Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Denunțul fostului ministru Gabriel Sandu nu reprezintă un subiect major în mass-media. Asta pentru că pune reflectorul pe activitatea infracțională a multinaționalelor care au și banii pentru publicitate.

    8. Prin intermediul LAR-urilor, Microsoft a făcut trafic de influență începând cu anul 2004, fiind susținut în acest sens de un grup consistent de oameni politici în frunte cu președintele de atunci al României, Traian Băsescu, cu primul-ministru Emil Boc, cu consilierul președintelui României, Theodor Stolojan, consiliera prezidențială Elena Udrea, devenită apoi ministru al Dezvoltării, soțul acesteia, Dorin Cocoș, de reprezentanți de frunte ai corpului diplomatic (ambasadorii SUA, a Austriei și Germaniei) și FMI, dar și de ofițeri superiori din Serviciul Român de Informații și STS (generalii SRI Dumitru Zamfir și Dumitru Cocoru, generalul STS Marcel Opriș, aceștia fiind reprezentanții prim adjunctului SRI, generalul Florian Coldea și directorului SRI George Maior).

    9. Timp de circa 14 ani, sume uriașe de bani au fost, în baza contractelor Microsoft, preluate din bugetul diferitelor instituții centrale, prin intermediul directorilor Silviu Hotăran și Ovidiu Artopolescu (ultimul, o vreme, fiind și secretar de stat MCSI, sub patronajul lui Dan Nica, în calitate de ministru), având același partener, în persoana lui Claudiu Florică, ca director D-CON.NET AG și FSC, și cu aceiași colaboratori de bază din Microsoft, directorii Florin Pletea - toți plătiți prin intermediul Zonko Overseas Ltd. și alte offshore-uri înființate special în acest sens de către Sorin Eftene, director Microsoft, prin intermediul multinaționalei KPMG – un gigant în domeniul consultanței fiscale.
    DORIN COCOŞ, ŞEFUL NEGOCIATORILOR GRUPULUI MICROSOFT CU GUVERNUL ROMÂNIEI
    10. Din grupul infracțional organizat care au devalizat bugetul României și au spălat banii obținuți în acest mod, au mai făcut parte și Dragoș Nicolaescu, șef FSC (Fujitsu Siemens Computers GMBH), numit în această funcție de către Claudiu Florică, Diana Comănici director economic, și toți ceilalți directori Microsoft, membri ai delegației Microsoft în MCSI, directori FSC (Fujitsu Siemens Computers GMBH), directori D-CON.NET AG sau membri ai grupului D-CON.NET AG şi Dorin Cocoș care, începând din 2009, a devenit șeful neoficial al negociatorilor grupului Microsoft în raport cu Guvernul României.
    În fapt, contextul electoral al anului 2008 a făcut ca în perioada 15-23 decembrie 2008, la insistențele domnului Gheorghe Ștefan cu susținerea PLD, în cadrul PDL, să se stabilească, prin algoritmul de desemnare al membrilor de partid, cu rezultate foarte bune în campanie electorală, ca funcția de Ministru al Comunicațiilor și Societății Informaționale, aripa PLD din PDL, să fie ocupată de subsemnatul.

    Imediat după desemnare am fost chemat la partid, la PDL și mi s-a adus la cunoştinţă de către conducerea acestuia, modul de repartizare a funcțiilor de conducere în cadrul MCSI pe baza de recomandare a fiecărei filiale județene PDL.


    În 2009, am rezistat insistențelor domnilor Tatomir Cătălin, Sorin Eftene, Florin Pletea, care erau făcute direct sau prin intermediul ambasadei SUA și al ambasadorilor Nicholas Taubman și Mark Gittenstein - mai mult sub forma unor amenințări directe asupra mea și asupra Guvernului României - la presiunile domnilor Dorin Cocoș, Dinu Pescariu (cu care m-am văzut o singură dată în luna mai 2009, iar următoarea dată a intrat peste mine în casă în noiembrie 2009), Claudiu Florică - FSC (Fujitsu Siemens Computers GMBH), Dragoș Nicolaescu, Diana Comănici, dar mai ales a domnilor Cezar Cezar Armeanu și a avocatului Doru Boștină. Toți aceștia au depus eforturi pentru a mă convinge să includ în Hotărârea de Guvern soluția de rezolvare a licențelor Microsoft, în baza solicitărilor făcute de Mihnea Costoiu.


