subwoofer, tub(tun) de bass, bandpass

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ok, mersi shokaliptiku o sa vad mai incolo , deocamdata vreau sa schimb difurile stock de pe fata cu ceva cu tweetere....Bugetul e cam low asa ca fac si eu ce pot deocamdata.
    sigpic

    Comment


    • #92
      Dacami permiti un sfat !
      lasa difurile stok cas foarte bune si cumpara doar tw ( care sa aibe filtre .. Adik niste condensatoare ) .. Si leagale in paralel cu ce ai acum pe masina !

      iti pot face o oferta bunicica zic eu !
      am si sistem de dif ... si tw profi separat !
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • #93
        Jvc

        Am primit cadoul de ziua mea de la prietena un set de JVC CS-V 525 si le-am pus pe fata , in combinatie cu Sony gt212 se aud f bine se simt inaltele altfel , acum pot urca volumul pana la 30 (34 max la sony) si nu distorsioneaza deloc, pe spate ce imi recomandati sa fie cat de cat ok, avand in vedere ca am wooferul asta activ si pe viitor o sa am o statie cu woofer band pass sau sealded . Mersi .

        LE : O sa schimb si HU-ul ca asta nu are iesire de sub si ma gandeam sa iau un Alpine mai ieftin pana in 3,5 mil ....Eu sunt multumit acum cum se aude , daca Alpine-ul va fi bun as fi si mai incantat
        sigpic

        Comment


        • #94
          Mare grija la Alpine ca nu suna bine cu orice tip de difuzor insa daca sti sa-l combini, se aude grav!
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #95
            Eu garantez pentru Apline ... Multi imi scot ochii cu Pioneer dar la nici unu nu am auzit sunetul care-l scoate Alpine-ul ... Apline-ul cu wooferul asta ( http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo...der_Bass_Pack/ ) se aude CRIMINAL.

            Singurul Pioneer care ma impresionat ( si pretul pe masura ) a fost cel care il are Babanu pe Dacia lui break ( SGR-ul cu 2 woofere GZ ... Viata )

            Comment


            • #96
              Salut... Am si eu o intrebare nu ma prea pricep asa ca poate e stupida merge subwoofer pe un Pioneer DEH-2900MP? Si daca da cum il conectez am vazut o oferta cu subwoofer+amplificator http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo...der_Bass_Pack/ oare e bun sau http://www.sono.ro/promotii-116/subw...romo-4404.html care sar potrivi mai bine la ce cd-player am ? Multumesc anticipat
              ABS+ 1.6

              Comment


              • #97
                Merge pus subwoofer pe acel HU ... Dar amplificat de o statie !
                conectarea se face intre HU si amp cu un cablu de semnal RCA !

                oferta cu MTX este bunicica ... Daca nu ai pretentii mari ... Se face simtit basul ... Totusi ampul este subdimensionat ... Deh este promotie ( in genere ampul trebe sa fie mai puternic decat subwooferul ... )

                promotia de la sono ... Poate fi mai buna in cazul in care nu vrei calitate ... Ci doar galagie mare si bubuiala ... Adik daca vrei sa atragi priviri ! ( ia totusi in calcul ca subwooferul de la promotia sono este model 2005 2006 ... )

                ultima intrebare este putin deplasata ... In general subwooferele nu trebe sa se pupe cu HU urile !

                imi permit totusi sati fac o recomandare ... Alege un HU mai bun ... Cu ceva reglaje de bassboost ,,, lpf ... Hpf pentru cati vei ajuta enorm sistemul ... HU este f important !

                sper sati fi fost de ajutor !
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • #98
                  Pai vad ca oferta de la JBL de la amplificator e de 2ohmi 2X60w si cel de la MTX e de 2ohmi 2X90w Nu e mai puternic amplificatorul de la mtx decat cel de la JBL?? Sau depinde si de alti factori? SI daca e mai vechi sa inteleg ca nu merita , Cd-playeru nul skimb ca abia lam luat in ianuarie cel putin nu acum. Oricum mersi pt raspuns. Inca nu mam hotarat
                  ABS+ 1.6

                  Comment


                  • #99
                    Pe tine te intereseaza puterea in punte ... Nu pe canal !
                    deci uitate sa aibe 1X... Nu 2X...

                    la jbl scrie peak 240 ... Ins puterea max in punte care din puncutl meu de vedere este mai mare decat 180w ai MTX ului !
                    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                    LOCUL1 143.9dB (nCID)

                    Comment


                    • Aha am inteles , Mersi
                      ABS+ 1.6

                      Comment


                      • Cer si eu un sfat...Am un sony cdx-GT616U(http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...NY/CDX-GT616U/)
                        Care din cele 2 oferte gasite de mcnalex ar merge mai bine?
                        Pe fata am boxele stock logan , iar pe spate alpine sxe-6925s (mai am pt spate pe cealalta masina un magnat ultra690)
                        o combinatie buna,shokaliptiku?

                        Comment


                        • Votez pentru tun de bass.

                          Comment


                          • Originally posted by sorin_pss View Post
                            Cer si eu un sfat...Am un sony cdx-GT616U(http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...NY/CDX-GT616U/)
                            Care din cele 2 oferte gasite de mcnalex ar merge mai bine?
                            Pe fata am boxele stock logan , iar pe spate alpine sxe-6925s (mai am pt spate pe cealalta masina un magnat ultra690)
                            o combinatie buna,shokaliptiku?
                            dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

                            Nu ma ajuta nimeni cu un sfat?
                            Last edited by sorin_pss; 9 September 2008, 15:59.

                            Comment


                            • Pachetul de la MTX este mai capabil atat calitativ cat si "cantitativ", asta daca ne rezumam la comparatia dintre JBL si MTX.
                              Eu personal as mai strange din ... (vorba romanului) si mi-as lua ceva mai tapan, pentru ca dupa un timp o sa vrei mai mult. Orienteazate spre un amplificator monobloc(o singura iesire)+un difuzor capabil, cutia ti-o faci tu.
                              Uite de ex. Ca amplificator eftin te poti duce pe Magnat Tribal X One sau Alpine MRP-M500 + subwoofer Pioneer TS-W307D4 pt. Un minim de cheltuiala, sau pentru ceva banuti in plus te duci pe un subwoofer Alpine din seria R, de 12" si asta cu un max de 1000 lei, conditia fiind sa iti faci tu cutia la subwoofer(inca. 100 lei)

                              Comment


                              • Multumesc pentru sfaturi. Pana cand ma hotarasc, cu cd sony si cu boxele fata stock, ce ar merge mai bine pe spate, alpine sau magnat( vezi caracreristicile in linkurile alaturate)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google