Pregătirea Maşinii Pentru Iarnă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru ca ieri a fost o zi superba i-am aplicat o ceara solida; e mai obositor fata de aia lichida dar ofera o mai buna protectie.
    De asemeni a urmat o degresare completa a tuturor broastelor de la usi, capote, suflare cu aer dupa care o lubrifiere cu vaselina la spray. Fac acesata operatiune inaintea fiecarei ierni de cativa ani buni.
    Am scos lichidul din spalator si am pus din ala pentru iarna; anvelopele le schimb duminica vitoare.
    @prometheus
    Asta la bicicleta sau caruta, pentru a diminua efortul la inaintare; la masina ai nevoie de o suprafata cat mai mare a anvelopei in contact cu suprafata de rulare pe timp de iarna; gheata, zapada etc.; sa "agate"
    Last edited by IancuMIC; 28 October 2013, 21:59.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Presiunea mai scazuta ajuta pe gheata/zapada batatorita.

      Rotile mai subtiri ajuta pe zapada mare.

      Comment


      • Inseamna ca trebuie sa avem la noi o pompa electrica cu care sa poti umfla gumele fara efort in cazul in care conditiile de drum permit acest lucru.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Eu nu am electrica; am una cu manometru pe care o "ascund" sub tavita din portbagaj langa rezerva.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Da, ceara, dar ce tip de ceara? Denumirea ma intereseaza...
            Eu saptamana viitoare daca este vreme buna as vrea sa o decontaminez si sa i dau 2 straturi de autobalm de la bilt hamber.( astupa si panza de paianjen)
            MY CLA

            Comment


            • Eu folosesc de la K2; solida si lichida la spray.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Am vazut la cateva loganuri de taxi ce-i drept pe timp de iarna o protectie neagra la capota motor......cred ca era un soi de husa....pusa pe un sfert din capota.....e de folos la ceva iarna ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by PRESTIGE View Post
                  Da, ceara, dar ce tip de ceara? Denumirea ma intereseaza...
                  Eu saptamana viitoare daca este vreme buna as vrea sa o decontaminez si sa i dau 2 straturi de autobalm de la bilt hamber.( astupa si panza de paianjen)
                  Formula 1 cu carnauba folosesc eu de cativa ani.


                  Chiar de e cald afara, verificati incalzirea masinii, cata caldura baga...
                  E nasol de schimbat un termostat la -5 grade afara.
                  Last edited by mr.K; 28 October 2013, 22:25.

                  Comment


                  • Originally posted by PRESTIGE View Post
                    Pentru protectia caroseriei ce folositi?
                    OFF: Forumuri dedicate Prietenii stiu de ce.

                    ON: Astazi am achizitionat si eu Sonax High Speed Wax. Sa vedem cum trecem iarna cu ea. O sa o testez saptamana viitoare sa vedem ce anduranta are.
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • Desi nu e o noutate, cred ca pe timpul iernii n-ar trebui sa va lipseasca o solutie pentru dezghetare/deblocare yale; am patit-o cu yala de la portbagaj si credeti-ma nu e chiar confortabila acesta situatie; pur si simplu nu puteam sa apas butonul de deschidere. Dupa ce am reusit sa deblochez butonul, am ciupit un pic si chederul, care se lipise de capota portbagaj; deci, solutie pentru chedere.
                      In aceiasi ordine de ideii, gresati pe cat posibil si cablul de deschidere capota fata. Si in acest sens am o experienta neplacuta; a trebuit sa bag masina intr-o hala la servici, pentru a deschide capota. Nu aveam mare treaba acolo , dar mi se termina solutia pentru parbriz.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by M.FLORIN View Post
                        OFF: Forumuri dedicate Prietenii stiu de ce.

                        ON: Astazi am achizitionat si eu Sonax High Speed Wax. Sa vedem cum trecem iarna cu ea. O sa o testez saptamana viitoare sa vedem ce anduranta are.
                        Am dat si eu comanda la autobalm, ONR si o argila superfina. Astept sa le primesc sa ma apuc de treaba, sper sa tina si vremea cu mine...
                        MY CLA

                        Comment


                        • Sonaxul ala e pentru luciu, protectia e iluzorie.
                          Il dai repede macar.

                          Comment


                          • L-ai avut pe masina? ... sau o zici asa ca sa mai fie un post il plus?
                            Eu l-am avut pe masina si stiu ce poate face; mai ales daca stii si cum sa iti intretii masina. Evident ca daca o duci la spalatoriile de cartier unde pe post de spuma activa ti se aplica soda caustica diluata, nu o sa te tina deloc. etc ... nu cred ca are rost sa intram in detalii ... repet - stiu ce face acest produs si il recomanda ... dar cine sunt eu sa dau recomandari aici ...nu?
                            sigpic
                            This is My Ride!
                            !Visit and enjoy!

                            Comment


                            • Ai tu fixurile tale si le servesti de bune, gen soda caustica in spalatorii. Eu locuiesc intr-un oras unde suntem destul de evoluati ca spalatorii, trebuie sa-ti pastrezi clientii.

                              Da-i cu ceara solida de vrei protectie, te vad destul de "chisat", in sensul bun, in privinta masinii.
                              Forumurile dedicate de detailing al masinii servesc gogoshi care iti fac masina sa sara in ochi, mai putin o protejeaza.
                              Nici eu nu dau sfaturi, ma doare in cot sincer, de tabla masinii tale. Asa ca , fa cum stii.
                              Last edited by mr.K; 1 November 2013, 23:27.

                              Comment


                              • Ieri, probleme reale la deschiderea usilor masinii. Din ce am observat si cu alte ocazii, chederul streasina este cel de care se lipeste partea superioara a portierei. Chederul propriu-zis este impecabil, fara urma de gheata sau umezeala. Am curatat cu solutie pentru parbriz, chederul streasina si partea de portiera, dupa care am aplicat solutie pentru chedere.
                                Astazi dimineata, in tentativa unui drum la tara, usile s-au deschis perfect (le-am incercat pe toate); am ramas la stadiul de...lopata in portbagaj si am renuntat la...plimbare.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google