Insonorizare Cu Aluband

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mesajul 5:
    "insonorizant pentru planseu auto - 3 buc de aproximativ 26* 40cm - 39 ron"
    asta a fost cumparat de la un magazin de piese de prin berceni (cred), nu sunt sigur de zona si nici nu o cunosc prea bine.
    de la dealer inca nu am cumparat dar m-am interesat daca au, de care, samd.
    cand aflu mai multe va zic.

    Comment


    • #17
      am inteles
      multam

      Comment


      • #18


        astia vand doar cantitati industriale. facem comanda si izolam tot logan club
        sigpic

        Comment


        • #19
          acum 2 ani am izolat papucul diesel cu aluband.se simte cva la insonorizare.nu s-a desprins nimic si nu a cazut nimic in portiere.am izolat si podeaua,pedalierul si peretele compartiment motor.cand am lipit banda am facut un dispozitiv cu o rola pentru a apasa banda si am constatat ca nu s-a dislipit deocamdata.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #20
            @ yrman
            da, dar aia vand mochete.
            nu inteleg prea bine la ce si cum se folosesc. se intind si ulterior se modeleaza la cald in functie de suprafata pe care sunt?

            Comment


            • #21
              Am vazut ca unele sunt pt isonorizat. Postul meu a fost jumate gluma jumate serios.
              Nu ma pricep la domeniul asta.
              sigpic

              Comment


              • #22
                de aia intrebam si eu...ce e aia o mocheta termoformabila?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by skd_ozenel View Post
                  @ einstein - de unde stii tu ce am eu? pe bune, ai capacitati extra-senzoriale care iti permit sa faci de la distanta o analiza molecularo-structurala a materialului respectiv? .
                  Nu, era de ajuns sa citresc ca e pe baza de bitum, ai scris chiar tu

                  Originally posted by skd_ozenel View Post
                  @
                  si nu stiu daca ai citit pe ambalajul de la dynamat unde scrie parca (zic eu din amintire) e un strat de butil/unul de bitum/unul de aluminiu.
                  deci fara sa te superi pe mine pentru ce am scris mai sus, de unde ai tras concluzia ca e o porcarie?
                  Pai eu m-am obosit sa vad care e diferenta intre bitum si un insonorizant butilic (apropo, ai vazut cat de gros e aluminiul la aluband si cat e la ala pe baza de bitum? ). Si daca e pe baza de bitum e mai prost decat unul pe baza de butyl.
                  Dynamat Xtreme
                  A highly efficient, composite material designed to reduce noise, vibration & heat soak through panel work. It is made from butyl rubber with an aluminium foil layer and a self adhesive backing.
                  Deci unde e bitumul?


                  Uite aici materiale adevarate pentru antifonare, nu carton asfaltic: http://www.sounddeadenershowdown.com/products/cld
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #24
                    hahaha...

                    mai citeste o data mesajul meu. dar incet si calm!

                    vezi ce am zis eu de aluband. da-ti seama ca sunt impotriva lui si ca
                    "ai vazut cat de gros e aluminiul la aluband si cat e la ala pe baza de bitum?" -nu are nicio legatura cu ce am scris eu.

                    poate te uiti si la poze. nu stiu unde ai vazut tu aluminiu la insonorizantul ala de tip "carton asfaltic".

                    nu sunt acasa, dar cand o sa ajung o sa caut daca mai am ambalajul de la dynamat. sa vad daca m-a inselat memoria.
                    inca o data, citeste toate mesajele mele din pagina 1.
                    nu am spus niciodata, dar NICIODATA ca ce am eu e mai bun decat solutiile dedicate. dimpotriva am recomandat utilizarea acestora din urma!

                    am mai postat
                    "Tot ce pot sa spun e ca alubandul e pissanwasser. Nu sta unde il pui, aluneca, se scurge smoala din el la cald, etc. Solutiile dedicate sunt calea."
                    pe tema asta si aici
                    dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan


                    cu aceasta, consider discutia incheiata intrucat eu am folosit ambele variante si pot sa fac comparatii intre ele. alubandul nu intra in discutie.
                    tu nu stiu ce ai folosit, dar de dragul prezumtiei de nevinovatie consider ca ai folosit cel putin o data dynamat extreme.
                    eu am folosit si insonorizantul ala "carton asfaltic" si dynamat.

                    pana la urma zic ca tine:
                    da nenea einstein, insonorizantul ala e doar un "carton asfaltic" de cacao, nu face nimic decat sa pateze si sa se lipeasca aiurea.
                    da, ai dreptate E O MARE PORCARIE.

                    te simti mai bine? sper ca da, ca tare greu mi-a fost sa scriu.

                    Comment


                    • #25
                      Lasati cearta si veniti cu ceva solutii acceptabile.Aluband "sucks",STP si Dynamat sunt "the best" dar costa-n draci!
                      Va multumesc.
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • #26
                        se imbunatateste cu ceva daca pun dynamat doar in jurul difuzoarelor? Cum scrie la ei in specificatii...(ca in poza de pe ambalaj Portbagajul, o parte din podea, polita o voi antifona cu fononim. Voi merge sa ma interesez si de aluband. Dar vad ca multi sunt impotriva lui.
                        MY CLA

                        Comment


                        • #27
                          Nu ai sa simti nimic. Abia dupa ce depasesti un 30-40% din suprafata usii incepi sa iti dai seama de diferenta.
                          Parerea mea, uita de aluband.
                          Oricum, daca nu ai un garaj bine incalzit, cu spatiu de manevra si iluminat corespunzator eu zic sa astepti pana la vara cand te poti hidrata cu ursus daca e prea cald.
                          Iei asa cu incetinitorul insonorizant. Il pui inainte sa bagi fonomin sa nu faci treaba de doua ori.
                          Din cate mai tin minte parca e mai ieftin STP la pachet mare care e suficient pentru cat bagi tu in masina.
                          Degreseaza bine inainte.
                          Neaparat pus pe oalele rotilor spate sub mochetele din portbagaj si tabla de peste rezervor.

                          Comment


                          • #28
                            @ skd_ozenel :

                            Zi-ne si noua numele ala slab vizibil de pe folia cumparata de tine.Am cautat prin Berceni la diferite magazine si nu am gasit folie de genul ala.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google