ce imi recomandati ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by horiavd View Post
    @ Adriann- Adicatelea trebuie sa existe o corelatie intre HU si difuzoare?
    Asta la wati cred, adica daca HU scoate (daca m-am exprimat corect) , stiu io, 50 w, atunci musai difurile trebuie sa suporte si ele 50 w? Sau cum este treaba.....
    Scuze, da-s in plop!
    Ar fi destul de spus dar voi incerca sa iti explic mai pe scurt.

    RMS este puterea scoasa de HU sau acceptata de dif fara distorsiuni iar Puterea (cea mare) este maximul de putere data de HU (dar unde apar si distorsiunile - cam pe ultimul sfert de tura al potentiometrului) si maxim de putere acceptata de dif fara sa se arda sau deteriora (dar pe perioade de timp scurte).
    Plecand de aici tragi si tu concluziile.

    La HU de 4x50w ai RMS 4x~(17-22)W, ........depinde de seriozitatea firmei (hartia suporta multe).
    Difurile ar trebui sa aiba RMS cat mai apropiat de cei max 50W pe canal ai HU ca sa stai linistit ca nu vor avea probleme.

    Comment


    • #32
      Deci, daca cumpar HU 4X50w, atunci difurile musai sa aiba RMS 50?
      Merci.

      Comment


      • #33
        Originally posted by horiavd View Post
        Deci, daca cumpar HU 4X50w, atunci difurile musai sa aiba RMS 50?
        Merci.
        Nu este fix 50W RMS, pot avea intre 30W si 60w functie si de modul in care raspund materialele din care sunt facute, dar daca intram in discutie cu materialele precis nu mai apuci sa iei nici un difuzor.
        Toate aceste valori sunt orientative ca sa nu gresesti in alegere. Configuratie 100% potrivita se face prin studiouri sau la firme de tuning audiu adevarate.

        Comment


        • #34
          Intrebare..

          Salutare tuturor pasionatilor de modificari... Va rog sa ma ajutati sa ma decid asupra unor difuri pe fata si pe spate... In primul rand vreau sa va intreb daca pe fata se potrivesc difurile de 16.5 cm, pe spate stiu ca se potrivesc, am pus chiar eu... Asa si... daca se potrivesc de 16.5 si pe fata as vrea sa optez pentru dimesiunea asta. M-am uitat pe be-loud.ro si am gasit niste difuri care dupa parerea mea ar fi bune, dar astept si opiniile altora: cei care le-au auzit sunetul... am urmatoarele optiuni:
          as vrea sa ma incadrez undeva in 850lei/pereche. Daca sunt difuri mai bune decat cele pe care le-am ales eu in banii astia.. let me know !!!
          / sistem de difuzoare cu 2 componente diametru woofer: 16.5cm diametru tweeter: 25mm putere RMS: 110W putere Max: 330W impedanta: 4 ohmi raspuns in frecventa: 65Hz - 27KHz sensibilitate: 87dB


          sistem de difuzoare pe 2 cai /diametru woofer: 16.5 cm, diametru tweeter: 25mm /putere: 200W RMS (400W max) /SPL: 90 dB /raspuns in frecventa: 26 - 35.000 Hz /impedanta: 4 ohmi /Gama de varf a produ


          //sistem de difuzoare cu 3 componente//diametru woofer: 16.5cm//putere RMS: 150w//putere Max: 180W//impedanta: 4 ohmi//sensibilitate: 88dB (1W/1m)//diametru tweeter: 28mm//diametru difuzor medii: 63mm

          Comment


          • #35
            @Bibi,
            daca mai dai si alte amanunte. ca de exemplu ce HU ai, si daca ai deja subwoofer sau nu (daca vrei sau nu) si nu in ultimul rand daca ai sau vrei si amplificare suplimentara pentru difuri si ceva despre antifonare poate, vei putea primi un raspuns care sa te ajute altfel doar discutam.

