Alarme

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se poate trece, dar e de umblat la ECU injectie la motor, apoi la partea electrica a contactului (in interiorul cochiliei de la volan).
    GL-22-TOF

    Comment


    • va salut la toti
      abia mi-0am pus alarma originala logan mi-a lipit baiatu mi-a montat-o si am plecat acasa
      cand am oprit ascult cu urechea la motor
      ce sa aud? alarma/goarna canta singura incet incet toate cele 8-10 melodii
      mi-a zis cineva ca minusul e de vina, l-am pus direct pe borna si face la fel

      stiti care ar fi problema???


      va multumesc!

      Comment


      • Ce marca este alarma originala Logan si la ce pret se vinde?

        Comment


        • Originally posted by abc View Post
          Ce marca este alarma originala Logan si la ce pret se vinde?
          am cumparat-o de la niste baieti din Pitesti, si au montat-o ei

          -ALARMA ORIGINALA A MASINII ,ACTIVABILA DIN TELECOMANADA MASINII ,FARA ALTE TELECOMENZI IN PLUS.

          Pret-130lei

          Comment


          • Originally posted by dannad001 View Post
            Ma gandesc ca un Releu actionat de o telecomanda cu cod numeric s-ar opune
            unui hot care fura cheile si nu se pricepe la electrica.
            daca te uiti pe statistici ai sa vezi ca cel mai des sunt furate masini din clasa premium,care au sisteme de securitate net superioare.oricum pe noul logan este impementat verlog 3,un pas inainte
            www.diagnoza-auto.net

            Comment


            • Led Viper

              Ce pareri aveti despre ledul Viper? Credeti ca descurajeaza, este absolut inutil sau atrage hotii? Referitor la pret nu va solicit comentarii, stiu ca este foarte scump.

              Comment


              • led-ul ala e aproape la fel de scump ca o alarma no-name
                Multi spun ca descurajeaza, dar nu stiu ce sa cred, tare cred ca e inutil. Mie cel putin imi pare rau ca am dat banii pe el.

                Comment


                • Stii cat consuma in comparatie cu o alarma? Un procent daca poti sa-mi dai ca sa-mi fac o idee.

                  Comment


                  • nu este un led propriuzis,este un dispozitiv CCFL.consuma undeva la 10ma.cereti-le celor care monteaza acest dispozitiv sa se stinga odata cu punerea contactului.este foarte deranjant la condus pe timp de noapte.
                    www.diagnoza-auto.net

                    Comment


                    • Dancostea, ledul ala lumineaza doar cand activezi alarma, nicidecum in timp ce conduci. Si chiar daca ar lumina, crede-ma ca nu te-ar afecta cu nimic.

                      Sent from my Neura WIFI using Forum Runner

                      Comment


                      • Daca acel dispozitiv optic este legat separat, fara o alarma montata pe masina, atunci poti sa-l legi cum vrei.
                        De preferat este sa se stinga atunci cand descui masina si sa se aprinda atunci cand incui masina.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • Originally posted by dancostea2002 View Post
                          nu este un led propriuzis,este un dispozitiv CCFL.consuma undeva la 10ma.cereti-le celor care monteaza acest dispozitiv sa se stinga odata cu punerea contactului.este foarte deranjant la condus pe timp de noapte.
                          Si o alarma (fara pager) cat consuma in medie in modul stand by?
                          Ce inseamna CCFL?

                          Originally posted by danielliviu View Post
                          Daca acel dispozitiv optic este legat separat, fara o alarma montata pe masina, atunci poti sa-l legi cum vrei.
                          De preferat este sa se stinga atunci cand descui masina si sa se aprinda atunci cand incui masina.
                          Nu am alarma si nici nu ma intereseaza asa ceva (nu este vorba de bani).
                          Vreau ca ledul sa clipeasca si sa se stinga cand se aprinde plafoniera sau cand pun contactul.
                          Cand este alimentat direct de la 12V ledul clipeste sau sta aprins (clipirea este data de alarma, cand este legat la ea sau asa functioneaza el)?
                          Banuiesc ca se alimenteaza direct de la 12V.
                          Last edited by abc; 28 April 2013, 23:39. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • @razvy cred ca vorbim de doua lucruri diferite.LED-ul alarmei,indicatorul de stare se stinge la punerea contactului.acesta este comandat de inversorul septuplu ULN2003 din unitatea centrala alarmei;acesta are rolul de asemnaliza starea alarmei.aramta,dezarmata,valet,etc.
                            dispozitivul de care vorbeam este un dreptunghi electroluminiscent,pe care este sigla VIPER .acesta este independent de unitatea centrala,are un mic drosel care il alimenteaza.consumul este de 10-15ma.CCFL este o tehnologie total diferita de LED,asemanatoare mai degraba cu tuburle cu descarcare in gaze,miniaturizata.
                            www.diagnoza-auto.net

                            Comment


                            • M-am referit la indicatorul electroluminiscent care are sigla Viper.

                              1. Eu vreau sa-l montez doar pe el, fara o alarma. Vreau sa aflu daca se poate alimenta direct de la 12V (banuiesc ca da) si daca atunci cand este alimentat clipeste sau sta aprins permanent. Eu vreau sa clipeasca. Trebuie sa mai montez ceva ca sa-l fac sa clipeasca? Si mai vreau sa se stinga cand se aprinde plafoniera sau cand pun contactul.

                              2. Am vazut ca acest indicator poate sa fie montat in mod optional la oricare (sau poate nu oricare dar nu conteaza) alarma, in plus fata de ledul de stare al alarmei. In cazul acesta el functioneaza doar cand este armata alarma. Daca inchid masina cu telecomanda de pe cheie sau pur si simplu cu cheia, fara sa activez alarma, el nu functioneaza, si evident nici ledul de stare al alarmei. Din acest motiv cred ca este legat cumva la alarma, la unitatea centrala probabil si in niciun caz nu este legat cum am spus eu la punctul 1. ca vreau sa fac.

                              Comment


                              • ok,acuma ne intelegem.indicatorul electroluminiscent nu are legatura cu alarma .el este legat prin intermediul unui releu comanadat de +acc,si are doua stari:
                                +acc prezent (cheie in contact )stins;
                                +acc absent (fara cheie)functioneaza;
                                greseala de montaj frecventa,ultra-extra-super meseriasii,il leaga pe +permanent,asa ca indiferent de starea contactului,acesta lumineaza.este superb sa conduceti noaptea cu el aprins,face niste irizatii splendide.
                                Last edited by dancostea2002; 29 April 2013, 12:22.
                                www.diagnoza-auto.net

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google