Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trebuie musai sa iau de la ei
    Acum sper ca merge :
    Cumpara Pachet Magnat Edition B30 Bass din categoria Subwoofer online de la Auto100.ro la pret avantajos. Livrare rapida!


    Cumpara Pachet complet subwoofer auto, amplificator si kit de instalare din categoria Subwoofer online de la Auto100.ro la pret avantajos. Livrare rapida!


    Cumpara Amplificator Clarion APX 2121 + Subwoofer SW3013B din categoria Subwoofer online de la Auto100.ro la pret avantajos. Livrare rapida!

    Comment


    • Asta nu se incadreaza?

      Comment


      • pai, pe langa sub imi mai trebuie si statie amplificare si kit montaj, si se duce cam mult. Cred ca raman la pachetul clarion

        Comment


        • Cel propus de mine este un subwoofer activ, adica cu amplificator incorporat. Trebuie doar sa legi cablaria si gata.

          L.E. hai sa ma corectez! Cumpara asta
          Astfel poti amplificat si boxele din fata...
          Last edited by DaniD; 15 March 2012, 13:51.

          Comment


          • multumesc mult, insa raman pe clarion

            Comment


            • Originally posted by DaniD View Post
              Salut.

              Nu! In special, pe Prestige nu! Pe toate s-au montat boxe coaxiale pe 13cm si cu acel suport plastic. (ma refer la cele care au avut difuzoare si in spate, din fabrica...)
              niciodata nu am auzit de coaxiale pe logan din fabrica!

              Comment


              • Tu ce ai avut oare in locul lor? Pasarele?

                Comment


                • Pasarele, poate, dar coaxiale mai putin probabil. Difuzoarele coaxiale sunt cele care au in centru si un difuzor de inalte, de aceea se numesc coaxiale, ca impart aceeasi axa de emitere a sunetului cu un alt difuzor de inalte, ca e montat in centru lor un tweeter. Difuzoarele de pe logan au un "guler", un con de hartie aditional in centru pt a reda un pic mai bine inaltele, dar nu sunt coaxiale, sunt difuzoare "simple", "clasice". Iar conul acela aditional nu face minuni, ajuta o idee. E un artificiu aparut acum zeci de ani la difuzoare.
                  http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                  Comment


                  • Ok. Cum zici tu!

                    Comment


                    • Ce s-ar potrivi mai bine pe polita din spate la Logan si pe playerul stock(cel care e si pe Duster): http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...neer/TS-A6901/ sau http://www.emicom.ro/index.php/boxe-...gn=direct_link
                      Nu ma intereseaza putere mare(nu voi monta alt player sau un amplificator), ma intereseaza un plus de bass(am cam multe inalte acuma si spatele se cam "ascunde").Plus de asta le-am gasit la niste preturi mici (sh,evident). Chiar nu am ascultat niciodata la astfel de boxe, si nici noi nu mai pot cumpara.

                      Comment


                      • daca prin "mai bine" intelegi mai usor de montat, niciunele. ambele implica decuparea tablei pe forma lor. gaura e rotunda si ele ovale. desi presupun ca daca iei inele de mdf pe dimensiunile difuzoarelor si pui cate doua s-ar putea sa aiba loc. membranele ovale produc cea mai mare cantitate de distorsiuni pe care oricum nu le sesizezi decat cand e dat prea tare hu de origine. ideal ar fi sa schimbi playerul. dar si asta de duster e bunicel.
                        Last edited by skd_ozenel; 24 March 2012, 10:48.

                        Comment


                        • Ce fac membranele ovale? N-am inteles nimic. Cand dai prea tare orice sursa de sunet si/sau amplificator distorsioneaza, nu doar hu de origine.
                          Memebranele ovale sunt ovale dintr-un motiv simplu, un difuzor ca sa produca cat mai mult bass e bine sa fie cat mai mare caci cu cat e mai mare va genera unde de sunet mai mari (logic), pe langa alti factori cum ar fi sa aiba o membrana de cursa lunga tot pt a produce unde de sunet cat mai puternice. Cu cat e mai mare si are membrana mai grosolana cu atat nu mai produce inalte. De-asta ovalele vin mereu coaxiale (cu inalte). Si de-asta un subwoofer de 30 de cm sa zicem nu mai produce medii normale iar inalte nici atat. IAr difuzoarele de medii si inalte sunt mai mici ca nu trebuie sa misti o cantitate asa mare de aer ca sa produci medii si mai ales inalte, ele doar vibreaza putin. De-asta difuzoarele stock de logan sunt slabe la bass ca la 13 cm e vai de capul lor, plus ca playerul e slab si el cel stock.
                          Sunt ovale ca sa incapa in spate, logic. E un compromis de a face difuzorul cat mai mare dar sa si incapa in spate.
                          E bine sa pui ovale, oricine oricand. Sunt mult mai fortoase decat cele de 13 cm si chiar si cele de 16 cm. Cea mai buna combinatie e sa pui niste ovale bune cu amplificator pe spate. Dar merge si pe player oricum mai bine decat cele stock.
                          Ia pioneerurile.
                          Eventual mergi undeva sa ti le puna, nu e asa scump.
                          Last edited by ionescu liviu; 24 March 2012, 11:21.
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • @ ionescu - ai dreptatea ta. teoretic si practic membrana mai mare = aer mai mult, presiune mai mare. DAAAR membranele ovale sunt mai mari producatoare de distorsiuni decat cele circulare. Si totul se produce din cauza formei.
                            E o intreaga teorie/explicatie pe tema asta...lunga rau.
                            Asta spuneam.
                            De exemplu, arata-mi un singur sub de forma ovala.

