URGENT!!! Proces Maine...astept Pareri Va Rog!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • URGENT!!! Proces Maine...astept Pareri Va Rog!!!

    Maine, 12.01.2009 la ora 13 sunt chemat in instanta, ca martor. eu banuiesc ca are legatura cu o tamponare provocata de o bucuresteanca. daca de asta sunt chemat in instanta(alt motiv nu vad), este un proces intre o bucuresteanca scarboasa si RAT Brasov. pe citatie scrie Fond: plangere contraventionala. femeia nu a vrut sa semneze procesul verbal in august cand a fost tamponarea, si a zis ca o sa se judece pentru o zgarietura, ca mai mult nu avea. este pentru prima data cand sunt chemat in instanta, si chiar daca sunt in calitate de martor, unic martor, mi-e 'mura'...probabil de necunoscut. ce ma sfatuiti sa fac sau sa nu fac? ce ma poate intreba judecatorul? ma pune sa scriu si pe hartie ce stiu? pot sa ii spun sa nu ma mai cheme la urmatoarele procese?(nu cred ca maine se v-a da si verdictul). si intrebarea urmatoare: daca nu ma prezint, ce patesc? ma ia cu forta de acasa daca nu ma prezint la cateva procese? mi-e o teama de imi vine sa ma arunc de la etaj va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    salut.sfatul meu este sa te duci si sa spui adevarul ca daia multi fac ce vor in tara asta pt ca la martori le este frica sa se prezinte.foarte bine faci poate asa nu o sa mai poate cei cu bani sa faca ei accidente si sa musamalizeze ai totul ca au ei bani.stima
    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

    Comment


    • #3
      pai oricum nu as minti...pentru ca ea a provocat tamponarea la semafor...dar pot sa ii spun judecatorului la starsit ca 'am spus tot ce am stiut, v-as ruga daca se poate sa nu ma mai chemati la urmatoarele procese, pentru ca nu am cand sa ajung'? ...oare ce o sa zica?
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Nu te afecteaza cu nimic - ti se va lua o singura data declaratia - precizezi ca nu doresti sa mai fi prezent la urmatoarele adunari de judecata pentru ca nu esti parte implicata . Asta e sfatul meu ! Si spune adevarul ca sa fie bine pentru toata lumea
        1.6 MPi Icy White

        Comment


        • #5
          depinde cat dureaza procesul...nu cred ca ii poti impune judecatorului chestia asta...cunosc pe cineva care a avut si el proces si la un moment dar martorul nu s-a mai prezentat si baietii i-au facut o vizita acasa( politia )....asa ca mare grija..multa bafta si stai relax!daca te enerveaza vreun avocat ceva, da-i in gura :P
          ps:asa e urgent incat ai papat o litera ? ) :P
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #6
            Indicat este sa te duci, sa nu vorbesti neintrebat, sa raspunzi sincer la intrebarile judecatorului/oarei, poti sa spui de asemenea ca nu poti sa te mai prezinti si la alte termene. Si sa nu uiti sa ceri o adeverinta ca ai fost la judecatorie in ziua de 12.01.2009 in calitate de martor, pe care sa o depui la personal ca sa nu iti taie ziua din pontaj.
            Si inca un sfat sa nu uiti sa dai telefonul pe silentios sau sa vorbesti in sala ca daca d-l/na jude e prost dispus/a e 500 de lei amenda pe care ti-o poate da....
            Last edited by dani030669; 11 January 2009, 20:46. Reason: Automerged Doublepost
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #7
              nu ii impun nimic eu...si soferul de pe autobuz zicea ca sa ii spun judecatorului ca am spus tot ce stiam si sa il rog sa nu ma mai cheme la urmatoarele procese. o sa zic adevarul ca oricum pe mine nu ma ajuta cu nimic daca mint. de asta mi-e si mie teama. daca nu ma prezint, se prezinta politia la mine. si dupa aia cine stie daca mai scap de ei. am auzit si eu ca e bine sa mergi prima data pentru impresie, spui ce sti si gata. si asa imi da programul peste cap maine...si nu stiu cat o sa pot pleca eu de la scoala sa le onorez lor procesele. mai 'mura' mi-e de proasta aia de bucuresteanca...mi se face greata cand o vad cum se stramba. sper sa scap maine, desi am o frica de mor

