Rutina Te Poate Omora........

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rutina Te Poate Omora........

    In seara zilei de 8 martie am avut un accident ce era cat pe ce sa nu-mi mai dea posibilitatea de a va putea povatui!
    Iata cum s-a intamplat:
    Mergeam impreuna cu un prieten si cu sotia lui la un chef de 8 Martie
    La o intersectie cu un drum cu prioritate (centura orasului) unde eu aveam cedeaza trecerea,prietenul meu a vazut ca din stanga vin doua masini.Intamplarea a facut ca eu sa nu o vad decat pe cea din spate care era la distanta de cam 200 m de cea din fatza.Cea din fatza,mi-a fost mascata de stalpul stanga al parbrizului
    Colegul meu m-a avertizat spunand decat...."vezi ca nu ai timp"....Dupa calculul meu,aveam timp destul sa trec (nestiind ca e si prima masina acolo...un Peugeot 206),si am iesit fara nicio frica sa traversez centura......
    Si..........am iesit in fatza tipului cu Peugeot-ul (care avea doar 20 de ani)ce avea viteza de 120 km/h.Distanta dintre el si mine era atunci de doar 15 m.Nici Dumnezeu nu putea evita impactul devastator.......Printr-un gest reflex,el a tras putin stanga (gest care m-a salvat) si impactul a avut loc in zona rotii mele din stanga si a stalpului usii mele (cea cu balamalele).
    Impactul mi-a facut o fractura deschisa de tibie si peroneu pt ca mi-a prins piciorul stang intre pedala de ambreiaj si stalp,si urechea stanga se mai tinea in foarte putin pt ca mi-a taiat-o geamul portierei mele...........
    Dupa 20 de minute de inconstienta,timp in care deja eram la urgente,mi-am revenit,dar.......inca nu stiam cine si ce m-a lovit.Prietenul meu si sotia lui nu au avut nicio zgarietula... Deasemenea nici baiatul din Peugeot (pt ca avea centura de siguranta) nu a avut nimic de pe urma impactului....
    Povata mea.....povata unui patit....e ca sa nu lasati RUTINA sa va omoare...
    Eu am permis din 1994,si in tot acesti ani,nu am atins NICIODATA masina....Totusi....o secunda de neatentie...OMOARA
    Acum...stau si va scriu de acasa ..din pat...cu un picior in ghips...o ureche in refacere,niste coaste fisurate si......MULTA DURERE!
    Am sa atasez si niste poze cu masina dupa impact.
    Attached Files
    Last edited by fulgerica71; 16 March 2011, 11:27.

  • #2
    Ce pot sa spun... ma bucur ca ne poti scrie... Doamne fereste de mai rau...
    Sper sa te vedem din nou pe sosele si sa te faci bine cat mai repede.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      fereasca dumnezeu de accidente daste ... ma bucur ca esti printre noi ! multa sanatate ...
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • #4
        Mare pacat de fractura aia deschisa si vindecare rapida iti doresc.
        Dar totusi nu a avut cam mult baiatul care te-a lovit ? 120 pe centura ?
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #5
          Limita de viteza acolo era 50 km/h,dar.......chiar si asa,vina mea nu pot s-o absolv......

          Comment


          • #6
            auu doamne ce noroc ai avut,ne bucuram cu totii ca esti printre noi....

            Comment


            • #7
              insanatosire grabnica!
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                De curiozitate ,intradevar vina e impartita, dar politia ce a spus ? ce verdict a dat ? banuiesc ca i-au luat permisul pe 3 luni si amenda ...
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  imi pare rau si insanatosire grabnica. eu era sa dau peste cineva pe trecere de pietoni din cauza stalpului din dreapta .
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #10
                    Multumeste-i lui Dumnezeu ca esti in viata si inca o data se dovedeste ca in soferie nu esti nici o data expert(vorbind la general) si norocul tau ( cum ai spus) ca a avut reflexul de a trage stanga si nu a inchis ochi cum fac multi.

                    Cu masina ce ai de gand?

                    Insanatosire gravnica si sa te vedem din nou pe strazi!!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Imi pare rau de ce ai patit si nu pot decat sa iti urez insanatosire rapida!

                      Si iti dau dreptate. Rutina ne face neatenti. Cand mergem prin locuri familiare.

                      Eram pe o strada in oras la mine, cu 2 benzi, care de 3 zile devenise strada cu sens unic.
                      Mergeam pe banda a 2-a cand la o curba ma trezesc cu alta masina venind din sens opus, reusim sa nu ne ciocnim si tipa de la volan ma ia la impins vagoane, ce caut pe contrasens. Nu vazuse semnul cu acces interzis cand intrase pe strada, in capat (ea mergea din amintiri ca strada e cu dublu sens). Cand a aflat s-a facut mica la gura.

                      Inca odata sanatate multa!
                      Si drumuri fara incidente, tuturor!

                      Comment


                      • #12
                        @fulgerica71: stiu ca nu mai conteaza... si chiar nu vreau sa para ca vorbesc aiurea, dar de unde stii tu ca ala avea 120 km/h?

                        Daca ala ar fi avut 120 km/h in momentul impactului, v-ati fi imprastiat amandoi pe o raza de 100 m. Viteza lui a fost de maxim 60 km/h.
                        Si inca un aspect, din cate ai povestit tu, ai fi avut timp sa-l vezi din departare daca el venea spre tine cu 120 km/h (masina parcurge cam 50 m/s la viteza aia), dar tu ai spus ca nu l-ai vazut din cauza stalpului din stanga (dintre parbriz si geamul lateral). Ai spus ca ai vazut masina din spatele lui si te-ai gandit ca ai timp, deci...

                        In fine, asta chiar nu conteaza, iti doresc sa te faci bine cat mai repede.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Nu tin cu nimeni, dar se poate intampla ca din mersul tau (e cedeaza trecerea nu stop deci nu trebuie sa opresti sa dai prioritate) stalpul sa se suprapuna exact peste masina care vine cu viteza din stanga si astfel sa nu o vezi. Am mai patit-o sa nu observ vre-o masina din prima privire iar cand m-am aplecat un pic in fata sa o vad. Insanatosire grabnica.

                          Comment


                          • #14
                            acum hai sa reconstituim ultimele secunde dinaintea impactului...serios acum, s-a intamplat, bine ca numai atat
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Foarte buna discutia.

                              Mi s-a intamplat si mie sa conduc neglijent atunci cand mergeam pe un drum pe care il frecventam foarte des.

                              Mersesem aproximativ 500 de km cu ochii in patru pentru ca ningea continuu si cand mai aveam numai 2 kilometri pana la destinatie m-am trezit ca mergeam cu 60 de km pe ora pe zapada batatorita si era sa o comit. Era sa ma inec ca tiganul la mal cu urmari foarte foarte triste.

                              La o curba usoara la dreapta mi-a fugit spatele si masina a inceput sa se balanseze stanga dreapta. Aveam in masina sotia, copilul meu de un an jumate si pe cumnata mea insarcinata.

                              Vreau sa spun ca m-au trecut transpiratii reci pana am reusit sa redresez Loganul si sa evit o masina care venea pe contrasens. Mi-au trecut toate imaginile posibile prin minte cam cum ar fi aratat situatia dupa un accident frontal.

                              Conduceti prudent pentru ca intr-adevar rutina ucide. De prea multe ori avem senzatia ca daca suntem pe un drum cunoscut nimic nu ne mai poate surprinde.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google