Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bica l-a ajutat pe Videanu să-și pună la adăpost acțiunile nominative la Titan Mar. Fostul ministru voia să le transforme în acțiuni la purtător
    http://evz.ro/dna-bica-l-a-ajutat-pe...-purtator.html
    Adriean Videanu şi-a pasat acţiunile asupra cărora procurorii DIICOT instituiseră sechestru soţiei şi copilului, ulterior acestea fiind scoase de sub sechestru de către Alina Bica, arată procurorii DNA în referatul cu propunerea de arestare a lui Videanu potrivit Agerpres....
    ...Procurorii susţin că, prin înstrăinarea acţiunilor, deşi se aflau indisponibilizate ca urmare a măsurii sechestrului, "inculpatul Videanu Adriean s-a situat deja în sfera infracţională".
    Bica şi Videanu au fost arestaţi sâmbătă dimineaţă, fiind acuzaţi de abuz în serviciu şi respectiv complicitate la această acţiune, pentru ridicarea sechestrului asupra acţiunilor menţionate.
    https://www.romaniatv.net/videanu-si...ui_199150.html

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      1. Pai nu Romania are cei mai multi corupti? Sunt altii cu mai multi? Bua-hahaha.
      2. "Pai unde ne intoarcem?" Nu era lupta anticomunism? Nu suntem mai democrati decat americanii?
      In america iti este confiscat ce nu justifici. In anglia iti e confiscat tot si ti se da inapoi ce justifici. La noi, daca esti X ti se ia tot si mai aduci in plus, daca esti Y pastrezi tot, linistit si fara griji.
      Fane, nu interpreta, ca nu-ti sta bine, devi penibil; ziceam de sistem, nu de tara. sistemul francez vs american, tocmai ziceai tu cu tastatura ta aurita cum merge in america. lupta anticomunism nu inseamna sa arunci si ce era bun. stiu ca tu trebuie sa aperi niste idei, chiar gresite, doar-doar s-o mai converti vreunul la psd, dar nici chiar asa. fii consecvanet macar, daca tot militezi pentru corectitudine. cu postari d egenul, militezi pt psd si cam atat. o fi asta telul tau, dar ar trebui mai intai d etoate sa arati ca si in psd poti gasi oameni cumsecade; tu tot incerci sa arati contrariul...ba o intoarcem, ba scoatem din context. astea-s fente de scoala de partid stefan gheorghiu si tin la aia cu 2 clase, ca trenul...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • In pezede nu gasesti "oameni".
        Concluzia asta am tras-o dupa mai mult de 2 decenii de fesenism-pedeserism-pezedism, nu am visat-o asta noapte.

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          Fane, nu interpreta, ...
          Ok. Am sa tin cont.

          Originally posted by mr.K View Post
          ...
          Concluzia asta am tras-o dupa mai mult de 2 decenii de fesenism-pedeserism-pezedism...
          Asa e. Din 90 incoace Iliescu a fost la putere.

          Si mai este inca.
          Last edited by Fanez; 28 August 2017, 15:24. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Umbla vorba prin targ (am auzit niste barfe) ca unii procurori n-ar fi de acord sa plateasca (sa fie trasi la raspundere) pentru abuzuri sau erori judiciare. Eu nu cred asa ceva. E ca si cum n-as fi eu de acord sa platesc amenda pentru depasirea vitezei.
            Ce s-au mai gandit unii sa inventeze... cica nu vor sa plateasca procurorii si judecatorii daca baga un nevinovat la puscarie... ce aberatii...
            Toader (pana mai ieri pupatul si laudatul) cica ar fi câh ca vrea ca procurorii care mai gresesc (ca orice om) sa fie "buni de plata".
            N-am cum sa cred asa ceva. Pai de ce sa plateasca? D-aia nu e bine sa asculti ce zice lumea prin targ.

            Comment


            • Schimbați meseria ca să aveți imunitate.
              Dar pe parlamentari cine ii trage la răspundere?
              Last edited by aris86; 29 August 2017, 20:39.

              Comment


              • cica poporul cand nu-i alege. dar pe cine mama draqului sa alegi ? toti is niste lepre hoate.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • pe parlamentari cine ii trage la răspundere?
                  Aia platesc politic. (guvernul Basescu-Boc a inventat pedeapsa asta).
                  "Avem un plan de sustinere a activitatii economice astfel incat sa nu omoram mediul de afaceri. Vom extinde plafoanele de garantii pentru IMM-uri, vom promova exporturile, vom adopta azi un program extrem de dur pentru combaterea evaziunii fiscale, vom stabili standarde de cost, vom avea o noua lege a parteneriatului public-privat, vom stimula infiintarea de intreprinderi de catre tineri", a promis Boc.
                  Zicea Boc in 2010.

                  Adica luam de la stat sa dam la niste privati, amarati, ca sa-i ajutam sarmanii de ei, nu se prea descurca...

                  Buna treaba, as zice eu. Se vad rezultatele.

                  Ce mai face Boc in 2017?
                  Last edited by Fanez; 29 August 2017, 21:42.

                  Comment


                  • Aaaa... 5 ani? Nu 8 luni?
                    Un an? Din cati? Poti sa repari in 8 luni ce au stricat altii in 11 ani?
                    5 ani de guvernare pezedista, incepand cu guvernul de incapabili a lui Pontache si terminand cu incompetentii de acum.
                    Last edited by mr.K; 29 August 2017, 21:52.

                    Comment


                    • incepand cu guvernul de incapabili a lui Pontache si terminand cu incompetentii de acum.
                      Pai tot aia sunt. Sub directa indrumare si coordonare a lui Iliescu. Stim cu totii foarte bine ca Iliescu da ordine si indicatii din '90 pana azi. Si o sa dea si in continuare.

