Nemultumire - Ridicare Masina Abuziv

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Semnul cu oprirea interzisa de pe strada Horia e destul de vizibil iar zona e circulata.Sunt locuri de parcare pe strada Saulescu si pe strada Closca.Din punctul meu de vedere tu ai gresit iar ei si-au facut datoria, nimic abuziv.

    Comment


    • #17
      lasa asta cu 10 minute de invartit te scutesc de multe. eu m-am invartit o jumatate de ora noaptea la 2 si nu am reusit sa gasesc loc de parcare in pantelimon.si am gasit un "gol" intre 2 masini, din pacate in dreptul liniei continue de la trecerea de pietoni. si dimineata mi-au saltat masina. pe cei care opresc pe banda 1 si 2( magheru respectiv pantelimon) si blocheaza tot, ii trec cu vederea. nu zic nimic, cu toate ca eu nuy incurcam pe nimeni, se putea trece fff lejer pe acolo, nu am blocat nimic. niste javre. cum vad masini de ridicat cum dau cu pietre dupa ei. si mi iau amenda, care-i problema??? de ce o ridica??? da-mi amenda, ok- o platesc. dar nu imi ridica masina, daca se intampla ceva cu copilul si trebuia sa ajung la spital cu el? ce faceam. trebuie sa facem un mars inpotriva celor care ridica masini, trebuie sa blocam bucurestiul macar 1 ora, ceva trebuie facut, sas se faca locuri de parcare cu plata, dar sa nu le ridice. parca propietatea privata era garantata de constitutie... plm
      plus ca am gasit-o zgarita si cei de la supercom mi-au spus pe un ton "foarte placut" ca era zgariata dinainte si ca sa ies in ... afara din curte ca mi-am platit ce aveam de platit. am spsu ca sun la politie si la antena 3 si atunci mi-au facut o oferta: sa le dau bonul de 523,60 ron inapoi sa-l anuleze si sa-mi taie bon pe 214.20 ron doar depozitatul. NE INTREBAM DACA RIDICARILE SUNT LEGALE??? si cand le-am cerut copie dupa polita de asigurare aau chemat paznicii sa ma dea afara ca e propietate privata si nu am ce cauta acolo.
      Last edited by costinel1981; 2 March 2010, 15:00.

      Comment


      • #18
        Originally posted by cconstantin View Post
        Salut,

        Ce ma sfatuiti sa fac?
        Sa depun plangere la Judecatoria Iasi? Ma deranjeaza modul lor de "operare" - de ce m-au facut sa pierd atata timp si bani - cand puteau pune o amenda in geam si gata.

        Bun venit in club! nu esti singur, eu am parcat anul trecut in fata la Casa Universitarilor pe Bulevardul Carol, am lipsit 30 min, cand m-am intors, masina nu mai era, iar baietii isi facea treaba cu un BMW.
        Depunerea unei plangeri este pierdere de timp, legal ai incalcat codul rutier, ca si mine. Am intrebat unde pot parca intro zona unde nu exista parcare, am primit un raspuns simplu " pe trotuar, primiti amenda dar nu o ridica".
        Conform legii, amenda se da personal, ori se trimite prin posta, facand astfel dovada instiintarii persoanei respective.
        Cat despre timp si bani... uneori nu ai, din acel moment parchez pe trotuar si incerc sa las loc si pietonilor.
        Asta e !

        Comment


        • #19
          de asta sa ai si nu ti-l ridica.
          Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

          Comment


          • #20
            Regulament pentru aplicarea OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

            Art. 142

            Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
            a) in zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa";
            b) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la o distanta mai mica de 50 m inainte si dupa acestea;
            c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, precum si pe viaducte;
            d) in curbe si in alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;
            e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m inainte si inainte de acestea;
            f) in intersectii, inclusiv cele cu circulatie in sens giratoriu, precum si in zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
            g) in statiile mijloacelor de transport public de persoane, precum si la mai putin de 25 m inainte si dupa acestea;
            h) in dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stanjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si in dreptul marcajului continuu, in cazul in care conducatorii celorlalte vehicule care circula in acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;
            i) in locul in care se impiedica vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
            j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum ingustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";
            k) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
            l) pe platforma caii ferate industriale sau de tramvai ori la mai putin de 50 m de acestea, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stanjenita sau impiedicata;
            m) pe partea carosabila a autostrazilor, a drumurilor expres si a celor nationale europene (E);
            n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;
            o) pe pistele pentru biciclete;
            p) in locurile unde este interzisa depasirea.
            Art. 143

            Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
            a) in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;
            b) in zona de actiune a indicatorului cu semnificatia "Stationarea interzisa" si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;
            c) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
            d) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
            e) in pante si in rampe;
            f) in locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia "Stationare alternanta", in alta zi sau perioada decat cea permisa, sau indicatorul cu semnificatia "Zona de stationare cu durata limitata" peste durata stabilita.

