Legislatii,taxe,amenzi,itp-uri,politisti,informari Din Trafic,radare.....etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiu cat timp din viata ta vrei sa o pierzi pe sosele patriei dar eu vreu sa fie cat mai putin. Cand faci legi trebuie sa gandesti inainte sa poata lumea sa le respecte. Vezi in Bucuresti ridicarea masinilor (ilegala) care in mare nu incurca pe nimeni, iti dau zone in care cauti si 30 de minute loc de parcare si nu gasesti. Ca sunt su melteni care parcheaza pe tot trotuarul, ca o lasa in statia de autobuz sau pe trecerea de pietoni te inteleg dar totusi sunt departe de adevar.

    Ma distruge psihic doar gandul ca trebuie sa plec 300km (zic un exemplu usor) si ca voi face intre 4 si 6 ore, nu ami zic de distante de 500-600 km cand ai senzatia ca ai plecat pe alta planeta. Cand o sa avem autostrazi (si o sa invatam sa mergem pe ele) atunci sa inaspresti legea privind viteza dar pana atunci mi se pare un furt din buzunar. Dupa ce ai mers 3..4 ore in limita legala si te gandesti ca mai ai de "stat" inca o ora ..2 pe bune ca iti vine sa o dai dracu de limita.
    Suntem in tara in care liniile drepte se marcheaza cu linii continue,iar serpentinele cu linii discontinue, iar politia in loc sa stea cu radarul unde chiar este necesar, se ascund in boscheti la limite de 50-40 pe linii drepte sau in zonele limitrofe, fara case.

    Vin destul de des noaptea acasa si detest sa stau toate bulevardele cu ochii pe vitezometru sa nu depasesc cei 60km/h pentru ca radarele sunt la fiecare colt de bulevard mai lung si imi dispare total concentrarea de la drum. Au fost multe experimente in care s-a aratat ca au scazut numar accidentelor prin ridicarea limitei de viteza pe anumite sectoare de drum chiar din aceasta cauza, nu mai aveau grija vitezei si o adaptau in functie de trafic. Acum nu zic sa pui limita de 180 km/h dar nici sa stai pe loc.
    Last edited by o8MeLC; 28 June 2013, 18:14.

    Comment


    • Originally posted by DISSSEL View Post
      Guvernul vrea să modifice legea pentru ca şoferii să nu mai poată evita plata amenzilor. Indiferent dacă sunt găsiţi acasă sau nu, în momentul în care poştaşul vine cu amenda în plic la uşa destinatarului se consideră că acesta a fost înştiinţat. În cazul în care destinatarul nu va fi găsit acasă, plicul care conţine amenda va fi lăsat la uşa locuinţei, iar şoferul indisciplinat va fi bun de plată.

      O altă modificare propusă priveşte prescrierea amenzilor dacă şoferul nu este înştiinţat la timp. Astfel, dacă poliţia nu trimite amenda în cel mult două luni de zile de la comiterea infracţiunii, contravenţia se prescrie.
      Legi date ca in Romania: Adica ti se pune in carca un fapt de instiintare, chiar daca real, nu se intampla asta, dar vine si o lege care prescrie amenda, daca Politia nu ti-o aduce la cunostinta in maxim doua luni, cand in primul set de lege, se vrea considerarea ca ai luat la cunostinta prin simplul fapt ca ti-a fost introdusa in cutia de scrisori
      Hai emigrare!!!!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • TOtusi, nu stiu daca parcarile supermarketurilor sunt drumuri publice. Ma poate lamuri cineva?
        Ms.
        Discutia care a inceput pe un alt topic mi se pare interesanta si as dori sa continuam aici.

        Din cate reusesc eu sa inteleg, parcarile supremarketurilor au statut de parcari publice private, daca e corecta denumirea; ele sunt deschise publicului, nu te opreste nimeni sa intri si sa iesi cand vrei (nu discutam de parcarile care se inchid pe timpul noptii sau au bariere de acces). Proprietarul a organizat si reglementat circulatia in aceste parcari, prin montarea semnelor si indicatoarelor de circulatie cu acordul organelor abilitate in acest sens, respectand regulile codului rutier.
        Conform art. 6 pct.14. din O.U.G. nr.195/2002 prin drumul public se înţelege orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia cailor ferate, special amenajata pentru traficul pietonal sau rutier, deschisa circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile.
        Daca o sa aveti bunavointa sa cautati, veti vedea ca au fost nenumarate cazurile in care s-au ridicat permise, s-au dat amenzi si puncte de penalizare, pentru incalcarea regulilor de circulatie in aceste parcari publice private; mai mult, asiguratorii n-au refuzat plata daunelor inregistrate cu ocazia incidentelor auto, inregistrate in acele zonele.
        Tin sa precizez ca nu fac parte din acesta discutie parcarile unor supermarketuri, unde sunt afise de genul, nu se supun obligatiilor codului rutier, sau nu stiu ce anunt in acest sens; nici nu stiu daca sunt asemenea informari, ci doar poate referiri ca firma nu-si asuma responsabilitatea pentru anumite incidente, ceea ce inseamna altceva.
        Astep si alte pareri, exprimate in mod decent.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Posesorii de permis, categoria B, pot trece de pe logan, direct pe tractor; pentru cei cu dci, n-ar fi mare diferenta

