Informatie Garantie Dacia Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Informatie Garantie Dacia Logan

    Salut

    Ce se intampla cu garantia daca se intervine la partea electrica pentru a monta un subwoofer+amplif ?, (playerul cel OEM l-am schimbat anterior doar l-am legat la mufele disponibile)
    Am sunat la service-ul de pe C Turzii si am primit niste raspunsuri evazive din partea lor.
    Cunoasteti ceva service-uri autorizate (Cluj-Napoca+zonele apropiate) care sa se ocupe de acest "upgrade" sau persoane autorizate care ar putea garanta ca montajul ce va fi facut nu va aduce niciun fel de efecte secundare asupra instalatiei electrice a masina astfel incat garantia sa ramana in picioare.
    Adica sincer daca peste 1 an la verficarea periodica nu as vrea sa ajung sa nu mi se schimbe anumite piese fizice (ce nu au legatura cu partea electrica) din pricina faptului ca mi-am pierdut garantia intervenind cu modificari asupra partii electrice a masinii

    Mersi mult

  • #2
    in cel mai rau caz pierzi garantia la partea electrica.....nu vad ce treaba are partea electrica cu cea mecanica ?
    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

    Comment


    • #3
      Si eu am cerut niste lamuriri in sensul acesta, legat de montajul unui carlig si implicit de legatura la instalatia electrica a masinii. Cum in contractul de garantie extenso nu era specificat foarte clar, am sunat la Dacia, care mi-au sugerat sa fac orice montaj ulterior, doar in reprezentantele autorizate, inclusiv o alarma.
      In caz de oarecari probleme la instalatia si echipamentul electric/electronic, sigur vor face conexiuni intre interventia neautorizata si defectiunea ivita; cam asta e riscul pe care trebuie sa ti-l asumi.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        da mi se pare logic ce zici, dar garantia nu-i doar una ? la ce raspunsuri evazive am primit ii vad in stare de orice doar sa pice clientul de vina, si astia in service chiar nu se ocupa de asa ceva , sau ii cluju atat de "inapoiat" ?

        @IancuMIC am propus la telefon ca toata operatie sa fie executata la ei in service, OK extra money dar daca se intampla ceva dupa sa se stie ca prin serviceul lor am facut modificarea si mi-au spus ca "ei nu se ocupa de asa ceva" plus ca nu cunoaste "niciun alt service care sa se ocupe si de operatii de genu" probabil nu-i erau familiari termenii de subwoofer, amplif etc
        plus tot din povesti/mituri/popor povestea cineva ca a montat o alarma prin ei iar dupa ceva timp au intervenit probleme la partea electrica (cred) si s-au legat imediat de faptul ca nu era ceva facut cum trebuie !
        alte opinii??
        btw ce s-ar putea strica pe partea electrica in afara de consumabile:lumini,sigurante etc (is cam afon la ce implica instalatia electrica a unui logan)
        Last edited by darku; 24 October 2012, 15:20. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Legat de garantie, daca aduci modificari ale motorului sau ale instalatiei electrice pierzi garantia pe partea respectiva,adica motor sau partea electrica. Ca sa nu se intample asta, ar trebui sa suni la cei de la dacia sau sa mergi acolo sa iti spuna lista service- lor care sunt agreata sau colaboreaza cei de la dacia cu ei.
          Daca nu, poti sa iti montezi si ai pierdut garantia, indiferent de calitatea lucarii (vorbim de garantia la partea electrica in cazul tau), oricum astia de la dacia abia asteapta sa aiba un motiv ca sa iti taie garantia asa ca ai grija.
          Ex: 1: daca tu iti montezi o alarma intr-un service autorizat, dar neagreat de dacia ai pierdut garantia la instalatia electrica
          2: daca iti montezi o instalatie gpl intr-un service autorizat, dar cu care dacia nu colaboreaza ai pierdut garantia la motor
          3. exemplele pot sa urmeze dar cred ca ai intels ideea.
          Asa ca sfat, ai mare grija, ii mai bine sa te gandesti ca daca Doamne fereste ai nevoie de garantie poti sa o folosesti.