                      Comment


                      • Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri, ca va trimite propunerile de modificare a Legilor Justitiei doar la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) nu si la DNA, Parchetul General sau DIICOT, pe motiv ca doar CSM avizeaza propunerile legislative si pentru ca procurorii nu fac legi, ci doar aplica si interpreteaza legea.
                        Pai bah nene 2dorel, daca, de exemplu, guvernul modifica normele TVA, nu e normal sa ceara si parerea celor care vor verifica respectarea codului fiscal, cum ar fi ANAF-ul? Aia de la ANAF se lovesc pe teren de niste aspecte care pot fi corectate prin lege.

                        Asa si procurorii, in aplicarea legii, dau peste tot felul de absurditati, cum ar fi ca un condamnat penal poate ocupa functii de inalt demnitar in stat. N-ar trebui si ei consultati?
                        Doar daca iti e frica de ce vor putea propune procurorii, iar stapanii tau vor fi in pericol sa ajunga in catuse.

                        Comment


                        • Pai bah nene 2dorel, daca, de exemplu, guvernul modifica normele TVA, nu e normal sa ceara si parerea celor care vor verifica respectarea codului fiscal
                          Nu. Aia doar aplica normele. N-ar trebui sa fie consultati soferii cand se modifica si codul rutier?
                          Asa si procurorii, in aplicarea legii, dau peste tot felul de absurditati, cum ar fi ca un condamnat penal poate ocupa functii de inalt demnitar in stat. N-ar trebui si ei consultati?
                          Ei doar aplica legea. Nu ei fac legea. Daca legea nu-ti interzice sa ocupi o functie, o poti ocupa. Iti este interzisa ocuparea unei functii de catre judecatori, pentru anumite fapte, nu pentru orice vrea unul sau altii. De exemplu pentru malpraxis, o instanta poate hotara sa nu mai dreptul la ocuparea unei functii de medic sau sa profesezi in domeniu.

                          Comment


                          • Nu. Aia doar aplica normele.
                            Eu am zis pentru cei care pot pricepe ce inseamna niste consultari.

                            Tu aplauda partidul in continuare, orice face, face bine, nu trebuie sa ganditi, ca gandeste boss-ul suprem pentru voi.
                            Last edited by mr.K; 30 August 2017, 11:12.

                            Comment


                            • Bravo PSD, asa fraieri sa tot gasesti, care sa creada promisiunile desarte.

                              Apa, pe cale să se scumpească. Guvernul creşte taxele şi pune timbru pe sticla de apă, devenită astfel lux sau viciu

                              Un poiect de lege aflat în dezbatere publică ţinteşte apele minerale, pe care le va reglementa separat de legea minelor, sub care erau cuprinse până acum. Viitoarea lege creşte taxele de prospecţiune şi exploatare cu 34%, iar taxa anuală pe suprafaţa de exploatare va fi mărită cu 67%. În plus, producătorii vor fi obligaţi să se reautorizeze, după reguli noi, în termene pe care le acuză că sunt prea scurte pentru a se putea conforma, iar sticlele de apă vor trebui timbrate, precum ţigările şi alcoolul.
                              Un poiect de lege aflat în dezbatere publică ţinteşte apele minerale, pe care le va reglementa separat de legea minelor, sub care erau cuprinse până acum. Viitoarea lege creşte taxele de prospecţiune şi exploatare cu 34%, iar taxa anuală pe suprafaţa de exploatare va fi mărită cu 67%. În plus, producătorii vor fi obligaţi să se reautorizeze, după reguli noi, în termene pe care le acuză că sunt prea scurte pentru a se putea conforma, iar sticlele de apă vor trebui timbrate, precum ţigările şi alcoolul.

                              Comment


                              • Fane, cum ramane cu separatia puterilor in stat? Daca politicul numeste procurori, magistrati, inseamna ca e separatie? Vrei s afaci reforma, fa-o, tata, ca toti asteptam reformarea justitiei, dar n-o ingropa mai mult in politic, ca nu-i reforma, e subjugare. orice om cu mai mult de doi neuroni intelege ce se petrece de fapt in spatele "reformei" lui toader. eu inteleg ca situatia actuala e aiurea si trebuie corectata. atunci, corecteaz-o, nene, nu fa rahatul mai mare si ni-l prezinti ca pe trandafir ca te bagam in coana ma-ta. astia care mai gandim pe langa psd sau pdl sau pnl sau oricum si-or spune gloata de hoti. lumea de azi nu cred ca mai are nevoie de doctrine de partid, astea sunt depasite, problemele nu le mai poti rezolva prin doctrina. cat despre marirea plafonului de indatorare al imm-urilor de care ziceai, nu inseamna sa iei de la stat sa dai la privat. si de-ar fi asa, daca tu, ca stt, traiesti de pe urma privatiilor, cat de tampit tre' sa fii sa-ti tai teava de oxigen singur, de dragul populismului ieftin? studiaza un pic istoria germaniei intre 1925 si 1937, sa vezi cum seamana cu romania de azi. urmarile le cunoastem cu totii, in cazul germaniei. noi facem la fel, dar la noi o sa mearga bine mie-mi spune ca inca o data dam dovada ca suntem tampiti, nu intelegem istoria, nu invatam nimic din ea si avem vise de la 12 pana la amiaza, dupa aia, ce-o da Dumnezeu. numa' ca Dumnezeu n-are nevoie de-o armata de tampiti, de aia-L doare in preaputernicul Lui cur de noi...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google