Ridicare Masina + Amenda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @fuguletz

    eu am patit la fel ca tine dar in sect 2. eu am platit ridicarea le-am dat actele sa scrie datele(ca nu era nici un gabor acolo) si m-am trezit cu procesul verbal dupa 2 luni acasa.

    nu inteleg cum de tie ti l-au pus in geam?????
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #17
      Este una din metodele prin care. legal, se face dovada aducerii la cunostiinta a PV-ului, daca "titularul" nu a fost gasit. Probabil "curierul" n-a mai avut chef sa urce sau era grabit si a folosit varianta mai simpla - afisare "in usa" + martor.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #18
        Si ete ca nu am gasit dovada pe usa ca mi-a luat-o cineva ) ... cica!
        sigpic

        Comment


        • #19
          Nu conteaza, are semnatura martorului (si foarte posibil, poze facute). O sa gasesti amenda la Taxe si Impozite.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            E foame mare! ce nu intelegi?se apropie alegeri,e nevoie de bani,etc...normal ca se misca repede baietii ca sa nu o taraganezi.
            sigpic

            Comment


            • #21
              parerea mea, ca amenda nu trebuie platit, pentru ca procesul verbal nu e intocmit coresct! adica numarul de inmatriculare nu e scris corect! deci amenda va aparea la financiar la proprietarul cu acel numar.
              sigpic B-22- W H T, B-05- B Z M
              Mai bine taci si dai senzatia ca esti PROST decat sa vorbesti si sa spulberi orice indoiala!

              Comment


              • #22
                si eu am patit,anul trecut,mi-a ridicat-o din fata blocului pe avarii si pana cat sa urce tata sa ia cricul,cand a coborat hop top numai era,era parcata regulamentar si am avut si mi-au si zgariat-o rau .are proces lunile astea...
                cam asta s-a intamplat.... http://youtu.be/2JhwvCLph0I ; http://www.youtube.com/watch?v=2Jhwv...ure=plpp_video
                http://www.loganclub.ro/forum/b_74_v...4.html?t=33994

                Comment


                • #23
                  @BZM: Inainte sa iau amenda pe numele meu, i-au facut poza la talon tot si tot prost au scris numarul de inmatriculare. Oricum cu procesul verbal o sa actionez in instanta, ramane sa ma consult cu patronul ce facem cu ridicarea!
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    E adevarata treaba cu 1m sa lasi loc de trecere pentru pietoni pe trotuar. Zilnic in zona SEMA Park se ridica masini pentru pretextul asta asa ca daca gasesti iarba, noroi sau altceva, pune-o acolo, e sigur! Mie mi-au ridicat-o acum vreo 2 luni de la coltul unei stradute pe langa parcul moghioros, loc in care parcam de obicei peste noapte pt ca nu aveam in alta parte unde. Ridicarea s-a facut la ora 13 sambata si cica ridicarile se fac pana la ora 14, duminica nu se fac ridicari iar in cursul saptamanii de la 8 la 20.
                    M-am dus la mama dreaq pe Strada Manastirea Varatec, undeva pe langa carrefour militari, ca sa o ridic. 700 si ceva m-a costat ca sa o iau. Politistul de acolo mi-a zis ca am "periclitat vizibilitatea in intersectie" si cand i-am aratat o poza facuta in aceeasi zi cu o alta masina parcata pe acelasi loc mi-a zis ca probabil nu au mai trecut baietii pe acolo. In fine, am cerut poze doveditoare si mi-au zis ca numai in instanta se arata probele. Bara de pe fatza era dislocata cu luft de un deget, le-am zis ca nu era masina inainte asa si replica lor: "asa e plasticul de logan, se lasa, si oricum sunt sigur ca nu te uiti tu in fiecare zi la masina ca sa vezi ca totul e ok". Am cerut pozele ca sa imi demonstreze ca masina era avariata inainte de ridicare, n-au ajuns pozele nici pana acum.
                    La fel cum zici tu, nu era niciun semn, fara semafor sau trecere de pietoni, fix o strada dintre blocuri. Dar conform regulamentului, nu ai voie sa parchezi la mai putin de 25 de metri de intersectie, cam asa ceva. Deci bullshit, daca a fost vina ta eu zic sa nu te mai chinui prin instanta, in cazul in care pierzi o sa mai scoti bani din buzunar si crede-ma ca nu e o suma mica.

                    Comment


                    • #25
                      Seba a pierdut procesul pe un PV cu 4 (patru) greseli facute de Garcea, deci...
                      Sanse teoretice ai doar sa dai in judecata firma de ridicari, din motive pe care le-am insirat mai in urma.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #26
                        Am patit-o si eu acum vreo 1an jumate.Nu i-am dat in judecata de frica,dupa care la cateva luni am auzit si eu de chestia aia pe care a descris-o dark mai sus.
                        Un bun avocat numit Piperea spune ca toate ridicarile de masini se pot ataca in instanta din mai multe motive.Cele mai relevante:

                        -acum vr-un an cand ti se ridica masina venea nenea Garcea si iti facea PV.De ceva vreme incoace s-a facut o hotarare la nivelul Consiliului Local care sa completeze Codul rutier si care sa spuna ca nu mai vine politistul de la rutiera sa te asiste pe tine, ci vine politistul de la comunitara si nu se mai emite un proces verbal de contraventie, ci se emite o dispozitie de ridicare.Se poate face o plangere in care sa se considere ca de fapt dispozitia de ridicare este nimic altceva decat un proces-verbal de contraventie, in care va da in judecata Politia Comunitara si se va cere si restituirea banilor de la Politia Comunitara.mai pe scurt...Politia Comunitare nu are cum sa iti dea amenda pt parcerea neregulamentara oricat de neregulamentara ar fi ea.
                        -daca locul unde ai parcat tu apartine Primariei Muncipiului ai tot dreptul sa ii dai in judecata deoarece aceste firme au "contracte" cu Primariile de sector.

                        Daca seful tau este de acord si are nervi si chef sa stea vreo 2 ani prin tribunale atunci da-i in judecata...pe ei si pe mama lor.Altfel,las-o balta.
                        Last edited by Carmelo; 21 January 2012, 00:18.
                        Fara Semnatura.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Bgdn213NFS View Post
                          M-am dus la mama dreaq pe Strada Manastirea Varatec, undeva pe langa carrefour militari,
                          Ca idee, Carrefour Militari e la mama naibii de aceasta strada. Str Manastirea Varatec este undeva in zona apuslui/ iesirea spre Chiajna/Rosu.
                          Sper sa nu avem nevoie de aceasta adresa niciodata!

                          Comment


                          • #28
                            In sfarsit, masinile parcate ilegal, nu vor mai putea fi ridicate.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #29
                              A facut si Ceorbeea ala ceva util...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google