Rutina Te Poate Omora........

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by samy0388 View Post
    De curiozitate ,intradevar vina e impartita, dar politia ce a spus ? ce verdict a dat ? banuiesc ca i-au luat permisul pe 3 luni si amenda ...
    samy0388 , Nu stiu inca ce sanctiune a primit celalalt,dar mie mi-a luat permisul pe 2 luni + examen pt redobandirea lui.

    Comment


    • #17
      Doamne cate se pot intampla ...bine ca esti intreg! Innsanatosire grabnica! Cu rutina cam asa este...cand esti obisnuit cu ceva anume..uiti cam de multe chestii si te poate costa chiar viata. Si tot nu inteleg de ce ti-a luat tie permisul pe 2luni plus ca trebuie sa mai si dai examen pentru redobandire(13 din 15parca)
      CARPE DIEM!

      Comment


      • #18
        pentru ca nu a acordat prioritare nea soferule...

        Comment


        • #19
          Ma iertati domn` sofer profesionist nu citisem chiar tot....
          CARPE DIEM!

          Comment


          • #20
            Referitor la masina.......inca nu stiu ce sa fac....si.....cum.......
            Masina e luata in leasing........are casco......
            Initial ma sfatuisera cativa sa incerc s-o bag la dauna totala,dar.......Domnul de la asigurari,(OMNIASIG) mi-a spus ca e posibil ca ei sa imi dea despagubire doar avansul (iar la mine,avansul este doar Oltcitul),asa ca dansul,mi-a spus ca in ciuda aparentei,masina poate fi reparata "ca noua". Acum.....Dumnezeu cu mila.......si.......nu vreau sa-l manii pe Dumnezeu pt ca mi-a aratat ca are grija de mine,dar.....iubesc atat de mult masina asta.........incat pot spune ca mai e ceva rupt din mine,in afara de picior... Sunt sigur ca ma intelegeti........

            Comment


            • #21
              Originally posted by samy0388 View Post
              De curiozitate ,intradevar vina e impartita, dar politia ce a spus ? ce verdict a dat ? banuiesc ca i-au luat permisul pe 3 luni si amenda ...
              mai nou asta se invata cand se ia permisul ? Daca lovesti pe unul care nu iti da prioritate, ramai si tu fara permis ?
              Cum demonstrezi tu ca vina e impartita ? Asteapta concluziile politiei si gata ...
              Roaga`l pe om sa te tina la curent cu cazul si o sa aflii daca pe tine intr-adevar te intereseaza cum a fost sanctionat cel care conducea regulamentar ... pentru ca eu nu pot sa ma pronunt ca nu circula regulamentar pana nu spune politia ce are de spus .
              Last edited by Cristi_Xp; 16 March 2011, 20:58.
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #22
                Fulgerica, insanatosire grabnica. Masina arata de dauna totala, costul reparatiei este foarte mare, iar masina nu va mai iesii prea bine, deci mai bine insista sa ti-o dea dauna totala.
                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                Comment


                • #23
                  @fulgerica71: Daca masina este in leasing (nu cu credit bancar) poti sta linistit. Conform contractelor de leasing, ei sunt obligati ca la sfarsitul contractului, masina trebuie sa fie in perfecta stare de functionare. De accea te obliga sa faci casco, asigurare care este si mai scumpa decat la o masina pe persoana fizica, dar si cu o valoare despagubita apropiata de valoarea masinii noi, si asta pe toata durata contractului.
                  "Domnul de la asigurari,(OMNIASIG) mi-a spus ca e posibil ca ei sa imi dea despagubire doar avansul (iar la mine,avansul este doar Oltcitul)...", nu exista asa ceva, si aici iar fac referire la ce am scris mai sus. Exista un contract in derulare si ala nu se poate incheia daca tu faci masina praf (cum ai spus tu, sa-ti dea banii doar pe Olcit).
                  Sfatul meu este sa-ti vezi de recuperarea ta fizica si sa-i lasi pe cei de la leasing sa se ocupe de problema cu masina, in fond tu esti doar utilizatorul, ei sunt proprietarii.
                  Numai bine iti doresc si sanatate maxima! ;)
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #24
                    raspunsul celor de la CASCO este corect, pentru ca din valoarea de dauna totala numai valoarea avansului ii revine lui, "grosul" merge la firma de leasing
                    sigpic
                    Ambition 1.5 dc