    La data de 30 iunie 2010 am anunțat Microsoft și D-CON.NET AG că voi suspenda plățile pentru nelivrare. Presiunile făcute de Microsoft, Claudiu Florică și mai ales Dorin Cocoș și Elena Udrea, au dus la “demisionarea” mea de către prim ministrul Emil Boc la ordinul preşedintelui Traian Băsescu.
    Referitor la implicarea reprezentanților SRI și a fostului președinte Traian Băsescu, declar următoarele: În luna ianuarie 2009, am fost solicitat de domnul Sebastian Ghiță - sponsorul personal al doamnei Roberta Anastase, pentru o întâlnire cu o persoană foarte, foarte importantă. Am fost preluat de la minister de mașina cu șofer a domnului Sebastian Ghiță și, împreună cu acesta, am fost dus la unul din sediile SRI, unde ne aștepta domnul general Dumitru Zamfir. Aici am aflat următoarele:

    1. MCSI este un obiectiv strategic pentru siguranța națională, iar obiectivul principal al ministeriatului meu va fi CERT-ul, care este în subordinea mea directă, în componența ICI-ului dar care va fi coordonat în mod direct de SRI prin detașarea unui ofițer SRI, care cunoaște foarte bine problema. CERT-ul urma să facă parte din organizația europeana E NISA.
    Poftim? Ce ne spune aici? Nu numai că SRI detașa ofițeri în DNA în urma unui protocol secret. Acum avem ofțeri SRI și în ministerul comunicațiilor.
    Last edited by gecmc94; 10 October 2017, 11:28.

    Comment


    • Daca zboara si guvernul Livake 2, batem recordul de viteza cu care se schimba antrenorii in Loga 1 de futbol.

      Comment


      • Pai daca se razvrateste...Cum era pe timpul lu' ceasca? Daca nu faceai ce se poruncea de la centru...brusc erai incompetent in cel mai bun caz...

        Comment


        • Livake n-a inteles ca astia cu ficatul tare sunt periculosi. Plus ca nu-i poti motiva la nesfarsit, odata ce au destui bani pentru bautura, nu mai ai ce sa le oferi, nici cu ce-i santaja.
          Last edited by mr.K; 10 October 2017, 13:18.

          Comment


          • Nu, el nu inteleg cum cineva nu-i asculta porunca...ca dara-i pe tarlaua lui. El este marele mosier...

            I s-a spus „Afacerea Bachus” și a fost pusă pe picioare de Gheorghe Ștefănescu, administratorul unui depozit de vinuri din București, de lângă Podul Basarab, pe Calea Griviței. Metoda era...

            Ma intreb, in cartea lansata de unde-i si povestea asta...apare si Tovarasul Profesoru Dan Voiculescu? Oare exista o legatura intre Tovarasul Dan Voiculescu Si tovarasul Militian Dragnea (tatal celui care o urma sa devina un mare urmas a invaturiii comuniste, Liviu Dragnea)?
            Last edited by bolovan; 10 October 2017, 16:23. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • microsoft nu e totalitatea multinationalelor. sri e secret, e normal sa aiba agenti infiltrati, altfel n-ar mai fi serviciu de informatii pdl a facut exact ce a facut psd inaintea lor si ce face acum, dupa ei. toti sunt o apa si-un pamant.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Văleu, no, două zile nu m-am mai uitat la politică și aflu că Tudose s-a dus la Falimentalitatea TV și a determinat doi jurnaliști (Cristoiu și Nistorescu) precum și un blogger să îl numească instrument al SRI. Eu știam că era doar conferențiar la SRI. Gata. De acum Tudose va fi eroul propagandei.

