Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ledurile se aprind. Inainte daca o armam si treceam cu mana pe deasupra piunea.
    acu nimic ,nu mai reactioneaza la lovituri , miscari nimic. doar daca deschid o usa sau portbagajuincepe sa faca galagie.
    zambeste ...

    Comment


    • armeaz-o cand esti interior si loveste senzorul de soc,vezi daca asa suna.

      Comment


      • iese firul de acolo si gata. daca o armez si stau in interior si ma misc pe acolo se aprind ledurile dar nu mai scoate nici un sunet. asta ma enerveaza cel mai rau.
        zambeste ...

        Comment


        • Am o alarma Thunder CA206 si nu pot regla nivelul de preavertizare (prima treapta de avertizare), pe soc cele 2 leduri (verde pt primul nivel si rosu pentru al doilea nivel) se aprind, am desfacut UC si am semnal de la unitatea de soc, dar la fiecare lovitura mi se declanseaza direct alarma. Cine are acest model de alarma a reusit sa regleze preavertizarea si daca da, poate imi spune si mie. M-am chinuit vreo 4 ore si n-am reusit.
          Astept un raspuns, ori ca merge si preavertizarea, ori ca nu, sa stiu ce sa fac... am o banuiala dar astept si alte pareri. In rest, e o alarma buna, o am de un an, singura problema, chiar de la inceput, e ca nu functioneaza preavertizarea.

          Comment


          • ai reglat necorespunzator senzorul de soc
            preavertizarea nu trebuie sa aibe reglaj mai sessibil ca avertizarea si nici avertizarea mai sesibila ca preavertizarea
            spor la treaba !!

            Comment


            • @ioneldoru:
              In panoul de sigurante este sinzorul de soc. Celalalt este senzor de perimetru cu 2 zone. Firele care pleaca de la fiecare se unesc pe traseu si intra in alarma.
              Aceste fire sunt problema la tine.
              Da jos banda izolatoare de pe ele si verifica-le. Asigura-te ca firul rosu face contact ferm cu pinul din senzorul de perimetru.
              GL-22-TOF

              Comment


              • Am verificat sa am semnal din modulul de soc si am reglat ca preavertizarea sa intre mai repede ca avertizarea. Doar sint 2 potentiometrii de reglat ! Mai ales ca iti si indica prin cele 2 leduri de pe soc cind intra in functiune.
                Am desfacut modul UC si am verificat si cu aparatul de masura ca pe cele 2 semnale sa am semnal. Ce ma intriga, ca cele doua semnale de la soc intra ambele in aceasi intrare in microcontroler, nu vad cum ar putea sa sa distinga 2 semnale care pun la masa o intrare. Am mai intilnit cazuri in care pe aceasi intrare la un semnal la masa (cu minus) realiza o operatie si cu un plus alta operatie. Am incercat si asa, dar nimic. Mi-am pierdut citeva ore bune cu fel de fel de teste si nimic.
                Dau sa inteleg ca totusi cine are aceasta alarma ii si functioneaza preavertizarea, ceeace ma face sa fiu optimist si sa reiau iar studiu. Daca mai aveti si alte solutii, le astept si multumesc anticipat.

                romeo-alex
                preavertizarea nu trebuie sa aibe reglaj mai sessibil ca avertizarea si nici avertizarea mai sesibila ca preavertizarea . Aici n-am inteles...

                Comment


                • eu zic sa schimbi player-ul cu unul care are 2 iesiri pt statii! vei pierde foarte mult semnal la cele 4 boxe legate pe 2 canale.

                  Comment


                  • Originally posted by mihai_d View Post
                    romeo-alex
                    preavertizarea nu trebuie sa aibe reglaj mai sessibil ca avertizarea si nici avertizarea mai sesibila ca preavertizarea . Aici n-am inteles...
                    nu incearca sa pui preavertizarea pe minim si avertizarea pe max si invers avertizarea pe min si preavertizarea pe max (aici intervine si constructia in sine a senzorului de soc care nu e facuta cum ar trebui sa fie pe 2 ''canale'' independente ;;;;se cam complica explicatia si prefer sa ne auzim la un telefon daca vrei intra-adevar detaliii)
                    faci un reglaj aprox egal pe ambele stari
                    Last edited by romeo-alex; 22 May 2013, 18:58.

                    Comment


                    • Multumesc frumos romeo-alex. Acum am inteles sensul expresiei... am sa incerc ce mi-ai spus, trimite-mi pe mesaj privat nr tau de tel sa te sun sa-mi dai detalii, (am sa te sun numai intre orele 10 - 14).
                      Interesant ce mi-ai scris.

                      Comment


                      • pe langa acele reglaje conteaza si amplasarea senzorului
                        ai pm ,ok, ne auzim

                        Comment


                        • salut! ce culori au firele cablaj care corespund pinilor A8 si A17 din mufa maro(EHI) de la uch. multumesc!

                          Comment


                          • Originally posted by logan 05 SGB View Post
                            salut! ce culori au firele cablaj care corespund pinilor A8 si A17 din mufa maro(EHI) de la uch. multumesc!
                            A8 - Roz
                            A17 - Portocaliu

                            Comment


                            • Originally posted by cristu View Post
                              A8 - Roz
                              A17 - Portocaliu
                              multumesc de raspuns!!!!!!!!!!!!!!!!!

                              Comment


                              • Am si eu urmatoarea problema:
                                Am o alarma wintec 722 si nu este legata la plafoniera (dome light), pentru ca atunci cand inchid masina doar din pagerul alarmei nu inchide si plafoniera.
                                M-am uitat pe schema si am cumparat un releu auto, 40A si-mi imaginez in mare cum ar trebui sa il leg dar vreau si un sfat mai sigur.
                                Cum se leaga la plafoniera?

                                pinul 30 la firul alb de la plafoniera? 85 la rosu, adica +12v, 87 la firul negru, adica masa, iar 86 la firul albastru ce vine de la alarma?

                                Multumesc!
                                Attached Files
                                Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google