Retete Culinare si ce mananca Mafiotii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mie imi picura in gura, dar e prea departe

    Comment


    • kklaus, nu-mi fa pofta, ca ma urc in masina si vin la tine cu sefa si juniorul :P

      Comment


      • In maxim 3 ore sunteti aici,va asteptam.
        Pregatesc o portie ?
        .............................
        Daca va placut meniul din seara aceasta,asteptati sa vedeti ce v-am pregatit pentru maine seara...
        Last edited by kklaus; 6 December 2011, 22:39.
        Nobody is perfect. I am nobody.

        Comment


        • Tu le-ai preparat ???
          sigpic
          Maică, ce mafioți de treabă !!!

          Comment


          • In ordine ar fi cam asa: Ana,Alecs si eu. (Ana mea )
            Nobody is perfect. I am nobody.

            Comment


            • Pofta buna !!!
              sigpic
              Maică, ce mafioți de treabă !!!

              Comment


              • Nimeni numai pregateste nimic!!!, cumparati totul de-a gata?
                sigpic

                Comment


                • Lume gateste, dar nu mai posteaza de tema ca forumul ar putea fi urmarit de inspectori de la financiar care ar putea sa puna taxe pe ...carnati.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Mi-ati promis o camera... aveam de pozat reteta de carnati, salata de boeuf, sarmale, racituri, shpritz etc

                    Comment


                    • o primesti de la mos Craciun
                      o reteta de zama acra ceva? sau supa de taitei?

                      Comment


                      • Poftiti la SHAORMA (garantez ca e mai sanatoasa ca cea de la FAST FOOD) sau la PUI CU PESMET SI USTUROI la cupotr.

                        Azi mi-au propus parintii sa fiu cuminte si maine poate ma lasa sa fac o excursie pana la Techereu cu un prieten asa ca m-am decis sa le pregatesc ceva de mancare si fiindca am pregatit mai mult decat pot ei manca va astept la degustare. Primii sositi mai pot prinde cate ceva.



                        P.S. nu va grabiti ca mai trebuie sa pregatesc niste sosuri.
                        Attached Files
                        Last edited by mircynho11; 5 January 2012, 15:43.
                        sigpicNatus ibi ubi ferrum nascitur!

                        Comment


                        • Originally posted by mircynho11 View Post
                          Poftiti la SHAORMA (garantez ca e mai sanatoasa ca cea de la FAST FOOD) sau la PUI CU PESMET SI USTUROI la cupotr.

                          Azi mi-au propus parintii sa fiu cuminte si maine poate ma lasa sa fac o excursie pana la Techereu cu un prieten asa ca m-am decis sa le pregatesc ceva de mancare si fiindca am pregatit mai mult decat pot ei manca va astept la degustare. Primii sositi mai pot prinde cate ceva.


                          P.S. nu va grabiti ca mai trebuie sa pregatesc niste sosuri.

                          Mircea cu mancarea asta pregatita dupa o zi de munca sigur maine plecam !

                          Comment


                          • Daca tot nu vo interesat Shaorma si puiu la cuptor, va anunt ca s-au teminat si oferta a luat sfarsit
                            sigpicNatus ibi ubi ferrum nascitur!

                            Comment


                            • Buna seara,
                              Un gulas unguresc
                              , dar cu carne de porc, Nu vita !!!
                              Ingrediente
                              700 g rasol de vitel fara os(io am pus de porc)
                              2 linguri ulei de masline
                              2 cepe mari
                              2 catei mari de usturoi
                              225 ml vin rosu
                              2 morcovi mari
                              2 ardei grasi verzi
                              3 linguri pasta de tomate dizolvate in 200 ml apa
                              300 ml supa de vita
                              500 g cartofi
                              2 linguri rase paprika
                              1 lingurita seminte chimen
                              sare
                              patrunjel verde tocat
                              smantana pentru servit

                              Si modul de preparare:
                              Carnea se curata de grasime, se spala si se taie cuburi maricele. Legumele se curata de coaja, se spala, ceapa se taie cubulete, usturoiul se piseaza, morcovi se taie rondele, cartofii cuburi, iar ardeiul gras patratele de 1 cm.
                              Intr-o cratita incapatoare, care va merge si la cuptor, se incinge uleiul de masline, apoi se adauga carnea. Ea isi va lasa apa, se amesteca din cand in cand pe toate partile si se lasa sa scada si sa se rumeneasca putin. Se scoate apoi si se presara cu sare, pastrandu-se la cald.
                              Se adauga in oala ceapa si usturoiul si se lasa la inmuiat la foc mic, apoi se adauga paprika si semintele de chimen si se prajesc 1 minut.
                              Se adauga vinul si se fierbe 3 minute pana scade putin. Apoi se adauga morcovii, pasta de tomate, supa de vitel (se poate pune si apa), carnea si se dau intr-un clocot. Se potriveste gustul de sare. Se acopera oala cu folie de aluminiu si se pune la cuptor pentru o ora, la foc potrivit, pana carnea este frageda.
                              Se scoate oala din cuptor si se adauga ardeiul gras si cartofii si se mai coc 30 de minute, pana sunt facuti cartofii.
                              Se serveste presarat cu patrunjel verde, smantana si paprika.
                              P.S. Am preparat in cantitate mai mica, acest gulas !
                              Pofta buna, prieteni !
                              Attached Files
                              Last edited by kenjiro_sanga; 6 January 2012, 00:40.
                              sigpic
                              Maică, ce mafioți de treabă !!!

                              Comment


                              • Ceva proaspat scos de la afumatoare
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google