                Comment


                • ce-mi place ca nu esti fan psd, dar toti aia care au ceva impotriva psd, sunt propagandisti. curata neutralitate, coane
                  tudose nu cred ca va fi eroul cuvia, cum nici grindeanu n-a ajuns eroul nimanui. amandoi vor fi uitati in analul istoriei. pardon, analele, am vrut sa zic...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Seba, cred că spui că aș fi spus ceva ce nu am spus. Lasă-mă atunci să îți definesc ce înțeleg eu prin propagandiști. Nu, Ludovic Orban, Cîțu, ei nu sunt propagandiști. Sunt oameni clar definiți, transparenți, cu o poziție vizibil exprimată. Sunt "pe scenă" singuri, cu argumentele lor. Eu îi ascult.

                    Propagandiștii sunt oameni de nimic care nu reprezintă nimic prin persoana sau istoricul lor. De multe ori n-au niciun fel de talent în schimb buzunarul/averea este disproporționat/ă față de dotările naturale. Digi, ziare.com, hotnews, Realitatea cântă mult prea sincron pentru a fi o coincidență. La fel DW. Eu am citit ziare.com de la crearea lui și până prin 2011, cred. Am simțit o schimbare editorială evidentă, securistică. Ce să vezi, mai târziu am aflat din culise. Hotnews este total neserios. Este precum Pravda sovietică pe care rușii o citeau în anii 80 pentru a citi printre rânduri. Și mă deranjează foarte mult faptul că în spatele lor sunt așa numitul "deep state". Este un termen politic american care definește instituțiile cu șefi de neschimbat unde se întâmplă toate mizeriile politicii. Omul de fațadă, politicianul, nu vrea să știe nimic, să nu se murdărească.

                    Între 2000 și 2004, aproape toate mass-media erau aservite economic guvernului Năstase. După 2005, o mare parte au basculat spre noul centru de putere, Traian Băsescu, și, ulterior, spre DNA și serviciile secrete. O lungă perioadă din cei 10 ani cât a condus România, Băsescu a fost un susținător total al acestor instituții de forță și al tuturor acțiunilor acestora. În ultimii ani ai mandatului însă, fostul președinte a schimbat macazul și a devenit un acerb critic al procurorilor și al SRI. Revelația l-a lovit pe Băsescu nu după vreo analiză detaliată a activității procurorilor, ci doar după ce aceștia i-au atins interesele. Membri ai familiei, protejați politici și oameni de afaceri din jurul fostului președinte au intrat în vizorul procurorilor și asta a declanșat furia lui Băsescu. El nu a pregetat să se alieze cu foștii săi inamici politici și să critice DNA. O parte dintre publicațiile care i-au ținut hangul timp de 10 ani i-au rămas fidele, la acestea s-au adăugat unele noi, unde anterior nu avea trecere. Unii dintre susținătorii săi au rămas însă de partea DNA.

                    Agenția de presă Hotnews a fost pusă la cale, în anul 2005, de Ionel Mărgărit împreună cu cel intitulat de presă „brokerul fugar“, Cristian Sima. Instituția, așa după cum susține însuși fostul său acționar, a fost folosită la tot felul de atacuri politice. Printre acestea se numără și o puternică susținere pentru Băsescu pe perioada suspendării fostului președinte, dar și o continuă susținere necondiționată a DNA. Într-o scrisoare deschisă lansată în 2014, acesta devoalează felul în care l-a strâns cu uşa Daniel Dăianu să vândă acţiunile deţinute la Hotnews către Radu Dimofte. Numai că, așa cum arăta ONRC în 2012, acțiunile lui Cristian Sima au ajuns ulterior la Răzvan Cornețeanu, fostul șef al trustului care la acea vreme era patronat de Dinu Patriciu, Adevărul Holding.
                    De-a lungul timpului presa din România și-a uitat de multe ori rolul esențial de a informa imparțial cetățeanul și a sărit în barca puternicilor zilei. [...]


                    Și pentru că știu ce spun când mă refer la eroul propagandei, uite un fragment din ziare.com preluat și de DW. Hei, să știi că nu vorbește despre un mare om de stat ci despre premierul în care aruncau cu rahat cu o lună în urmă pentru absolut orice. Am subliniat câteva fraze dar n-ai nevoie decât de abecedar și bun-simț ca să vezi propaganda.

