Legislatii,taxe,amenzi,itp-uri,politisti,informari Din Trafic,radare.....etc.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu-mi vine sa cred ca spun asta, dar si eu cred ca e cum zice Fane.

    Comment


    • In sfarsit sunteti de acord![emoji28]Mersi!
      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

      Comment


      • In sfarsit sunteti de acord!
        Depinde de topic
        Daca tot se scrie de legislatie si amenzi pe aici ...
        Sunt date/primite in doua zile diferite, consecutiv.
        Attached Files

        Comment


        • E bine sa te duci acolo.Poate scapi doar cu avertisment.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Nu sunt ale mele. Le-am vazut in parbrizul unei masini dintr-o parcare.

            Comment


            • Am fost cuminte si am platit amenda[emoji16].Nu mai e nevoie sa trimit dovada platii unitatii emitente.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • Am fost cuminte si am platit amenda
                Prin ghiseul.ro sau alta varianta?

                Comment


                • ghiseul.ro.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • Se maresc amenzile pentru cine circula cu STB-ul lui Fierea fara bilet. De la 50 la 500 de lei. Detalii: https://www.digi24.ro/stiri/economie...ideaza-1038380

                    Comment


                    • Azi dupa amiaza, in timp ce ma intorceam spre casa, tot sporovaind cu sotia, ma trezesc tras pe dreapta pe la Ivesti, de un politist aflat intr-o masina inscriptionata. Cand ma apropii, vad ca avea si camera radar; cam 80 aveam. Cobor cu actele, raspund sa salutul politistului si zic, "scuzati-ma, m-am luat cu vorba si...asta e" Politistul imi verifica documentele, imi retine doar ce are nevoie, dupa care ma invita sa astept in masina. Dupa fo' 5 minute vine cu actele, priveste in masina si o intreaba pe sotia: doamna cand v-a luat sotul ultima oara flori? De 8 martie raspune aproape instant sotia. Politistul care mine: aveti doar avertisment (si 3 puncte, de care am aflat cand am citit acasa copia procesului verbal si 78Km/ora), iar cand ajungeti in Galati sa-i cumparati sotiei un buchet frumos de flori.
                      Ce voiam sa aduc in disctie e doar faptul ca politistul a fost oarecum "miscat" ca am fost foarte natural si chiar mi-am cerut scuze ca depasisem viteza admisa pe acel sector de drum, limitat la 50, pentru ca mi-a spus dupa ce i-am multumit ca m-a scutit sa scot niste banuti din buzunar; le spun mereu astora mai tineri ca, mai multe muste prinzi cu miere decat cu otet. Prin urmare, vorba buna si o atitudine civilizata, lucruri normale de altminteri, aduce mai multe foloase decat clontul, adica ceea ce tot am spus pacilea.
                      Scuzati-ma ca m-am intins la vorba, dar chiar am considerat ca trebuie sa scriu aceste mici amanunte.
                      Drumuri fara incidente sa aveti.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Atunci scriu si eu o controversa a mea cu un politist care dirija circulatia. Se refera la prevederile legislative privind traversarea unui drum public atunci cand ai cu tine si o bicicleta.
                        Singura prevedere directa din HG Regulamentul de aplicare a Codului Rutier, art 161, se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede
                        o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau moped;

                        Este insa permisa traversarea prin impingerea trotinetelor sau pe role. De unde se intelege ca daca nu te deplasezi "pe bicicleta", adica urcat pe ea, in sa, cu picioarele pe pedale, prin actionarea pedalelor si a lantului de transmisie catre roti, orice alta forma de deplasare cu bicicleta in traversarea trecerii este permisa. Poti traversa pe sub bicicleta, daca o porti in brate, pe umar, sau in fata bicicletei daca o tragi dupa tine, sau in spate. Sau o poti impinge cu piciorul, ca pe o trotineta. Politia Romana insista ca singura metoda de traversare este cea in care biciclistul sta "pe langa bicicleta" cu ambele picioare de aceeasi parte (nu mai exista asa ceva in legislatie). Daca insista si mai mult, problema trebuie luata in fata unui judecator care sa anuleze vreo actiune incorecta a politistului rutier.
                        Last edited by gecmc94; 14 April 2019, 20:18.

                        Comment


                        • Vorbim de trecerile de pietoni, nu? Pieton= o persoana care umbla pe jos; daca e pe bicicleta, nu mai e pieton.
                          Si apoi, intreb si eu? Cu dreaq sa treci pe strada printr-un loc amenajat calare pe bicicleta, cand pe langa tine mai sunt alte zeci de pietoni? E de bun simt? Intreb, nu dau cu parul; nu ma intereseaza ce spune reglementul.
                          Si ca sa fiu foarte clar mie mi se pare un act de cocalarism, traversarea calare pe bicicleta a strazii; se mai intampla sa te atingi de cineva neatent, grabit, stiti cum e, te scuzi si aia e, dar daca mai esti si pe bicicleta si m-ai atins atunci, nu stiu cum se poate sfarsi povestea.
                          Last edited by IancuMIC; 14 April 2019, 21:08.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • De acord cu tine cand vorbim despre cei "pe bicicleta". Nu vorbim despre a fi pe bicicleta si nici de deplasarea cu ajutorul pedalelor si a lantului din dotare. Vorbim despre a iti impinge bicicleta cand stai pe asfalt cu un picior sau doua, fie prin impingerea cu mainile fie si cu ajutorul unui picior pe asfalt.
                            10. bicicletă - vehiculul prevăzut cu două roți, propulsat exclusiv prin forța musculară, cu ajutorul pedalelor
                            sau manivelelor;
                            Last edited by gecmc94; 14 April 2019, 21:17.

                            Comment


                            • Am cautat o imagine de pe internet care se numeste "resting cyclist". Acest om este "pe bicicleta"? Se deplaseaza pe bicicleta? Nu. Se odihneste. Poate traversa in aceasta pozitie o trecere de pietoni prin impingerea usor a bicicletei inainte cu piciorul de pe sol? Da. Legea nu ii interzice. Daca se urca pe pedale si le actioneaza, da, atunci se deplaseaza pe bicicleta.
                              1094258-resting-cyclist.jpeg

                              Comment


                              • PS. Ia ganditi-va la situatia similara in care este pus soferul care are motorul oprit la masina, iese din masina, o impinge de stalpul fata si eventual ghideaza cu o mana pe volan. In aceasta situatie, se cheama ca soferul "se deplaseaza cu masina"? Ai nevoie de permis sa impingi o masina 5 metri?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google