Radare , Filtre , Controale Etc...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    2 mcv-uri la trapez, cum vii dinspre ozana sa faci dreapta spre auchan(1 decembrie 1918) si nu e prima data. i-am mai vazut si acu ceva timp tot acolo

    Comment


    • #77
      ma bag si eu in seama
      dic cate stiu eu ca sa imprumuti masina cuiva legal trebuie facuta o procura
      la notariat iar prin procura respectiva se poate demostra cine,cum a condus masina
      e vorbesc de cum scrie in lege ca nu se respecta .........

      Comment


      • #78
        masina o poti imprumuta fara probleme fara niciun fel de acte rudelor de grad I. pentru ceilalti trebuie facuta o imputernicire, dar nu cred ca a fost cineva oprit si intrebat de asa ceva... nici militienii nostrii nu cunosc toate legile.
        nu le cunosc nici pe cele de baza pe dinafara. cand m-au fript odata pentru oprire pe interzis au scos carnetelul si am vazut ca le avea notate acolo pe caprarii. nu de alta dar trebuia sa scrie omul corect procesul verbal.
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • #79
          cei care circulati pe blvd. Ion Mihalache , mare grija la trecerile de pietoni , telefoane si centuri.
          in fiecare zi ii vad cum stau , pandesc si opresc.
          Attached Files

          Comment


          • #80
            Originally posted by Manolo KSJ View Post
            Scuze ca intervin...
            Daca doresti sa faci contestatie, trebuie in primul rand sa platesti amenda. Abia dupa aceea vei fi programat la instanta cel mai devreme in 7-8 luni. Atunci poti vedea cine a fost la volan, sau poti demonstra ca nu ai fost tu daca cel care a condus nu vrea sa recunoasca acest lucru. Amenda de platit...tot o plateste cineva, iar punctele sau in cel mai rau caz permisul se suspenda celui vinovat.
            Bafta!
            amenda o platesti inainte de ai da in judecata,doar daca ai semnat PV,daca nu e semnat pot face contestatie si o platesti after

            @CataFOF - E bine ca ei ii amendeaza pe altii,dar ei insasi nu respecta legea,vezi in poza 3 cum sta masina de MILITIE fix sub semnul "OPRIREA INTERZISA"
            sigpic
            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

            Comment


            • #81
              sunt in misiune coco , pandeau din masina trecere de pietoni.
              si pana la urma , nu ii judecam noi pe ei , mai bine sa ne ferim de ei.

              Comment


              • #82
                eu am luat amenda pentru grup infractional, n-am platit-o, m-am judecat, am castigat, si am fost scutit de ea ! desi am semnat pv! deci fals!
                sigpic B-22- W H T, B-05- B Z M
                Mai bine taci si dai senzatia ca esti PROST decat sa vorbesti si sa spulberi orice indoiala!

                Comment


                • #83
                  Martea trecuta am reusit sa fiu oprit de un echipaj de politie rurala pe ruta Ploiesti - Boldesti Scaieni in Blejoi (langa Rompetrol). Oprit regulamentar avarii active .... Vine neispravita la geam si ma intreaba daca stiu ca circul pe un drum national si ca trebuie sa am luminile aprinse. Ii spun ca da dar ca portiunea de drum nu este drum national EUROPEAN asa ca am voie sa circul cu ele stinse. N-am cu cina ma intelege si se apuca de scris procesul verbal (67ron amenda si doua puncte). Intre timp dau pe satie si majoritatea colegilor imi spun ca am dreptate. In final se intoarce la geam semnez si scriu la observatii ce ma doare si plec. Ajuns acasa caut in legislatie atricolele la care am fost incadrat. Unul imi confirma ca am avut dreptate (puteam avea luminile stinse) iar al doilea articol se lega se semnalizarea schimbarii directiei de mers !!!!!!!!! De unde pana unde ? Scot legislatia la imprimanta alaturi de drepturile politiei rurale ( de pe siteul politiei ), si harta de pe Wikipedia care confirma ca sectorul respectiv nu este european si ma intorc la toanta. Ii bat in geam o poftesca afara din masina politiei si ii prezint documentele cu care ma innarmasem. Stiti ce imi raspunde ? Ca ei stiu mai bine legea decat maine si ca ei hotarasc cum sa sanctioneze.... (Am omis sa spun ca dupa ce mi-au dat procesul verbal m-am dat jos din masina si i-am atras atentia asupra unui BMW 735 si a unui mondeo 2010 ca aveau luminile stinse. mi-a spus ca nu poate opri pe toata lumea )
                  Buuun ! Miercuri m-am inarmat cu rabdare si am plecat in audienta la Politia Municipala la comandant. Tipul fair-play a ascultat tot ce am avut de spus a studiat legea si a vazut cat de gresit poate fi conceput procesul verbal. Si-a cerut scuze in numele toantei si m-a rugat ( ditamai comandantul) sa nu fac contestatie si sa ajung in instanta. Am fost de acord dar cu conditia ca respectiva sa primeasca mustrare (atarna la dosar) ceea ce s-a si intamplat. Si ca bonus a dat telefon la postul de politie respectiv si nu cred ca vreti sa reproduc aici cam ce a putut sa ii zica .....