                    Tinta pe care urmarit-o dl Grindeanu cu prestatia sa foarte atent calibrata a fost sa se profileze nu doar ca premier, ci in primul rand ca un lider PSD autentic. Unul care s-a adresat bazei partidului, primarilor PSD, inca din prima fraza a expozeului sau si a tot revenit la partid, pe care a avut grija sa-l separe de Liviu Dragnea si de CEx-ul PSD.
                    Un lider PSD pe stil nou, pro-european, pro-american, in opozitie cu un Dragnea care schimba premierul pentru ca nu a fost intarita relatia cu Federatia Rusa, aspect subliniat de doua ori de dl Grindeanu, pentru ca asocierea sa se vada si din avion si care deschide o explicatie terifianta pentru deciziile lui Liviu Dragnea.
                    Observă, te rog, că unul este "dl Grindeanu" iar celălat este "Dragnea". Curat propagandă, monseur.

                    Am uitat să subliniez alte două elemente din acest mic text (dar mare cât o propagandă din Pravda sau Scînteia). Federația Rusă și explicație TERIFIANTĂ

                    Seba, încă nu te-ai murdărit de frică citind? Autoarea mizeriei de mai sus este dna colonel Ioana Ene Dogioiu, din divizia presă a SRI. O drăguță. Dna colonel de la ziare.com chiar are o cumnată cu același nume, Dogioiu, în SRI, care are grad de colonel. Dna colonel Dogioiu de la SRI. Dna colonel Dogioiu de la ziare.com. Mică este lumea asta. Dai de SRI peste tot.


                    Iată și un exemplu, Seba, despre cum poți să spui despre un om că este om banal și vorbește natural. Seba, am spus asta în 5 cuvinte (inclusiv "și"). În câte cuvinte crezi că o poate spune propagandista șefă?
                    Nu, dl Ciolos, asa cum l-am auzit la Romania Actualitati, asa cum l-am auzit in Parlament in ziua investirii, comunica omeneste, ii vorbeste normal interlocutorului, asa cum fiecare dintre noi vorbim cu semenii nostri, nu pentru a epata, nu pentru a soca, nu pentru a fi memorabili, ci pentru a ne face intelesi.
                    Dl Ciolos nu peroreaza, nu e didactic, nu e fortat spiritual, nu scuipa aschii. E natural si, de aceea, foarte convingator.
                    să trăiți
                    Last edited by gecmc94; 11 October 2017, 12:18. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • nu ma sperie nimic, in primul rand pt ca nu ma uit la politica. nu ma uit si nu ma intereseaza decat cand ameninta sau pare ca ameninta direct viata mea de-acu inainte. iar cel mai important motiv pt care nu ma intereseaza politica si n-am facut si nu fac politica, nu am convingeri plitice, e din cauza ca (ma autocitez) "toti sunt o apa si-un pamant".
                      am zis de tine ca ii cam cataloghezi rapid drept "propagandisti" pe aia care dau in psd, de parca psd ar fi mireasa virgina si frigida, dar cand psd "o comite grav" nu gasesti de cuviinta sa-i faci hoti, mincinosi si incompetenti, desi se vede de pe centura lui orion ca asta sunt actualii lideri ai psd...
                      ps: si n-am timp sa-i cred pe comunistii care apar si dau din gura aiurea, indiferent de partidul din care fac parte. pt mine nu exista doctrine, am mai spsus-o, lumea azi nu se invarte dupa doctrine, ci dupa gasti de interese. problema me e ca acum, in tara, e o gasca care nu da nici doi bani pe nimeni, cu atata incompetenta, relaxare si nesimtire cum n-a facut-o nimeni in ultimii 20 de ani. pe mine sri, dna, nu ma au cu nimic la mana, n-am facut afaceri, n-am evazionat, chiar nu ma sperie. astia care sunt speriati sau scarbiti, sau ii gadila neplacut ideea ca s-ar putea lua cineva de ei, vreodata, au "hibe", pe cand eu dorm linistit noaptea...
                      ps2: grindeanu si ciolos sunt salvatori doar in ochii unora pt care dragnea e salvator, sau basescu a fost salvator, sau iohannis. pe mine nu ma conving. de aia nu dau doi bani pe "propaganda". dar nici pe latrina3, sursa adevarului absolut in ochii si-n mintea unora care doar atat inteleg. daca antena a zis, asa e, nu conteaza ca tu iti iei una peste ochi c-un par verde de vezi rosu, daca latrina a spus ca nu ai luat, ci ai fost mangaiat cu o pana alba, asa e...
                      Last edited by Seba; 11 October 2017, 15:53.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • De la A3, cei mai toxici sunt azi: Gâdea, Ursu și Tudor. Sunt destul de incompetenți dar și vicleni, cântă cu subînțeles servil. Și au devenit așa cam după 2012. Ca unul care i-a urmărit destul de mult în perioada 2009-2012, au început să mă deranjeze după aceea. Badea a reușit să își păstreze verticalitatea deși înțelege și el că trebuie să aleagă între rele.

