Pregătirea Maşinii Pentru Iarnă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonax/Nigrin gummi pflege, dai toamna si pana la primavara nu mai ai treaba. Se aplica usor, e un batonas ca rujul si nici nu face mizerie dupa.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Sa nu uitam un "accesoriu" pe care il am in portgagaj pe intreg sezonul de iarna; lopata. In ultimii ani am imprumutat-o de multe ori si dupa 4 sezoane, anul asta m-am dotat cu una noua, cu numai 15 lei, din targ de la "rusi".
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • La mine nu au patit nimic chederele. Sunt ok, doar un pic lipicioase.

        Comment


        • Glicerina mai este buna pentru chedere (2 lei sticluta la farmacie)...Am folosit si eu acel tub de la Prevent dar este bun doar pentru a dezgheta yala,a doua zi era la fel de inghetat...Acum am luat tot un tub de la Nigrin si vad ca inca nu a inghetat dupa 3 zile de la aplicare ....

          Comment


          • Glicerina aia nu este buna deloc,dar absolut deloc. Rezista vreo 3 zile maxim dupa care iti ingheata chederele la loc. Asa ca anul trecut am pus pe chedere ulei de motor ramas de la schimbul de ulei si anul asta am pus antigel. Daca va intrebati ce ar putea avea chederele,va spun eu...NIMIC.
            Dar probabil unii mai catolici decat papa vor spune ca e mai bine sa smulgi chederul sau sa-l rupi decat sa dai pe el cu antigel sau ulei adica sa nu dai cu nimic pe el ca-l distrugi.

            Comment


            • Glicerina e blana daca se dilueaza in alcool, dupa care este turnata in vasul cu lichid de parbriz.
              Stergatoarele merg uns la propriu.

              Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

              Comment


              • @Cristyano
                Problema mea era ca nu puteam impinge butonul sa deschid portbagajul, iar Preventul dupa 2min. a dat rezultate; a fost un fel de polei care batea din spatele masinii; daca mai ingheata, mai am pentru toata iarna.
                Originally posted by Ivan Marian View Post
                Dar probabil unii mai catolici decat papa vor spune ca e mai bine sa smulgi chederul sau sa-l rupi decat sa dai pe el cu antigel sau ulei adica sa nu dai cu nimic pe el ca-l distrugi.
                Postul tau e unul agresiv ce ma vizeaza direct, iar eu nu, nu voi spune ca e mai bine sa nu dai cu nimic; fiecare da cu ce are.
                Last edited by IancuMIC; 22 December 2012, 18:52.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Sincer mai bine glicerina pe chedere decat ulei de motor...Da, este bun uleiul de motor daca te urci numai imbrcat in salopeta ,altfel nu vad cum nu te-ai murdari de la el...O am de aproape 2 saptamani si inca nu mi-a inghetat....

                  Comment


                  • Iancule,,mai bine citesti si alte posturi ( nu numai de pe topicul asta ) si ai sa vezi de unde vine si postul meu asa zis agresiv. Multi spun si zic/recomanda ca nu e bine cu aia,ca nu e bine cu ailalta si ca mai bine lasati chederele asa cum sunt. Apoi tot ei vin si se vaita ca li s-au lipit usile si numai intra in masina,ca au rupt bucati din cheder,ca l-au smuls sau ca au stricat "clanta" usii ca au tras de ea ca inecatii.
                    Asa ca recomandarea mea este sa dati cu ce vreti pe chederele masinii glicerina/antigel/ulei/silicon,etc ca e mult mai bine decat fara nimic pe ele.

                    Eu de 5 ierni ( cu asta inclusiv ) am dat pe chedere cu ce am avut la indemana,adica cu ulei de motor,antigel,spray silicon,glicerina,lichid de servo si chederele mele nu au absolut nimic. Daca vreti poze cu ele sa vedeti daca sau uzat din cauza asta,vi le pun cu placere. Plus ca eu nu am reusit sa ma murdaresc niciodata de pe chedere asa cum sustine Cristyano si nici in salopeta nu am mers .
                    """Da, este bun uleiul de motor daca te urci numai imbrcat in salopeta ,altfel nu vad cum nu te-ai murdari de la el."""

                    Comment


                    • silicon de bord...

                      la loganu din 2005 pana in 2010 am dat cu silicon pe chedere iarna...nu au inghetat si s-au pastrat de minune.
                      si la ala nou fac la fel... silicon! acum am un spray cu silicon si il mai intind un pic si cu un buretel....fara probleme de inghet iar chederele sunt ca noi.

                      Comment


                      • intru aici si vad tot felul de minunatii dat pe chedere, eu am masina din 2007, n`a vazut strop de "ceva" pe ele si nu am avut vreo supriza iarna...

                        Comment


                        • In fiecare iarna nu m-am ingrijit decat de spray pt dezghetat parbrizul ( asta in caz de urgenta ) si spray pt dezghetat iala de la rezervor...atata tot. Restul e can-can...
                          http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                          Comment


                          • Daca as sta si eu la curte ca tine Fofule cu masina in garaj, cine crezi ca ar mai da cu smacolina pe chedere?
                            Asa in fata blocului parcata este la mila naturii si ca sa vezi minune, ingheata si chederele la alte marci de masini si nu numai la logane.

                            Comment


                            • de unde ai dedus tu ca am garaj ? sta la fel ca a ta, in fata curtii, adica in strada, tot in bataia naturii.
                              nici spray pentru geamuri, nici pt yala de la buson , nimic.
                              Poate sunt eu mai norocos, dar nu cred.

                              Comment


                              • Nici mie nu mi-au inghetat butucii sau busonul,dar chederele uneori mai ingheata. Alea ingheata pt ca intri cu zapada pe bocanci/ghete in masina,se topeste, apoi apa rezultata se evapora de la caldura si de aici blocarea usilor peste noapte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google