Retete Culinare si ce mananca Mafiotii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si dupa atatea legume si placinte...
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • @mr.K cel mai bine il umpli cu mana... legume, ceapa si ceva afumatura

      Comment


      • Pai, poti sa il faci fara umplutura, cam asa:
        Ingrediente:
        Purcel de lapte 1 buc (4-5 kg), untură 100 g, maghiran 1 fir, coniac 30 g, piper, sare.

        Cum se prepară:
        După ce purcelul a fost pârlit, curăţat şi spălat, se sărează pe dinafară şi se freacă cu sare, piper şi maghiran în interiorul burţii. Ca să nu se deformeze în timpul frigerii se pune în interiorul burţii o sticlă goală de şampanie. Se învelesc urechile şi coada în hârtie velină, ca să nu se ardă, iar în gură i se pune un măr. Se aşează în tava de cuptor mai multe beţişoare de lemn de mărime potrivită, se aşează purcelul pe aceste beţişoare, se unge cu grăsime şi se toarnă în tavă circa 100 ml apă. În timpul frigerii purcelul se unge din când în când cu untură. Când este aproape gata, se stropeşte cu coniac amestecat cu untură. Dacă se fac băşici pe coajă, acestea se sparg cu un ac. Se ţine la cuptor, până ce s-a rumenit bine, se scoate apoi din cuptor, se scoate sticla, se dezvelesc urechile şi coada, se aşează purcelul pe un platou şi se decorează.

        Sau umplut, asa:

        Ingrediente:
        1 purcel de lapte, 3 ouă, 2 felii de pîine albă, 2 linguri untură, 1 ceapă, 100 g stafide (după plac), pătrunjel verde, sare, piper.

        Mod de preparare:
        Inima, ficatul şi splina purcelului se dau prin maşina de tocat împreună cu o ceapă crudă şi miezul de la două felii de franzelă muiat în lapte. Se bat spumă, într-un castron, trei ouă, se amestecă cu tocătura, adăugînd sare şi piper, pătrunjel verde, tocat, 100 g stafide (după plac) şi o ceapă foarte mărunt tocată şi puţin rumenită în două linguri de untură. Cu această umplutură se umple purcelul, se coase cu aţă şi se dă la cuptor.
        În loc de stafide, la umplutură se pot adăuga 2-3 linguri de orez fiert în apă rece şi amestecat cu o lingură de unt şi puţin piper.

        P O F T Ă B U N Ă !!!
        sigpic
        Maică, ce mafioți de treabă !!!

        Comment


        • Ati uitat si muraturile
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Pai, din butoiul meu cu muraturi, gogonele, lubenite murate, gogosari umpluti cu varza, etc !
            Si un carnat, singurel facut proaspat....
            Attached Files
            sigpic
            Maică, ce mafioți de treabă !!!

            Comment


            • In seara asta, am preparat o tochitura moldoveneasca, carne, carnati de porc, mamaliga, oua dar si gogosi, poale in brau...si vin, bere !
              Attached Files
              sigpic
              Maică, ce mafioți de treabă !!!

              Comment


              • Sa va fie de bine Secretare
                sigpic

                Comment


                • Prea mult ulei nea kenjiro... aveam pretentii la matale. Si pana se prajeste carnea cred ca o sa dispara carnatul, trebuia pus mai tarziu... iarta-mi indreazneala de ati da sfaturi!

                  Comment


                  • Stai linistit, e untura iar carnatul l-am scos !
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • AAAaaahhh, era cat pe ce...bine ca l-ai scos...

                      Comment


                      • Ahaaaaaaaahaaaaa
                        sigpic
                        Maică, ce mafioți de treabă !!!

                        Comment


                        • Originally posted by kenjiro_sanga View Post
                          ............................
                          P O F T Ă B U N Ă !!!
                          Ce pofta buna, am deja o pofta NEBUNA.
                          Purceii au deja vreo 7-8 kg, cred ca-i tai de la portie pana la Craciun, ca se fac prea mari si trebuie sa pun apoi o sticla de sampanie de 5 litri in interiorul lor. Plus ca nu ma incap in cuptor, tre' sa-i fac la protap.
                          Saru'mana de reteta.
                          Last edited by mr.K; 10 November 2011, 09:36.

                          Comment


                          • Pai, nu e chiar greu de preparat !
                            Sa ai cu ce, asta e important !
                            sigpic
                            Maică, ce mafioți de treabă !!!

                            Comment


                            • Purceiii nu-s problema, se gasesc la tot pasul... protapul e mai greu de gasit.

                              Comment


                              • Sau aragazul cu un cuptor mareeeee, sa incapa Ghita cel fara de frica
                                sigpic
                                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google