Discutii generale in LoganClub Sibiu

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cine stie un tinichigiu bun in Sibiu? vreau sa repar rugina de la aripi spate.

    Comment


    • Unde gasesc un service bun cu scule potrivite sa verific instalatia de AC a masinii si sa incarc cu freon instalatia, parca nu mai baga asa rece de 6 ani nu am umblat la AC.
      sigpic

      Comment


      • Pentru verificare/incarcare cu freon, poti merge langa Cedonia, aici: http://goo.gl/maps/u7mu0 .Auu aparat nou si destept.
        Program de luni pana Vineri intre 9-17.
        Mai poti incerca la Iony Service langa IPAS sau Strand pe Str Standului vizavi de primul bloc http://goo.gl/maps/J4sSp
        Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

        Comment


        • Distractie la service

          Salut tuturor.

          Posibil sa nu fie bine incadrat acest mesaj dar am vazut ca sa mai discutat tema asta in primele pagini.
          Pe calea asta vreau sa va spun ce am patit cu Dacia Service Emilian Sibiu

          De ceva timp, motorul meu a inceput sa "planga" ceva ulei prin zona distributiei/fulie arbore si mi-am luat inima in dinti sa fac o programare la Dacia Service Emilian. Sun dimineata, la ora 14:30 in aceeasi zi m-au si programat.
          Inainte de a merge la ei m-am documentat bine cu privire la problema (probleme la semeringul de la vibrochen).
          Am mers la ei, le-am povestit si mi-au facut o estimare a problemei.
          "Domle' trebuie data jos distributia! Trebuie schimbat odata cu asta kitul de distributie si accesorii, poate si pompa de apa!"
          Bun zic eu, dar pompa zic ca nu trebuie schimbata, are numai 40.000 km si nu a scapat nimic, la fel si kitul de distributie si accesorii, toate schimbate acum 2 ani jumate.
          Spun sa faca evaluarea, mergem la magazie, calculeaza si zice in jur de 1000 lei cu 10% reducere inclusa toata distractia in cel mai rau caz daca se schimba si pompa de apa - toate piesele de origine.
          Zic, apucati-va de treaba.
          Inca nu era un diagnostic final si ramanea sa ma sune cam intr-o ora.
          Plec imi vad de treaba apoi primesc telefon cu diagnosticul final: schimbat semering arbore + kit distributie + kit accesorii fara pompa de apa + fulie arbore - toata distractia 1570 lei cu reparare pana luni orele 12:00-14:30
          Stau putin pe ganduri si le spun sa continuie lucrarea ca ma pot lipsi de masina o zi.
          Astazi, luni, pe la 10 sun sa ii intreb care e statusul lucrarii
          "Stiti, nu avem fulia pe stoc si mai intarzie pana vine, e posibil sa nu fie gata masina astazi"
          Cand am auzit ca ma amana cu reparatia le-am spus ca nu e posibil asa ceva, ca termenul trebuie respectat, altfel nu ma incurcam sau faceam rost personal de la Pitesti de acea fulie si le-o aduceam sa fie gata masina astazi (luni).
          Imi raspund: "Revenim in jur de ora 14 si va anuntam daca facem sau nu rost de piesa"
          Cand am auzit asta m-am suparat pentru ca aveam nevoie de masina, iar timpul pierdut pentru ca nu am masina inseamna bani pentru mine, exact asa le-am zis.
          Intr-un final au concluzionat ca doar maine (marti) dupa pranz sau miercuri dimineata este gata masina.
          In timpul discutiilor mi-au propus sa iau masina cu toate piesele schimbate mai putin fulia de la arbore - "... mai puteti merge 20.000 km asa cu ea, cu joc) si apoi sa vin cand o au pe stoc sa o schimbe ca dureaza 10 minute.
          Bun, cum sa iau masina din service cu un defect, ca mai apoi daca se strica ceva la distributie sa puna vina pe fulie ca "... domnle' era defecta si din cauza asta s-a produs defectiunea!" ? AM zis, NU! Reparati masina asa cum trebuie cu defectul rezolvat 100% cu 75%.

          Asa ceva nu se face, oi fi fost eu cu numere de Vrancea dar asta nu inseamna ca isi pot bate joc de mine.

          Initial sau scuzat ca nu era pe stoc, apoi ca nu ajunge prea repede de la Pitesti, apoi ca nu au apucat sa inregistreze comanda la Pitesti.
          Vrajeli vrajeli.

          Menntionez ca nu le-am dat nicio atentie.

          Or fi ei reprezentanta si or fi avand scule dar cine doreste sa mearga la ei sa se gandeasca de 2 ori inainte sa lase masina acolo in caz ca stiu ca depind de masina. Eu unul sunt dezamagit.


          O sa revin dupa ce iau masina din service.

          Comment


          • vasilenicusor, ai vazut fulia defecta? De ce au schimbat si kit-ul de accesorii? Cati km are masina? Ai luat pisele vechi? Poti sa pui niste poze cu fulia si kitul de accesorii(curea si rola)?
            Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

            Comment


            • Originally posted by huffy View Post
              vasilenicusor, ai vazut fulia defecta? De ce au schimbat si kit-ul de accesorii? Cati km are masina? Ai luat pisele vechi? Poti sa pui niste poze cu fulia si kitul de accesorii(curea si rola)?