                  Sfatul meu de final : daca va simtiti arsi pe nedrept scrieti in rubrica pentru obiectii, informati-va in lege si mergeti la forurile superioare. Chiar si in instanta daca este ceva mai grav. Dar conditia este sa fiti siguri ca aveti dreptate. Luptati pentru ce-i al vostru !

                  Originally posted by CataFOF View Post
                  sunt in misiune coco , pandeau din masina trecere de pietoni.
                  si pana la urma , nu ii judecam noi pe ei , mai bine sa ne ferim de ei.
                  OUG 195/2002 republicata art.100 pct.13.3.b : "b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;"
                  de multe ori politia frige si daca pietonul se afla pe sensul opus. si in primul rand pietonul trebuie sa se asigure inainte sa puna piciorul pe partea carosabila.
                  Last edited by RAZVAN-005; 15 February 2011, 17:59. Reason: Automerged Doublepost
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by AGENTUL NYT View Post
                    a-ti mers vreunu in instanta cu problema asta sa vedeti ce se intampla?intai mergeti si apoi vorbiti,ca ti-e lene tie sa x sau y sa umbli si sa iti aperi drepturile...
                    Apropo de INSTANTA si de umblat...NU DE LENE..Nytule,,sa zicem ca ai dreptate,,,dar daca esti chemat in instanta la judecatoria de care apartine politia,,in alt judet,in alt oras ,adica la mai bine de 200 de km sau mai mult fata de Bucuresti,,ce faci?
                    Cam cat o sa te coste carburantul,timpul pierdut,liberul de la munca pe care trebuie sa ti-l iei si alte cele?
                    Doar un drum sa zicem pana la Brasov ca il faci dus intors,,si tot te costa peste 100 de lei,,dar mai multe drumuri? ..ca asa se cam intampla la noi,,sa fii cu anii prin tribunale!

                    Deci cu alte cuvinte,,daca m-au prins ,,le trimit foaia si platesc amenda,,ca drumurile apoi prin tribunale nu mi le deconteaza nimeni!

                    Comment


                    • #85
                      nu trebuie neaparat sa te plimbi prin instante. avocatul rezolva totul si in lipsa ta.
                      dar inainte de instanta exista urmatorul articol din lege. nu credeti cand vi se spune ca trebuie sa contestati numai in instanta. asta-i un pic de intimidare din partea "militienilor" care mizeaza pe faptul ca multi se feresc de tribunale

                      OUG 195/2002 republicata :

                      Art. 118

                      (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la serviciul politiei rutiere in a carui raza de competenta a fost constatata fapta.
                      (2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
                      (3) Cand dovada inlocuitoare a permisului de conducere a fost eliberata fara drept de circulatie, la data depunerii plangerii impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, seful politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta mentioneaza pe dovada ca titularul permisului are drept de circulatie pentru o perioada de 30 de zile.
                      (4) Prelungirea dreptului de circulatie se face de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti ori inlocuitorul acestuia sau de catre seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane ori adjunctul acestuia pe a carei raza de competenta a fost savarsita contraventia, din 30 in 30 de zile, in baza unui certificat eliberat de instanta de judecata care confirma ca dosarul este in curs de solutionare, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
                      (5) Plangerea impreuna cu dosarul cauzei se trimit in termen instantei de judecata pe raza careia a fost savarsita fapta.
                      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                      Comment


                      • #86
                        Ivane: ti-a dat capacul cu asta mai intai intereseaza-te si apoi vorbeste...
                        are dreptate razvan05 despre ce zice....cam prin asta trece fratele meu acum si asa este
                        Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima!!

