ministrul Finanțelor, Ionuț Misa a declarat ca Pilonul II de pensii facultative va fi desființat.

                      Comment


                      • @mr.K nu este furt...furt se numeste de exemplu, daca nu platesti zeciuala boierului dragnea. Pilonul II nu era al tau sau a fraierilor...pardon...contribuabilului...ci a boierului...

                        Comment


                        • L-am auzit pe guie muran la radio zicand: "sa luam exemplu Dacia, cifra de afaceri 400 de milioane, profit 100 de milioane, plateste 16 milioane impozit cu cota actuala. Daca ar plati 3% din cifra de afaceri, cat zice actualul ministru ar insemna ca plateste 12 milioane, deci de trei ori mai mult ". WoW!!!

                          Comment


                          • Mai stiu eu pe unul care lauda un ulei de motor fara sa-l fi despachetat macar sa-l toarne in motor.

                            Guran e copil mic la scos perle, pe langa astia din pezede, numiti ministri,

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              Exact. Si Ciolos zicea la fel. Merge si un electrician (vezi ministresa tehnocrata propusa). Pentru prostime tehnocrat inseamna apolitic asa ca lasa-i in mocirla lor de fraEri.
                              E guvern politic sau tehnocrat? Cat e guvern politic poti sa pui ministru la turism o bucatareasa de exemplu.
                              Eu cand ma duc la service cu masina trebuie sa fiu inginer in mecanica auto? Ma duc si spun ce vreau, cum sa iasa si se ocupa meseriasul. Daca vreau orga de lumini nu trebuie sa fiu inginer electronist ca sa dau comanda meseriasului cum sa mi se aprinda luminile de la orga.
                              Sa punem ca ministru al transporturilor un sofer de tir, nu?
                              Din aceasta cauza ne merge bine. Avem "papagali" la conducere. Repeta ce spune Dragnea (parca era sculer-matriter la baza), Johan repeta ce spune Merkel, astia din servicii spala banii lui Trump, samd. Unde este "meritocratia"?
                              Tot din aceasta cauza avem si "Dorei" in reprezentanta.
                              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                              Comment


                              • Originally posted by bolovan View Post
                                @mr.K nu este furt...furt se numeste de exemplu, daca nu platesti zeciuala...
                                furt inseamna cand faci abuz in serviciu.
                                Daca ai program de lucru de la 8 la 16 si pleci la 14, e furt, #lapuscarie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google