                        Poate nu m-ai înțeles în privința fricii. Mesajul lui Dogioiu trebuia să îți spună că PSD are in esența lui oameni buni, europeni, spălați, cu duș/wc în casă iar domnul Grindeanu este un lider autentic, pro-european, pro-american, pro-valori, modern, prin contrast cu Dragnea care îl dă jos pentru că nu s-a pupat cu Putin, cel stăpân peste ruși cu wc în curte, nespălați, hoți, ucigași și violatori, veniți din secole trecute, gata să năvălească peste noi prin ușa descuiată de nenorocitul de Dragnea. Da, mi-e frică, Dogioiu, sunt terifiat de terifiantele explicații pe care nu le-ai detaliat ci doar le-ai subînțeles.

                        Iar referitor la frica de servicii, da, este ușor să nu comiți fapte dacă nu ai autoritate. Dacă ești un om în fotoliu acasă. Însă în lumea reală, interconectată, în care există relații instituționale, treburile sunt mult mai complicate. Știu cazuri de companii mari care au preferat să plătească de două ori taxe pentru același venit, reducând salariul net al angajaților, pentru că existau neclarități în Codul Fiscal. Iar răspunsurile de la ANAF privind clarificări veneau sub forma: "nu suntem consulanți fiscali, legea privitor la veniturile pe care le aveti este prezentată în art 211. al 3, art 221 și art 400". Și gata, de parcă așa rezolvaseră ambiguitățile legislative. De frica unor controale sau a altor neplăceri, firma plătea mai mult către stat ca să nu aibă probleme. Din salariile angajaților. Asta este frica, Seba. Frica de autoritatea statului. Sau mai bine zis, frica de abuzurile pe care o persoană în funcție de autoritate le face fără nicio pedeapsă asupra cetățeanului (fizic sau juridic).

                        Crezi că celor din funcții de autoritate li se fac cursuri de bun-simț, de etică profesională, de respect pentru cetățean? Sper că dacă credeai asta, te referi poate doar la agenții de circulație mai tineri. Aceia care te opresc acum în București au sub 25 de ani și ești așa de bine tratat că scoți relaxat banii de amendă. Dar sper că ai citit cu atenție stenogramele procurorilor și ai văzut cum gândesc unii dintre ei. Oamenii nu sunt o specie foarte pașnică și zen, iubitoare de pace. Dar politica și autoritatea statului atrag specimenele cele mai agresive ale speciei. Iar noi, românii, nu avem deloc tradiție în apărarea individului de opresiunea autorității statului. În America, acest lucru este scris în Constituție că te poți apăra cu arma în mână, în cadrul unor miliții civile, de tirania statului.

                        A well regulated militia being necessary to the security of a free state, the right of the people to keep and bear arms shall not be infringed.
                        Acest drept din Constituția Americană a fost propus de James Madison, un federalist, care a scris în eseul Federalist No 46 că abilitatea oamenilor de a genera guverne locale pe care le-ar putea sprijini cu mâna pe arme, le-ar da ocazia de a lupta împotriva oricărei tiranii în ciuda legiunilor care ar apăra-o.

