probleme cu amortizoarele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    de spalat nu am spalat-o, dar am senzatia ca suspensia e mai rigida de aici ideea cu inghetatul amortizoarelor.

    Comment


    • #32
      Cred ca-i uleiul din ele mai gros cand e frig.
      Mult noroc.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #33
        Atunci ar trebui schimbate. Amortizoarele au rolul de a mentine roata cat mai mult posibil pe sosea. Cand nu se-ntampla asta... adio frana eficienta!. La mine nu se manifesta cum spune Gabriel, dar daca masina topaie, ar trebui sa schimbe amortizoarele, macar pe puntea spate.

        Comment


        • #34
          mai, incep usor-usor sa cred ca eu sunt norocos ca masina mea n-are multe din problemele discutate aici, sau eu sunt surd/orb si nu observ...
          serios acuma, daca e pe bune ca telescoapele s-au rigidizat, mergi la un service sau tine-o intr-un garaj incalzit, macar o noapte, s avezi daca tot asa se comporta. inclin sa cred ca adevarul e undeva intre gheata pe telescoape si ulei ingrosat, desi asat ultima mi se pare putin probabila, ar fi prima masina la acre aud sa inghete telescoapele. despre telescoape stricate nu cred ca poate fi vorba, ca stiu o gramaad care au 30-40000km cu masian si n-au probleme cu amortizoarele.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #35
            Deci hai sa spun si eu o patanie cu amortizoarele mele.
            Asa asta era pe la 10000Km, si imi troncanea ceva in spate si ma hotarasc sa ma duc cu ea la service aicea la noi in arad, adica la Verbita, si ajung cu masina in service,vorbesc cu "inginerul" de acolo ii zic de bataia din spate,zice el "da ok nui nici o problema,o bagam in hala dar mai intai sa mergem un pic cu ea sa vedem, de unde vine zgomotul sa ne facem o idee", ii zic catre el "ok,hai sa mergem", asa se urca la volan magnificul de inginer si dai pe drumul ce duce la ei la service,merge el ce merge aude zgomotul din spate zice el ca ar fi de la ceva plasticuri de pe acolo,nu=i nimica se rezolva o baga in hala si ne uitam la ea,dar la un moment dat zice ca ii se pare lui ca trage putin masina stanga, si lasa mana un pic de pe volan si zice spre surprinderea mea, pffffoooai pai uitati cum trage stanga masina, eu surprins ii zic "DA"? si el zice ma aproba,zice el daca o bagam in hala trebuie sa ne uitam si la directie, si io ii zic ok(el ii mesteru, el stie mai bine),deci ce=a mai tare faza, stau eu acolo sus la bar de unde poti sa iti vezi masina, si vad acolo un mecani ca vine cu doua cutii si incepe el sa miste pe acolo nu stiu ce chestii trestii si scoate si pune la loc, si in final termina si sa ma duc si eu dupa masina si cand ajung la receptie imi zice inginerul, uitati domnule va rog sa imi semnati factura fiscala ca tocmai va=m schimbat amortizoarele pe fata pe garantie pentru ca tragea masina prea tare stanga si nu se putea schimba numai cel pe stanga ci amandoua.
            Si uitati asa ma-m facut pe la 10000Km cu 2 amortizoare pe fata noi si toate astea din cauza lu "maestri de la dacia"), eu bineinteles cand am auzit ca le-a schimbat nu am zis nimica :P
            sigpic

            Comment


            • #36
              eu cred ca am noroc cu amortizoarele mele. am facut o verificare anu trecut si si-a facut ala cruce cat de bune sunt. mentionez ca am 67.000 km si nu vede autostrada din germania zilnic. vede gropi, camp pe la tara, denivelari...
              Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

              Comment


              • #37
                Si la mine se aude un scartait in spate stanga,fapt confirmat si de pasageri cateodata si masina are doar 5.500 km.ce ar putea fi?Cel mai mult la denivelari si nu ma intrebati pe unde am fost ca din astia 5.500 de km mai bine de jumatate sunt facuti pe autostrada.restu prin Timisoara.Am uitat sa mentionez ca am inca gumele de iarna(asta ca am vazut ca era cineva intrebat de asta)