              @dani: mersi pentru sfaturi
              Last edited by B 83 RMJ; 11 January 2009, 20:49.
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                Stai linistit, si cei mai "batrani" nu se simt chiar in largul lor in fata organelor, oricare ar fi ele. Asta din cauza ca auzim "numai de bine" despre ei...Du-te sanatos, spune ce ai vazut, expune rugamintea de a nu mai fi chemat-daca se poate-si nu uita sa ceri adeverinta pentru motivarea absentei. Daca acritura de cucoana de care zici face figuri, fii calm si incearca sa ti-o imaginezi cum sta pe WC...Fara gluma, incearca chestia asta, ai sa vezi ca ajuta! Bafta!
                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                Comment


                • #9
                  mersi gusi...o sa il/o rog pe judecator/judecatoare sa nu ma mai invite la eventualele procese urmatoare. o sa ii zic ca am spus tot ce am stiut. sper sa nu fie intr-o stare proasta judecatorul/judecatoarea. sper sa fie 'om'. acuma legat de rugamintea asta, unii spun ca n-am nici o sansa, si ca trebuie sa ma prezint la toate procesele.

                  trebuie sa merg mai merepede la tribunal, ca habar n-am unde e sala respectiva. pe citatie scrie T2, c4*-luni-t2 ...eu nu am inteles nimic. sper ca o sa gasesc sala oricum

                  al dracu sa fiu daca mai semnez procese verbale ca martor asa se intampla cand nu ai ce face...
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    Recomandat ar fi sa te duci si la inceputul sedintei sa ceri voie frumos ca, dosarul in care esti tu martor sa fie primul ... pe motiv ca trebuie sa te duci la munca ( la urma urmei nu e in interesul tau ) ... altfel dosarul o sa se amane si o sa mai primesti inca o citatie cu un nou termen ( probabil o sa fie pe 16.02.2009 ) ...

                    Comment


                    • #11
                      pai sunt chemat la ora 13...nu ar trebui atunci sa inceapa procesul?

                      mai veniti cu sugestii va rog ..sunteti 106 online si am nevoie de sfaturi
                      Last edited by B 83 RMJ; 11 January 2009, 22:25. Reason: Automerged Doublepost
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        Fii relaxat si calm cand vorbesti.

                        Iti recomand sa iti iei extraveral la tine, ca masura preventiva. Sunt pastile usoare, cu efect de calmare.

                        Comment


                        • #13
                          Hai mah nu mai speria omu ...

                          Pai daca e de la ora 1 atunci tre sa astepti ... declaratia ta se va face de fata cu ambele parti ( teoretic ) ... a si vezi sa-ti pui telefonu pe silentios ... si vorbeste frumos cu doamna Presedinte ( era sa-mi iau de 2 ori amenda ).

                          Comment


                          • #14
                            Daca zici ca ti-e frica, inseamna ca ai facut tu ceva. Nu stiu daca o sa scapi de acolo... Glumeam! Pai de ce sa-ti fie frica tati? Nu sunt si aia tot oameni ca si tine, nu au si ei tot doua maini si doua picioare?
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              Un prieten de al meu a fost si el martor la un accident. A mers, a raspuns si .. s-a terminat. Acum este intr-un program de protectie a martorilor ... glumesc.
                              A mers o singura data a raspuns la intrebari si ... gata.
                              Restul este treaba lor.
                              Bafta.
                              LOGAN ABS+ 1,5 dCI/70 CP (12.2007)
                              CITROEN C1 1,0/68 CP (03.2010)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google