                        Notwithstanding the military establishments in the several kingdoms of Europe, which are carried as far as the public resources will bear, the governments are afraid to trust the people with arms. And it is not certain, that with this aid alone they would not be able to shake off their yokes. But were the people to possess the additional advantages of local governments chosen by themselves, who could collect the national will and direct the national force, and of officers appointed out of the militia, by these governments, and attached both to them and to the militia, it may be affirmed with the greatest assurance, that the throne of every tyranny in Europe would be speedily overturned in spite of the legions which surround it.
                        Ca să vedem despre ce înseamnă frica, Seba, uite aici. Procuroarea Moraru Iorga, aflată în conflict cu Kovesi și suspendată din DNA, are mici surprize în viață, că așa este într-un stat securist. Sau "stat mafiot" după cum spunea Băsescu.

                        Sunt mulți oameni care prefer să își conserve liniștea în loc să vorbească. Am suspiciune că se întâmplă anumite lucruri, sunt suspiciuni în privința siguranței familiei mele, dar nu am probe. Se întâmplă anumite evenimente cu familia mea, dar pentru moment nu pot da mai multe detalii. Cineva din familia mea a fost amenințată, i-a fost pusă viața în pericol. Copilul meu a fost lovit de o mașină pe trecerea de pietoni! Sperăm că e într-o stare bună. Avem grijă să aibă o stare psihică foarte bună, este acasă acum", a declarat Iorga
                        Se alătură mărturiei judecătoarei Mona Pivniceru de prin 2010

                        Tentativa de omor: aceasta este infractiunea care ar putea incadra situatia prin care a trecut cel mai cunoscut judecator iesean al momentului • Ancheta exclusiva a jurnalistilor de la cotidianul BUNA ZIUA IASI intr-un caz in care un magistrat iesean a fost la un pas sa-si piarda viata dupa ce i-au fost desfacute prezoanele la una dintre rotile autoturismului personal • Prof. Mona Maria Pivniceru, judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie, a fost implicata intr-un accident despre care specialistii sustin ca a fost premeditat • Expertiza tehnica a scos la iveala faptul ca o persoana straina a umblat la prezoane inainte ca Mona Pivniceru sa se urce la volan • Accidentul vine in contextul in care in toamna anului trecut, renumitul magistrat iesean a primit mai multe scrisori de amenintare • "Eu cred ca am avut noroc ca nu mi s-a intamplat nimic mai grav. M-am speriat foarte tare in momentul in care mi-a sarit roata", a spus judecatoarea
                        Last edited by gecmc94; 11 October 2017, 22:04. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Inca 1 miliard de euroi imprumutati.
                          Fara numar, nevoile sunt si ele fara numar.
                          Statul a împrumutat încă 1 miliard de euro de pe pieţele externe, printr-o emisiune de euroobligaţiuni. Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a mai lansat în aprilie o emisiune, din care a atras 1,75 de miliarde de euro, scrie miercuri Capital.ro.

                          În programul de împrumuturi postat pe site-ul ministerului de Finanţe, statul s-a angajat să âmprumute maximum 3 miliarde de euro de pe pieţele externe pentru finanţarea deficitului bugetar. Maturitarea emisiunii e de 10 ani, cu o dobândă de 2,375%.

                          Comment


                          • nevoile cui? ale lor, poate, ca nu ale noastre...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Fiecare cu nevoile lui.

                              Pana acum au zburat 2 ministrese penale (aia pagana, "prietena" actualului primarde la Iasi si plumboasa, cumatra fostului primar de la Iasi) plus incompetentul de la transporturi.
                              La mai mare!

                              PS; nu stiu de ce, dar Livake parea cam oparit.
                              Last edited by mr.K; 13 October 2017, 08:46. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • mai tre' sa zboare oligofrenuta, anusul ala de la educatie, fufa de la injustitie si secretara de la interne. restul oricum nu conteaza...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google