                        Comment


                        • #87
                          off 10 caractere
                          sigpic
                          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                          Comment


                          • #88
                            eu nu inteleg din ce cauza va duceti sa ridicati amenzile daca nu ati fost oprit inainte si semnat proces verbal? atat timp cat nu va duceti sa le ridicati ei nu au pe cine amenda deoarece nu stiu daca a condus proprietarul sau alta persoana. am avut pana acum cel putin 2 amenzi cu care a venit factorul postal si am spus ca nu sta persoana aceea aici.

                            saptamana trecuta au fost 2 zile la rand 4 masini de politie la sincai, in statia de 116, cand vii dinspre budapesta. se poate sa mai gasim acolo filtru.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by razvan05 View Post
                              nu trebuie neaparat sa te plimbi prin instante. avocatul rezolva totul si in lipsa ta.
                              Si avocatul o lucra gratis? Cred ca are si el un comision pt prestatia lui?
                              Eu vorbeam intai de banii dati,,si apoi de timpul pierdut,,dar si ala in ziua de azi costa bani!!

                              Originally posted by Mario Popa View Post
                              Ivane: ti-a dat capacul cu asta mai intai intereseaza-te si apoi vorbeste...
                              are dreptate razvan05 despre ce zice....cam prin asta trece fratele meu acum si asa este
                              Cred ca ai inteles gresit Mario ce am vrut sa zic si anume ,,reformulez:

                              Daca esti NEVINOVAT suta la suta si este vorba de permisul tau suspendat pe X luni de zile..atunci clar ca te duci in Tribunal.
                              Dar daca ai GRESIT voit si tu stii ca ai fost acolo in momentul ala,in comuna cutare ,pe drumul cutare,cu viteza cutare..si nimeni nu iti ia permisul pt ca te-ai incadrat in aia 100 de km limita maxima in comune si orase si dai amenda 200-300 de lei,,pt banii astia nu se merita sa te tarai prin tribunale.

                              Pe un prieten la prins echipajul prin Budesti cu 80/90 la ora si fara centura si aia ii dadeau doar amenda de rigoare pt viteza si centura..fara ai ridica permisul.
                              El a facut contestatie..nu a castigat,,si la urma a platit si amenda intreaga si cheltuielile de judecata mult mai mult ca amenda platita la jumate in 48 de ore!
                              Last edited by Ivan Marian; 16 February 2011, 14:55.

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Ivan Marian View Post
                                Si avocatul o lucra gratis? Cred ca are si el un comision pt prestatia lui?
                                Eu vorbeam intai de banii dati,,si apoi de timpul pierdut,,dar si ala in ziua de azi costa bani!!



                                Cred ca ai inteles gresit Mario ce am vrut sa zic si anume ,,reformulez:

                                Daca esti NEVINOVAT suta la suta si este vorba de permisul tau suspendat pe X luni de zile..atunci clar ca te duci in Tribunal.
                                Dar daca ai GRESIT voit si tu stii ca ai fost acolo in momentul ala,in comuna cutare ,pe drumul cutare,cu viteza cutare..si nimeni nu iti ia permisul pt ca te-ai incadrat in aia 100 de km limita maxima in comune si orase si dai amenda 200-300 de lei,,pt banii astia nu se merita sa te tarai prin tribunale.

                                Pe un prieten la prins echipajul prin Budesti cu 80/90 la ora si fara centura si aia ii dadeau doar amenda de rigoare pt viteza si centura..fara ai ridica permisul.
                                El a facut contestatie..nu a castigat,,si la urma a platit si amenda intreaga si cheltuielile de judecata mult mai mult ca amenda platita la jumate in 48 de ore!
                                de acord cu tine . avocatul costa dar daca esti sigur ca esti nevinovat iti recuperezi intreaga cheltuiala la final. iar daca ai un avocat bun poti sa te alegi si cu ceva in plus. daaaaaar sa nu fim nevoiti sa ajungem acolo
                                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google