Fotografii Alessandro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa si din cea alb-negru se putea scoate mai mult (ai zona aia de "ceata", care cu un obiectiv mai destept o scoteai cu definitie mai bine) La procesari... nu pot spune ca sunt fun. O poza alb-negru de toata admiratia o faci cu un aparat clasic cu film (de preferat sa ai scula de scos pozele pe hartie acasa si sa te joci cu timpii si solutiile pana obtii efectul dorit)

    Comment


    • La ce zona in ceata te referi ? La fundalul estompat ?

      Asta e trasa cu 50mm la f/1.8 de la distanta relativ mica si fundalul a iesit complet din focus.
      Focale foarte bune de portret sunt 200 cu 2, 300 cu 2.8...dar costa cam cat un Logan nou fiecare.

      Despre procesare...ce sa zic, niciodata nu vei scoate din camera ce poti sa faci in procesare...niciodata. Tot fac procesare pentru ca altfel nu poti fi competitiv.

      Pun exemplu before/after prima poza din seria cu toamna. Ia zi...mai are acelasi farmec ?
      Attached Files
      Last edited by alessandro; 13 September 2013, 21:28.

      Comment


      • Se refera la dunga aceea de pe mijloc care e in "ceata" , ma gandesc ca era un firicel de iarba

        Comment


        • Chestia aia habar nu am ce e. Am vazut o imediat dupa ce am tras. Obiectivul era curat si nu e nici vreun flare.

          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

          Comment


          • Wow ! Sunt superbe

            Comment


            • Nu comentez !
              Attached Files

              Comment


              • Pai nu se va mai fabrica... asa ca deja e masina de colectie.

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  Aici cateva cadre din Viscri. Biserica Evanghelica Fortificata si case prin sat.

                  Un lucru este cert...la Viscri ma voi intoare cu siguranta !
                  Tot asa prost drumul. Anul trecut cand am fost era jale.
                  Foarte frumoasa zona. Sunt multe de vazut in zona respectiva, cetatea Saschiz, cetatea Rupea, Feldioara, bisericile fortificate de langa Brasov Prejmer si Harman.
                  Daca ti-a placut Viscri nu evita si bisrica fortificata Biertan. E senzationala.

                  Comment


                  • Socoteala de acasa nu se pupa cu aia din targ sau cum era ?

                    Am zic ca imi iau o saptamana sa fotografiez cateva sate transilvane dar nu am reusit sa ajung. Poate la iarna...

                    Duminica mi-a fost dat sa ajung in Cartisoara...satul de la poalele Fagarasului.

                    Mai jos este ilustrata dimineata de duminica pe care am petrecut-o acolo printre copii, sat, biserica si cimitir.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Bai ce-mi place la tine e modul cum faci fiecare poza sa iti dea impresia ca te uiti la un tablou ca obiect ce tine de arta. Foarte frumos, felicitari.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment




                      • Cartisoara a fost fara dubii cea mai apropiata intalnire de pana acum pe care am avut-o cu satul romanesc....o intalnire care ma face sa vreau sa cunosc acest sat din ce in ce mai mult si din ce in ce mai aproape.

                        Comment


                        • Ultima poza foarte reusita. Sfintii din medalioane apar ca prezenta "vie" in biserica - sunt "acolo"

                          Comment


                          • Era foarte interesanta atmosfera in biserica, cu totul deosebita fata ce ce intalnim pe la noi pe aici.
                            Cum au auzit zgomotul shutterului s-au uitat toate babele la mine

                            Comment


                            • Frumos, la prima daca pustiu avea un Pegas era minunat, la a doua daca nu era Peugeotu in fundal...

                              PS: ma sperii cu cimitirele, oricat de reusite sunt cadrele, imi dau fiori
                              Sau era cu subinteles, ca babusca aia urmeaza...?

                              Comment


                              • Te sperii cu cimitirele ? Tocmai am primit autorizatie sa fotografiez in Bellu din Bucuresti.

                                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google