          Comment


          • #6
            Originally posted by darku View Post

            @IancuMIC am propus la telefon ca toata operatie sa fie executata la ei in service, OK extra money dar daca se intampla ceva dupa sa se stie ca prin serviceul lor am facut modificarea si mi-au spus ca "ei nu se ocupa de asa ceva"
            Dacia monteaza doar accesoriile agreate de acestia(vezi pe site-ul lor), situatie in care nu se incalca protocolul garantiei.
            povestea cineva ca a montat o alarma prin ei iar dupa ceva timp au intervenit probleme la partea electrica (cred) si s-au legat imediat de faptul ca nu era ceva facut cum trebuie !
            Si in aceasta privinta dacia agreaza doar un anumit tip de alarma, invocand probleme de intreferente radio cu echipamentul electronic al masinii.
            btw ce s-ar putea strica pe partea electrica in afara de consumabile:lumini,sigurante etc (is cam afon la ce implica instalatia electrica a unui logan)
            Problema cea mai costisitoare din punct de vedere financiar, poate aparea in cazul defectarii unui/unor echipamente electronice(calcutator injectie, airbag ABS); in acest caz, asa cum ti-am mai spus, in mod sigur se invoca interventia neautorizata.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #7
              si atunci se merita sa fac upgrade-u la sound systemul de care ziceam? (prin ceva persoana care se pricepe la ceea ce face) adica ma gandesc ca nu pot sa apara problemele de care ziceai? sau ?? plus dispun de casco

              Comment


              • #8
                Au facut-o atatia fara sa se intample ceva grav, sau cel putin nu stim noi; poti incerca, nu se va sparge norocul tocmai la tine.
                Nu prea are treaba Casco cu ipotetica situatie de care vorbeam.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #9
                  da corect, multumesc pentru suport !!

                  Comment


                  • #10
                    Dute la Audio Top ii pe B-dul Muncii dupa facultate in dreapta.. pe stradutza de fapt ii zice Fabricii de zahar la strada... 0743028440 si iti explic mai exact... acolo monteaza alarme, cd-playere, subwoofere, totot si iti da foaie pentru Dacia(la cerere) cum ca indeplineste conditiile de montaj si nu afecteaza instalatia electrica si bla bla bla...
                    LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                    Enter the Matrix

                    Comment


                    • #11
                      mersi frumos de informatie , niste preturi orientative? (deocamdata nu am achizitionat nimic adica ma refer la subwoofer/amplif ) acum in nov trebuie sa merg la verificare periodica si probabil o sa fac acest upgrade dupaia.

                      Comment


                      • #12
                        preturile orientative sunt in functie de cat esti tu dispus sa bagi in scule.Eu de exemplu am bagat acum vreo trei ani 25 de milioane in CD player,sub,amplif si condensator.

                        Comment


                        • #13
                          ma refeream la costurile montarii

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by darku View Post
                            Salut
                            Ce se intampla cu garantia daca se intervine la partea electrica pentru a monta un subwoofer+amplif ?, (playerul cel OEM l-am schimbat anterior doar l-am legat la mufele disponibile)
                            Nu se intampla absolut nimic cu garantia.
                            Traseul pentru sub+amplif este suplimentar(iei alimentarea direct de la baterie) si nu afecteaza instalatia electrica din fabrica.
                            Nu esti nici primul nici ultimul care-si monteaza asa ceva pe masina. Totul e sa-ti calculeze corect instalatorul marimea sigurantei si grosimea cablului in functie de puterea instalatiei.
                            Ce player ai?
                            :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                            Comment


                            • #15
                              @Cobra7 - un alpine cde-133bt , sincer am vrut sa optez pentru ceva din gama kenwood ,dar acum o luna la toate magazinele online la care am sunat ,intrebat etc (cred ca vreo 10 in total ,incepand de la be-loud) ziceau ca este o problema cu "furnizorul", sincer eu nu ma stiu la montaje si chestii pe partea electrica, si cand ma hotarasc sa fac schimbarea as duce masina intr-un service care se ocupa de asa ceva. si nu cred ca vreau ceva de foarte mare putere, la un momement dat ma gandeam ca si un subwoofer activ ar merge , dar cred ca o sa optez pentru varianta subwoofer-amplif , vine black friday poate or sa fie ceva oferte , hehe!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google