            Originally posted by me_catalin View Post
            de asta sa ai si nu ti-l ridica.
            superba masina.
            Last edited by clariona; 12 March 2010, 22:17. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              problema noastra a romanilor este ca ne place sa interpretam legile dupa parerile noastre.numai faptul ca aveai masina parcata pe trotuar se sanctioneaza contraventional.nu-ti trebuie si indicator.parcarea pe trotuar se face numai acolo unde ai voie lucru permis cind ai indicatorul de parcare pe trotuar cu conditia sa lasi un metru pentru circulatia pietonilor.in speta pe str.horia nu ai acel indicator de parcare pe trotuar pentru ca daca lai avea pietonii ar merge pe partea carosabila trotuarul fiind mic.deci faptul ca ai parcat acolo mai ales ca aveai si indicatorol care interzice acest lucru este numai vina ta.daca politia nu ar lua aceste masuri i-am injura ca nusi fac treaba si ca stam prea mult ca sa trecem de acea intersectie

              Comment


              • #22
                sanctiunea contraventionala se aplica doar in cazul in care nu este lasat spatiu pentru pietoni.
                scrie clar si fara interpretari.
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • #23
                  Originally posted by greierash View Post
                  problema noastra a romanilor este ca ne place sa interpretam legile dupa parerile noastre.numai faptul ca aveai masina parcata pe trotuar se sanctioneaza contraventional.nu-ti trebuie si indicator.parcarea pe trotuar se face numai acolo unde ai voie lucru permis cind ai indicatorul de parcare pe trotuar cu conditia sa lasi un metru pentru circulatia pietonilor.in speta pe str.horia nu ai acel indicator de parcare pe trotuar pentru ca daca lai avea pietonii ar merge pe partea carosabila trotuarul fiind mic.deci faptul ca ai parcat acolo mai ales ca aveai si indicatorol care interzice acest lucru este numai vina ta.daca politia nu ar lua aceste masuri i-am injura ca nusi fac treaba si ca stam prea mult ca sa trecem de acea intersectie
                  Fiecare cu cel doare ... asta eee suntem in Romania man ... unde-i lege nu-i tocmeala ... politia rutiera crede ca are tot timpul dreptate ... ceea ce nu e drept din partea multor soferi, nuu ?!
                  http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                  Comment


                  • #24
                    parcarea autoturismelor se poate face si pe trotuar acolo unde acest lucru este PERMIS cu conditia de a se lasa cel putin 1 metru pentru circulatia pietonilor.este permis atunci cind gasesti acel indicator rutier care permite acest lucru pentru ca in general parcarea se face in locuri speciale prevazute cu marcaje sau indicatoare rutiere.dupa acest articol sunt facute si hcl 172/2002 si 198/2000 care reglementeaza acest lucru spunind ca parcarea pe trotuare spatii verzi si alei pietonale este interzisa si se sanctioneaza cu amenda contraventionala cuprinsa intre 200 lei si 380 lei.deci din partea mea poti sa incerci acest lucru daca nu te-am convins

                    Comment


                    • #25
                      adica daca e un trotuar de 5 m latime n-ai voie sa-ti sui masina pe el pentru ca n-ai indicator care sa-ti arate in mod expres ca e voie sa parchezi pe trotuar? si daca pe sosea este oprirea interzisa, pe trotuar n-ai voie ca nu e nu stiu ce indicator, unde-ti pui masina? poate voi aveti parcari suficiente pentru toti soferii. ciudate autoritati mai aveti voi!
                      nu vreau sa intru sa intru in polemica cu tine. eu doar mi-am exprimat o opinie. la noi poti sui masina pe trotuar, cu conditia sa lasi loc pentru pietoni.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • #26
                        Eu am luat 50 de lei , 100 in 48 h , pentru 5 minute , eram pe Banda 1 , nici nu vazusem semnul interzis.Nu m-am pus in gura cu el dar i-am zis ca daca erau locuri de parcare nu mai opream pe banda 1 , iar el mia zis ca daca o urcam pe trotuar nu imi facea nimic...
                        Adevarul e ca era spatiu si pt pietoni si pt o masina.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google