            Ideea este ca trebuie sa realizezi o linie echilibrata in calitatea componentelor, adica nu recomand un mercedez cu roti de caruta sau un trabant cu roti de mercedez.

            Comment


            • #36
              varianta a 2 a,...cu difuzoare mai puternice
              http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

              Comment


              • #37
                Originally posted by Bibi View Post
                Salutare tuturor pasionatilor de modificari... Va rog sa ma ajutati sa ma decid asupra unor difuri pe fata si pe spate...
                http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...ype-R/SPR-17S/
                varianta asta imi place mie si sunt si difuzoare bune Alpine,dar ca sa le auzi la performanta maxima necesita si amplificare separata.

                Comment


                • #38
                  Deschid si eu discutia despre calitatea sunetului la diferite HU-uri si mai precis SONY vs. Pioneer, Alpine Kenwood . Dupa cum se vede am varianta Kiss fm si masina venit dotata cu cele 4 boxe si mp3-u Blaupunkt , care au stat pe masina exact 2 zile fiind inlocuit cu un SONY gt 212 ,iar ulterior am montat si un woofer activ de 250 W RMS (cel putin asa zic ei dar are pana in 100 W reali ).
                  Eu sunt multumit de calitatea sunetului ; sincer duc lipsa inalte pt. ca nu am tweetere doar ce scot boxele stock,deci acolo se poate un pic mai bine, reglajul fiind la maxim din HU.
                  DE CE toti sunt impotriva la Sony , de ce toti zic ca sony-urile se aud rau ca duc lipsa de calitate , cu ce ar fi mai bun un Alpine sau Pioneer ? Eua nu ma pricep asa bine , as vrea sa ma lamureasca cineva.
                  Am deschis acest subiect si pe alt forum si am fost luat la misto si nimeni nu a resuit sa imi dea un motiv bun, intemeiat de ce Pioneer , Alpine si nu Sony ...facem abstractie de design sau de iesirea SUB-out ca de aia nu am :P
                  Last edited by Bad_Wolf; 4 April 2008, 12:09.
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Pana la urma am renuntat la ideea de a pune de 16.5 pe fatza.... cele pe care le aveam montate pe masina le am dat si mi am luat niste mtxuri pe fata de 55w rms si pe spate niste ovale de 80 w rms si e aproape oke..... adica bassu e aproape oke.... a trebuit sa fac niste reglaje din casetofon ca sa se auda bine dar tot trebuie sa mi iau si eu un woofer activ ;;) iar de casetofon am un sony gt616.
                    Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                    www.upgradefaruri.blogspot.com

                    Comment


                    • #40
                      Mi-a fost furat mp3 (original) care vine pe kiss fm blaupunkt si am de ales intre urmatoarele si numai(deci nu veniti cu alte idei ca doar asta imi accepta CASCO):
                      -mp3 original BLAUPUNKT
                      -mp3 KENWOOD KDC-W4534Y
                      -MP3 SONY CDX-A251C
                      ce ma sfatuiti sa aleg?
                      Multumesc tuturor

                      Comment


                      • #41
                        Varianta a 3a cu sony`u parerea mea
                        parca inainte nu despagubea casco furtu de casetofon daca ai lasat fatza de la cas inauntru
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Iti recomand SONY CDX-A251C, are redare de MP3 si ATRAC3, are puterea de iesire 4x50 W, deci e foarte bine. De asemenea mai are si o intrare auxiliara, in care poti pune orice dispozitiv (MP3 Player sau altceva).
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #43
                            La fel precum ziceam mai sus sustin si parerea lu andrei
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Mergi pe un MP3 SONY CDX-A251C

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc tuturor pentru sfaturi;asa o sa fac,mai ales ca la SONY pot sa ii pun si satelit de telecomanda pe bord...
                                Mi-a acceptat casca sa imi despagubeasca mp3-ul pentru ca mi-au furat fata din torpedo si au lasat restu mp3 in masina;ala a trebuit sa il duc la ei si asa ma despagubesc.
                                Revin cu impresii dupa ce o sa il primesc...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google