                            Deci,
                            da - sunt ovale pentru ca trebuie sa incapa in locuri din cele mai diferite ca forma si dimensiune,
                            da - cursa membranei este important sa fie mare dar nici prea mare pentru ca la un moment dat bobina iese din campul magnetic de tot si pana revine deja ai pierdut multe. Oricum cursa nu este pe principiul "cu cat mai mare cu atat mai bine", zona de eficienta maxima e in pozitia de repaos a membranei si cu cat te indepartezi scade eficienta o data cu campul.
                            da - orice difuzor care nu este special gandit sa reproduca si inalte nu le va reproduce. Insa exista difuzoare de banda larga ce pot sa fie destul de eficiente si pe inalte. Umbla vorba ca ar fi printre cele mai fidele difuzoare pentru casa. Dar aici nu suntem in casa ci in masina si nu prea putem sa vorbim de audiofilie in masina.
                            - un subwoofer nu mai produce deloc altceva decat caldura din medii/inalte. cat poate sa urce in frecventa un sub? 3-400 hz?
                            da - difuzoarele stok sunt praf total din punctul meu de vedere, bas pocnit ca din galeata, medii cat de cat si inalte aproape lipsa iar alea care apar sunt neclare
                            da- Sunt ovale ca sa incapa in spate, dar la logan nu e problema intra si difuzoare rotunde de 20 cm daca vrei sa tai din tabla politei.
                            - nu stiu cat de bine e sa pui ovale, am avut acum cativa ani niste pioneer pe un player clarion si erau bune pana pe la 1/3 volum, dupa aia acopereau tot.
                            personal prefer sa se auda bine si clar dar nu neaparat foarte tare decat
                            sa dau in extremele - buuuuum, bum-bum, buuuuuum si tszzzz-tszzzzz, tssss-tsss
                            adica sa fie muzica asa cum e pe cd, ca nu ma plateste nimeni daca filtrez 5 tone de aer pe minut prin crapaturile caroseriei cu doua pompe pe baza de suburi la 1kW.

                            Comment


                            • astea da explicatii stiitifice bravo :d ... acum , am si eu o intrebare, am postat pe alt thread si nu mi s-a raspuns inca . skd_ozenel poate ma ajuti tu ... am 2 tweetere, pot sa le leg in serie cu boxele din fata ? (nu se intampla nimic la cd-player (citisem undeva ca s-ar forta finalii cd-playerului sau ceva de genu) ?
                              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                              Comment


                              • nu a fost stiintific ci poveste... daca veneam cu exemple concrete si formule cu calcule pe dimensiuni atunci era stiinta...

                                da mai multe detalii... teoretic se poate. practic, decat sa le legi in serie, mai bine le legi paralel si pui si un condensator (minim) ca sa fie treaba intreaga.
                                un link spre celalalt loc unde ai intrebat ar fi binevenit.

                                poti sa mai faci si altceva... iti iei asa ceva http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...hunder/RTS19T/
                                si ai si tweetere bune si filtre bune. eu asa am, am luat componentele astea
                                / difuzoare sistem, 2 cai diametru difuzor: 16 cm tweeter: 19 mm, silk dome putere RMS: 60 W putere maxima: 200 W impedanta: 4 Ohmi raspuns in frecventa: 48Hz-25kHz SPL: 93 dB adancime de

                                si acum ma gandesc cum sa fac un filtru si pentru woofere sa taie tot ce e peste 2500-2700 Hz
                                Last edited by skd_ozenel; 24 March 2012, 14:43. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google