Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ma poate ajuta cineva cu un sfat in legatura cu boxele de la m.n.c http://maniac.ro/index.php?tld=ro&pa...ct=01_05_Miami
    Last edited by dorupopa2006; 27 March 2012, 19:57.

    Comment


    • Difuzoare

      Ce este mai important la un difuzor coaxial. Gama de frecvente sau sensibilitatea? Concret intre urmatoarele doua tipuri de difuzoare coaxiale cu d=13cm ce sa aleg: 89dB si 35Hz-25Khz sau 91dB si 70hZ-20kHZ?

      Comment


      • important e sa fie de minim 16 altfel nu cred ca se duce pana la 30 de hz. sau daca se duce nu il auzi.

        Comment


        • Dacă e să ne luăm după teorie depinde ce preferi, să se audă mai încet şi să producă başi mai joşi sau să se audă mai tare cu başi mai înalţi. In practică alea-s valori scoase din burtă, cel puţin pt cel care cică reproduce frecvenţe liniar pana la 35 Hz, un difuzor de 13 cm, cand or zbura porcii... Şi subwooferele mari se chinuie la frecvenţa aia să o reproducă liniar. Valorile 91dB si 70hZ-20kHZ par a fi mai de încredere. Dar asta nu înseamnă ca e posibil ca celelalte difuzoare să se audă mai bine.
          În principiu ce e mai scump e mai bun... Dar nu mereu. Depinde şi ce brand sunt difuzoarele.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • / Radio CD Player cu USB,MP3,AAC si WMA (model 2011) Putere 4 x 50 W (MOSFET), 4 x 30 W RMS Port USB compatibil USB 1.1/2.0 p panou frontal Intrare auxiliara pe panou frontal 1 preout stereo (RCA



            / Radio CD-Player cu MP3 (model 2011) MOSFET 4 x 50 W Tuner AM/FM cu 24 de posturi presetate Reda: CD-Audio (inclusiv CD-R/CD-RW),MP3,WMA Intrare USB pe panoul frontal detsabil Intrare AUX-in pe


            Dintre cele 2 care ar fi mai breaz?
            sper ca am postat unde trebuie!
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Eu nu ştiu ca nu am avut nici unul si nu cred că e cineva care sa le fi avut pe amândouă pe aici sa te îndrume dar amândouă par a fi alegeri bune. Oricum la calitatea sunetului nu prea mai faci diferenţa când iei ceva de la clasa asta de preţ în sus, în principiu avem playerul stock de logan care e execrabil si restul. . Kenwood, Pioneer si altii mai puţin cunoscuţi, până si sony de 250 de lei se aude considerabil mai bine ca răgălia de pe logan.
              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

              Comment


              • Ok,deci raman pe varianta mai ieftina.Sincer il vreau mai mult pentru USB insa nu as lua ultima ragalie cu usb.
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • parca e mai aratos Kenwood-u'

                  Comment


                  • Il prefer si pentru iluminarea pe rosu..pana la urma trag la sorti
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • Si eu as merge pe Kenwood din cele doua modele desi nu le-am ascultat , dar ca idee daca ai mai multi bani incerca si Alpine (http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...PINE/CDE-111R/) , eu sunt f multumit de calitatea sunetului .


                      Ce parere aveti de boxele astea http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...Fit/SXE-1350S/ sau acest model mai vechi http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...pine/SPE-13CS/
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by ionescu liviu View Post
                        Eu nu ştiu ca nu am avut nici unul si nu cred că e cineva care sa le fi avut pe amândouă pe aici sa te îndrume dar amândouă par a fi alegeri bune. Oricum la calitatea sunetului nu prea mai faci diferenţa când iei ceva de la clasa asta de preţ în sus, în principiu avem playerul stock de logan care e execrabil si restul. . Kenwood, Pioneer si altii mai puţin cunoscuţi, până si sony de 250 de lei se aude considerabil mai bine ca răgălia de pe logan.
                        aici vreau sa te contrazic oarecum - am avut un sony gt28 care se auzea bine, avea vana pe el si e printre petarde in gama sony si am avut si un 440... ceva care era muci-flenduri. l-am dus inapoi si am pus diferenta pentru un pioneer 2300 de care sunt mai mult decat multumit.
                        de atunci am zis ca cine si-o mai lua ceva sony - sapca tricou sosete, orice.
                        nimic, niciodata!