                    Comment


                    • #25
                      vitriol ,n-ai inteles .
                      Normal ar trebui sa primeasca o parte din banii care i-a dat pana acum pe masina, si se achita diferenta de bani la firma de leasing adica restul ratelor. Asa se procedeaza la orice contract de leasing sau asigurare cesionata in favoarea bancii .Deci raspunsul lor este pe cat se poate de corect .
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #26
                        Asigurarea aia de cesionare in favoarea bancii, se aplica doar in cazul in care masina este luata prin credit bancar. In cazul leasing-ului, masina este cumparata de firma de leasing si data in folosinta utilizatorului, iar la terminarea contractului, masina trece in proprietatea utilizatorului. Conform contractului de leasing, locatorul (firma de leasing) se obliga sa puna la dispozitie masina, pe toata durata contractului, utilizatorului, iar acesta din urma, sa plateasca rata lunara. In caz de dauna totala, banii vor ajunge la locator (firma de leasing), care este obligat sa puna la dispozitie utilizatorului o alta masina (care este specificata in contract).
                        Trebuie sa vad contractul de leasing ca sa putem discuta clar. Stiu multe cazuri in care masina a fost dauna totala, utilizatorul a primit o masina noua si a continuat sa plateasca ratele, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic, pana la finalizarea contractului de leasing.
                        Last edited by vitriol; 17 March 2011, 00:16.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #27
                          Sau se poate incheia un nou contract de leasing, ca avans fiind sumele achitate pana in acel moment+avansul initial, bineinteles suma fiind diminuata conform unui calcul complicat al firmei de leasing. Propune-le varianta asta. Ei ies oricum in castig.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Cristi_Xp View Post
                            mai nou asta se invata cand se ia permisul ? Daca lovesti pe unul care nu iti da prioritate, ramai si tu fara permis ?
                            Cum demonstrezi tu ca vina e impartita ? Asteapta concluziile politiei si gata ...
                            Roaga`l pe om sa te tina la curent cu cazul si o sa aflii daca pe tine intr-adevar te intereseaza cum a fost sanctionat cel care conducea regulamentar ... pentru ca eu nu pot sa ma pronunt ca nu circula regulamentar pana nu spune politia ce are de spus .
                            daca el avea 120 km/h intradevar, nu ii ia permisul pe 3 luni+amenda ? ca eu in cazul asta ma refeream,si oricum nu stim noi mai bine decat cel in cauza ...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • #29
                              Salut.
                              Bine ca ati scapat.Fierul se reface.
                              Insanatosire grabnica si Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by mr.K View Post
                                Sau se poate incheia un nou contract de leasing, ca avans fiind sumele achitate pana in acel moment+avansul initial, bineinteles suma fiind diminuata conform unui calcul complicat al firmei de leasing. Propune-le varianta asta. Ei ies oricum in castig.
                                Nu ai cum sa inchei alt contract din moment ce exista deja unul in derulare. Se incheie un act aditional la contractul deja existent, in care se mentioneaza ca noul obiect al contractului este o alta masina.

                                Da, am vorbit cu cineva care la terminarea leasing-ului a aparut cu masina noua, dar la el a fost altceva. El a facut praf masina cu o luna inainte de terminarea contractului si din moment ce masina era aproape platita la firma de leasing, cu banii luati pe asigurare a mai pus el diferenta si a luat masina noua tot prin leasing, si a continuat sa plateasca diferenta tot prin leasing, dar s-a incheiat un alt contract.
                                Greseala mea.
                                Deci e asa cum spuneti voi, firma de leasing ia din asigurare cat mai trebuia de acoperit din contract, iar restul ii revine utilizatorului.
                                Last edited by vitriol; 17 March 2011, 13:07. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google