                Comment


                • #38
                  Si eu ca si cel care a inceput topicul am aceeasi senzatie de barca..la 80-90 2 persoane in masina , neincarcata cu nimic pe drumul catre Paltinis(sibiu) parca sunt pe valurile marii..prima verificare am avut-o la 10K si aveam 5% acum nu mai stiu care e ultima ..dar la cate drumuri BZ-SB am avut cred ca le-am trosnit pe doamnele amortizoare..si eu am tot 25k acum si garantie extinsa! Sper sa ajung la verificare cu ea la 30k!

                  Comment


                  • #39
                    Chestia cu scartaitul amortizoarelor am patit-o si eu, dar numai la roata stanga fata si asta pe timp de vara. masina avea vreo 20 000 km si sunetul deja devenise enervant. m-am dus la service si mi-au zis, evident, ca nu are nimic. acum nu mai face asa, dar vine vara imediat si parca vad ca o sa faca din nou

                    Comment


                    • #40
                      Daca sunt useri din sibiu care pot sa ma indrume respectiv sa stiu sigur ca e vorba de amortizoare si daca merita sa fac asta la Emilian..am auzit niste pareri nu tocmai bune despre ei..daca nu in ce alt service dacia merita sa le schimb?Merci in avans

                      LE: Plus ca scartzaie masina ori de cate ori i-au o denivelare sau urc/cobor eu sau altcine din/in masina..banuiesc ca e puntea spate de vina dar zgomotul este PENIBIL si ENERVANT mai ales la drum lung!!!

                      Comment


                      • #41
                        Apropo de amortizoare daca va spun ca mie de la 120 km/h in sus mi-se pare ca masina se lipseste de sosea din ce in ce mai bine si ca e din ce in ce mai stabila , o sa ziceti ca-s nebun???

                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Eu am cu loganul 300 km,o am de o saptamana, si aceiasi problema am observat ca o am si eu si anume un scartait pe la roata dreapta fata.Se aude de cele mai multe ori atunci cand virez dreapta sau stanga.Deja sa am probleme cu el?!

                          Comment


                          • #43
                            Stati linistiti. Voi sunteti normali. Loganul si cei ce va spun ca vi se pare...nu. Este pe bune. Eu am aceleasi probleme. Acum am 19500 km si am problemele astea de la 10000 km. Amortizoarele au eficienta 62 % ( limita de avarie fiind 58% ) si este normal dupa service. Asa ca obisnuiti-va cu gandul ca o sa incepeti sa vorbiti singuri. Eu mai am 8 luni de garantie si deja strang bani de amortizoare si capete de bara. Success fratilor, oricum.

                            Comment


                            • #44
                              Le-am dat mail la VC si sa vedem ce o sa-mi raspunda!! Daca eu ma urc pe bancheta din spate "scartz"; daca ma dau jos din masina "scartz"- momentan doar puntea spate-toata!

                              Minune m-au sunat sa ma trimita la dealer--mai intai in buzau apoi le-am zis ca sunt in sibiu!
                              O sa va tin la curent!
                              daca stie cineva de Emilian..Dl. Baciu..e de treaba??
                              Last edited by arkadyema; 13 May 2008, 16:15.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by giovani View Post
                                am un 1,5 dci,cu 25000 km.amortizoarele fata sunt praf.masina se leagana ca o barcuta.am fost la service-ul de unde am achizitionat-o,au facut diagnoza si mi-au pus o hartie in mana care nu are nimic din datele mele sau ale masinii cu mentiunea ca sunt beton amortizoarele.mai mult meseriasul de la garantii a afirmat ca nu se pot schimba amortizoarele decat atunci cand ajung la randament 16%.astept informatii.este o mare porcarie ceea ce s-a intamplat.am platit banii pentru o garantie extinsa si ma-am ales cu un mare rahat.
                                tu din ce oras esti? daca esti cumva din resita de ce nu ai raspuns la intalnirile LOGAN CLUB RESITA?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google