                        Comment


                        • Confirm diferenta de calitate a sunetului la trecerea de la un Sony entry-level la un Kenwood. Eh, ce vremuri erau.. Acuma tre' sa ma multumesc cu Blaupunkt.

                          Comment


                          • Originally posted by skd_ozenel View Post
                            important e sa fie de minim 16 altfel nu cred ca se duce pana la 30 de hz. sau daca se duce nu il auzi.
                            Multumesc pentru raspuns.

                            Originally posted by ionescu liviu View Post
                            Dacă e să ne luăm după teorie depinde ce preferi, să se audă mai încet şi să producă başi mai joşi sau să se audă mai tare cu başi mai înalţi. In practică alea-s valori scoase din burtă, cel puţin pt cel care cică reproduce frecvenţe liniar pana la 35 Hz, un difuzor de 13 cm, cand or zbura porcii... Şi subwooferele mari se chinuie la frecvenţa aia să o reproducă liniar. Valorile 91dB si 70hZ-20kHZ par a fi mai de încredere. Dar asta nu înseamnă ca e posibil ca celelalte difuzoare să se audă mai bine.
                            În principiu ce e mai scump e mai bun... Dar nu mereu. Depinde şi ce brand sunt difuzoarele.
                            Multumesc pentru raspuns.
                            Referitor la aparat, ce marca sa aleg? Nu folosesc cd-ul si nici usb-ul, doar aparatul de radio. Am auzit ca Blaupunkt sunt cele mai bune din acest punct de vedere, al radioului. Ma refer la produsele de la baza gamei. Exista buget si pentru aparate putin mai scumpe dar ma intreb daca diferenta de calitate chiar justifica diferenta de pret.
                            Last edited by abc; 28 March 2012, 22:48. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • mmm... nu stiu ce sa zic. in unele locuri B pierde semnal si Pio are, in alte locuri e invers.
                              oricum nu ai sa auzi puricii in boxe prea mult ca esti in mers. singurele locuri cu semnal prost pe care le-am gasit in bucuresti sunt:
                              pasajul lujerului
                              drumul taberei - zona moghioros unde e romtelecomul cu antenele mari
                              drumul taberei - zona mapn
                              ciurel - sts - antena aia de neam prost dintre crangasi si iuliu maniu.
                              or mai fi si altele dar daca nu le frecventez nu am dat importanta

                              Comment


                              • Originally posted by skd_ozenel View Post
                                aici vreau sa te contrazic oarecum - am avut un sony gt28 care se auzea bine, avea vana pe el si e printre petarde in gama sony si am avut si un 440... ceva care era muci-flenduri. l-am dus inapoi si am pus diferenta pentru un pioneer 2300 de care sunt mai mult decat multumit.
                                de atunci am zis ca cine si-o mai lua ceva sony - sapca tricou sosete, orice.
                                nimic, niciodata!
                                De acord, eu când am ocazia zic oricui să nu îşi mai ia sony pt maşină (difuzoare, subwoofere, amplifuri sau playere) şi nici audio pt casă din supermarket, sony mai fac scule bune, într-adevăr, dar şi scumpe şi nu prea se găsesc la noi, ce gaseşti la noi sunt numai porcării, fie ce găseşti în supermarket, fie pt maşină, cum ar fi vestitul subwoofer sony xplod cu un preţ nesimţit de mare pt un difuzor care nu are nimic mai presus decat unul chinezesc la juma de preţ.
                                Eu ziceam că până si playerele sony de 250 de lei se aud mai bine decăt Blaupunktul stock, cel puţin cel de până acum, nu ştiu cel de pe Duster. Eu am sony cdx-gt25 şi se aude totuşi considerabil mai bine, plus ca are mai multe funcţii pe care le folosesc din plin, ieşire de subwoofer, reglaj medii, înalte şi joase, reglaj subwoofer şi mai ales are intrare auxiliară cu jack şi folosesc mereu ipodul. Eu am sony că am făcut rost de el moca aşa că nu am ce comenta, e foarte bun, , dar nu aş da banii pe el. Mai bine mai pun 70-80 de lei şi iau altceva.
                                Si eu am mici probleme cu semnalul dar nu aş da vina în întregime pe player, o fi şi antena loganului nepotrivită, sau mai degraba firul folosit pana la antenă sau alte interferenţe ce pot apărea din cauza montării nefericite.
                                Şi Clarion mai fac scule serioase.
                                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google