Coltul Colectionarului Amator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Banii nu-i problema don'le!

    Originally posted by TopCat View Post
    nu desenezi cuiele cu care sunt prinse scandurile puntii?
    eu deja mi-am lacuit piesele si diseara ma apuc sa asamblez scheletul pupei.
    Ma bucur ca nu sunt singurul de pe-aici cuprins de aceasta febra.
    Pana la urma am desenat si cuiele ... vezi in poza.
    Activezi pe vreun forum de profil? Stii bine cate poti invata dintr-unul!
    Attached Files

    Comment


    • #47
      sper sa va placa cum a iesit la mine ... nu este inca finalizata ...
      Attached Files

      Comment


      • #48
        @gl_mmm:
        m-am uitat fugitiv pe forumurile de profil. sper sa am timp sa le studiez mai amanuntit. dar nu stiu cum pentru ca fetita mea (care are doar un an) ma tine ocupat mai toata ziua.
        o parte din piesele galionului le-am facut cu ea roind in jurul meu.
        eu am folosit pentru punte lac incolor, iar pentru celelalte piese lac "stejar deschis".
        Attached Files
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • #49
          Super frumoase barcutele voastre! In curand o sa urc si eu poze cu a mea. Deocamdata inca este la vopsit. M-am luat dupa unul si altul si n-am vopsit inca de la inceput piesele ... ca nu trebuie, ziceau respectivii. Si acum ma chinui! Bine ca mi-am cam dat seama despre ce este vorba. Tot stejar inchis am ales si eu.
          Spor la lucru si va astept cu cat mai multe poze!

          Doua observatii: 1. traversele la ancore le-ai pus invers.
          2. Nu ai lipit pe punte inelele de catarg.

          Respect!

          Comment


          • #50
            Ce folositi la lacuit?...Lac la spray?
            sigpic

            Comment


            • #51
              mie nu-mi place deloc cum a iesit a mea ...am piesele deformate ...

              Comment


              • #52
                Cand ai lipit fasiile de balsa pe punte ai lasat sa se usuce aracetul fara sa pui la presat, nu? Cred ca de-aia s-a arcuit putin. Ca sa dregi acum, incearca sa pui bucatile de punte intre doua suprafete plane si dure. Eu, dupa ce am lipit scandurile pe punte, le-am pus intre o bucata de pal si un geam. Peste ele am asezat o greutate si dupa 12 ore "laminarea" este garantata. Placile sunt perfect drepte.
                Daca ai oarece incovoieri si pe coaste, de alea sa nu te ingrijorezi prea tare pentru ca se trag foarte bine cand lipesti puntea pe ele. Trebuie doar sa ai grija sa pasuiesti putin fantele de imbinare, ca sa intre cat de cat usor puntea pe coasta. Fara joc, dar nici fortat prea tare. Intelegi tu ...
                Spor la lucru!

                Eu am dat si mana a 2-a de vopsea ... IESE BELEA!

                Comment


                • #53
                  eu ziceam de coaste ca sunt putin strambe ...plus ca am la o coasta taietura intr-o parte ...nu este la jumatate

                  Comment


                  • #54
                    @gl_mmm:
                    traversele le-am pus conform instructiunilor si desenelor. in toate pozele si prezentarea video ai sa vezi ca traversele sunt lipite ca la mine. sau invers.
                    stiu de inele. am sa le lipesc cu putin super glue. dar pentru asta imi trebuie o mica parte dintr-o seara linistita.

                    @valeriuciprian:
                    lac la cutie. dai cu pensula. eu am cumparat lac pe baza de apa. nu miroase, se usuca repede, pensula se curata cu apa.

                    florynelu, ce fel de taietura? adica piesa are un defect? pune o poza.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #55
                      nu stiu ce sa zic , oricum am observat ca piesa aceea pe care se pun coastele o am putin " deviata " .... am pus-o la indreptat sa vedem ce o iesi ....

                      Comment


                      • #56
                        eventual poti s-o umezesti putin ca sa-i maresti flexibilitatea. apoi o pui la presat pana a doua zi.
                        eu dupa ce am lipit scandurile pe punti am folosit un registru si un teanc de carti ca presa. dupa cateva ore in care faceam cros cu fii-mea prin casa, ma apucam de taiat pe contur si de ajustat cu pila.

                        gl_mmm, ai accentuat cumva cu creionul locul unde se imbina scandurile puntii? nu ma refer la liniile transversale cu imitatiile de cuie ci la imbinariel reale, longitudinale. intreb pentru ca la mine parca nu sunt la fel de pronuntate. oricum, ti-au iesit super!
                        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                        Comment


                        • #57
                          eu am dat cu creionul si pe lungime ....

                          astazi cand ajung acasa o sa ma uit sa vad daca s-a indreptat ...

                          Comment


                          • #58
                            ai grija sa ai aliniate gaurile pentru catarg. pentru asta verifici cu un creion. eu am de ajustat un milimetru la gaura din puntea centru ca sa intre perfect si apoi pun inelele.
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • #59
                              Da, si eu am ajustat un pic gaura din punte ... era mai mica decat inelul.
                              M-am hotarat sa lacuiesc puntile. Si anume cu lac lucios ... contrar majoritatii recomandarilor!!! Dar daca mie imi place ... Iese super - maine poze!

                              Comment


                              • #60
                                nr. 46-50

                                Si inca 5 numere din Lumea Aviatiei ...
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google