              Salut,

              Inca nu am vazut nicio piesa defecta, au facut constatarea la sesizarea mea si mi-au comunicat cele defecte, fiind de acord sa se faca ce au propus.

              Kitul de accesorii a trebuit schimbat datorita urmelor mici de ulei. Nu scapa mult, abia mi-a scazut un X de la ultimul schimb si in cam 1000 km trebuie schimbat iar.

              Masina este din august 2007, logan MCV 1.6 16v, 88.500 km cu tot setul de distributie, kit accesorii - placute, discuri frana , ulei si filtre schimbate la 48.000 km, la 3 luni dupa ce am cumparat-o in noiembrie 2011 ( atunci am avut bani si i-am facut o revizie ca sa o am cu toate de la zero)

              Tin sa mentionez ca nici acum nu e gata masina, "... intarzie piesa, e pe drum, undeva ....".
              Poze o sa pun dupa ce primesc masina.

              Comment


              • Chiar te rog sa iei piesele vechi (toate) si sa le faci poze. Sunt curios ce mama zmeului puteau sa pateasca rolele de la kitul de accesorii in 40.000 de km. Inteleg ca trebuie schimbata cureaua de accesorii din cauza uleiului care a ajuns pe ea, pentru ca este din cauciuc si uleiul nu-i face bine, dar rolele ??? Eventual poti sa le ceri niste explicatii in acest sens. Sunt curios care o sa fie raspunsul lor, pentru ca rolele acelea sunt dintr-un plastic special, rezistent la temperatura si tot felul de lichide(antigel, ulei, benzina). Eventual, poti sa iei piesele si sa vi cu ele la intalnirea de Sambata din V.Aurie.
                Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                Comment


                • Originally posted by huffy View Post
                  Chiar te rog sa iei piesele vechi (toate) si sa le faci poze. Sunt curios ce mama zmeului puteau sa pateasca rolele de la kitul de accesorii in 40.000 de km. Inteleg ca trebuie schimbata cureaua de accesorii din cauza uleiului care a ajuns pe ea, pentru ca este din cauciuc si uleiul nu-i face bine, dar rolele ??? Eventual poti sa le ceri niste explicatii in acest sens. Sunt curios care o sa fie raspunsul lor, pentru ca rolele acelea sunt dintr-un plastic special, rezistent la temperatura si tot felul de lichide(antigel, ulei, benzina). Eventual, poti sa iei piesele si sa vi cu ele la intalnirea de Sambata din V.Aurie.
                  Nu dau garantie la lucrare daca nu e set complet. M-am saturat de "profesori" in ale service-ului.

                  As fi venit sambata la intalnire dar vineri trebuie sa plec la Bucuresti.

                  Comment


                  • Mda...inteleg ca nu dau garantie la distributie daca nu schimbi si rola, dar la cureaua de accesorii? Probabil daca te duci sa schimbi un cauciuc, o sa zica ca nu iti dau garantie la el daca nu schimbi si janta. Sa-i mut cu m de la marmacie. Chiar te rog sa ceri piesele vechi. Indiferent de ce motiv invoca ei, sunt obligati sa ti le dea. Pastreaza-le si hai cu ele la intalnire cand poti.
                    Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                    Comment


                    • Originally posted by huffy View Post
                      Mda...inteleg ca nu dau garantie la distributie daca nu schimbi si rola, dar la cureaua de accesorii? Probabil daca te duci sa schimbi un cauciuc, o sa zica ca nu iti dau garantie la el daca nu schimbi si janta. Sa-i mut cu m de la marmacie. Chiar te rog sa ceri piesele vechi. Indiferent de ce motiv invoca ei, sunt obligati sa ti le dea. Pastreaza-le si hai cu ele la intalnire cand poti.
                      Piesele au zis ca mi le da, puse in cutiilor pieselor schimbate

                      Comment


                      • am mai auzit ca se fura sigla dacia de pe bara fata dar nu am crezut ca mi se va intampla mie... mi-a disparut sigla de pe bara fata

                        Comment


                        • Stie cineva un atelier autorizat care monteaza folii auto ieftin in Sibiu?
                          Last edited by radu2008; 24 September 2014, 22:35.

                          Comment


                          • Incearca pe www.foliisibiu.ro
                            Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                            Comment


                            • Marti, 30.09.2014 , Pravalia cu leduri ajunge la SIBIU !!
                              ============================================
                              Cei care doresc leduri sa ma contacteze din timp.

                              = LIKE = www.facebook.com/pravaliaculeduri = LIKE =
                              sigpic
                              Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                              Comment


                              • Careva din Sibiu imi poate recomanda un loc unde pot schimba luminile in bord + consola, eventual si niste preturi? Va multumesc. Sper ca am postat unde trebuie. Daca nu, rog un moderator sa stearga acest post.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google