          Modificări în Codul Rutier! Bicicliştii, şoferii mijlocelor de transport în comun, conducătorii de mopede, dar şi ceilalţi şoferi vor trebui să se pună în temă. În două săptămâni, aceste schimbări vor intra în vigoare.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • salutare

            are cineva idee daca te opreste RAR-ul si constata ca ai alte jante si cauciucuri decat cele din carte cat este amenda? (ex. pe 16,17)

            stiu ca se retine talonul dar la cat ajunge amenda ca cei de la rar nu stiu decat sa spuna ca se retine talonu si atat
            sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

            Comment


            • @Vyali, unui amic i s-a ridicat talonul pentru xenoane, iar amenda a fost de 420 roni. ( la care se mai adauga inca 120 si ceva de roni , constare la R.A.R., ca s-a remediat problema).
              sigpic

              Comment


              • acceptabil...banuiesc ca in 48 de ore a platit 210 ron....

                citisem undeva odata pe forum ca un user luase 2800 de ron amenda pt jante,xenon(asta stiu ca avea pe masina ) parca dar nu mi-a raspuns la pm cand l-am intrebat exact pt ce i-a dat
                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                Comment


                • Originally posted by vyalli View Post
                  salutare

                  are cineva idee daca te opreste RAR-ul si constata ca ai alte jante si cauciucuri decat cele din carte cat este amenda? (ex. pe 16,17)

                  stiu ca se retine talonul dar la cat ajunge amenda ca cei de la rar nu stiu decat sa spuna ca se retine talonu si atat
                  Originally posted by rudy_grf View Post
                  @Vyali, unui amic i s-a ridicat talonul pentru xenoane, iar amenda a fost de 420 roni. ( la care se mai adauga inca 120 si ceva de roni , constare la R.A.R., ca s-a remediat problema).
                  Pentru xenoane contraventia se sanctioneaza cu amenda prevazuta in cls. a III-a de sanctiuni(6-8 pct.amenda) iar pentru anvelope amenda este prevazuta in cls. a II-a de sanctiuni(4-5 pct. amenda).
                  Bineinteles, se retine talonul si se mai plateste o taxa si la RAR pentru eliberarea unui act de constatare din care sa reiasa ca vehiculul corespunde cu mijloacele tehnice omologate pentru tipul respectiv sau retrofit omologate.

                  Comment


                  • dar in noul cod rutier ? cat mai e amenda ? vad ca se va da ordonanta de urgenta...

                    Comment


                    • asta si eu sunt curios.....
                      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                      Comment


                      • Incepand din 1 ianuarie 2015, amenzile pentru contraventiile rutiere au crescut din nou, iar soferii care incalca prevederile Codului rutier au de platit sume cuprinse intre 195 si 1950 de lei. Insa aceasta este abia prima dintre cele doua cresteri ale amenzilor de circulatie, prevazute pentru anul 2015.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Salutare.
                          As dori sa stiu si eu care sunt punctele cu camere fixe pentru verificarea rovignetei in judetul Arges.
                          Multam.

                          Comment


                          • Atentie, Politia e pe noi.

                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • O intrebare..Vreau sa platesc o amenda pentru viteza prin ghiseul.ro.La sectiunea "Tipul amenzii" am printre altele amenzi circulatie dar si amenzi autostrazi si drumuri nationale.Eu eram pe centura de V a Ploiestiului.Este ok daca selectez amenzi circulatie?A folosit cineva aplicatia si stie exact?Multumesc.
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Daca e vorba despre amenda pentru viteza, se incadreaza la "amenzi de circulatie". Amenda autostrada, drumuri... se incadreaza la "amenda rovigneta" si taxa de pod Fetesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google