Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzorii de parcare

    Aici vom discuta despre senzorii de parcare si despre montaju lor...
    Ce model sunt.Cat au costat.Se merita investitia.Ce marja de eroare au.Unde iati montat.

    sigpic

  • #2
    Sau nu.
    Suntem soferi buni.
    http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

    Comment


    • #3
      Adevarul e ca sunt cam de dama senzorii ...si nu cred ca m-as putea obisnuii sa nu ma uit in spate cand dau in mansarier

      Comment


      • #4
        Sunt buni mai ales ca majoritatea avem geamuri ionizate/foliate noaptea nu prea vezi mare lucru ...eu i`am pus in timisoara merita investitia sunt multumit de ele abaterea e de 20 dar e marja de siguranta ..pe bord afiseaza 0 dar mai ai 20 cm in rest precizia e ff buna , ma bate gandu sa pun si o camera in spate totusi
        Degeaba gandesti daca esti prost!

        Comment


        • #5
          dar nu a zis nimeni ca nu te uiti in spate dar conteaza foarte mult si senzorii ce faci la masinile cu botu mai jos? gen cele sport , eu locuiesc lanaga un cazino in constanta si tot timpu cand vin acasa trebuie sa parchez printre cele mai bengoase masini si la unele efectiv nu le vad decat parbrizu...

          sigpic

          Comment


          • #6
            Daca esty sofer nu e nevoie nici de senzori de parcare si nici sa te uiti in spate,e deajuns sa privesti in oglinzile retrovizoare de la usi
            Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

            Comment


            • #7
              bine soferule iti mai dau un exemplu si daca masina aia e mai ingusta???a?
              asa e cum zici u in 90% din cazuri dar mai sunt si exceptii...
              oricum topicu asta nu e sa ne dam cocosi sau sa vedem cat de utili si inutili sunt senzorii de parcare...
              aici discutam daca are cineva , de care are , cat au costa , daca isi fac treaba...

              PS. vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca-s acrii

              sigpic

              Comment


              • #8
                Auzi Sony da ce ai face daca ai conduce o duba microbuz?
                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                Comment


                • #9
                  bai nu stiu daca cu duba aia microbuz trebuie sa intru in parcarea blocului ?unde sunt vreo 15 locuri de persoane ptr 45de familii si majoritatea au 2masini uni au si 3 sau dece nu 4...
                  a am uitat sa specific ca stau langa delfinariu si cazino va imaginati cei vara aici????

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Cine monteaza pe masina senzori de parcare cu siguranta o sa se felicite,sunt foarte utili in toate situatiile,chiar daca esti cel mai bun sofer.Eu am senzori si cu avertizare vocala,au costat 200 roni ,acum am vazut ca sunt 170,dar fac toti banii.Se monteaza foarte usor,nu trebuie data bara jos.Mai nou am vazut ca se monteaza si pe camioane,deci si soferii profesionisti au nevoie de ajutor.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • #11
                      drone , mihai gigi , road empire ia uitati la dan.gutu alta dama si el nu???
                      ca astia de au inventat senzorii de parcare i-au inventat de plictiseala nu de nevoie

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Parerea mea este ca senzorii de parcare nu strica. Eu vreau sa imi montez cat de repede un set pe Logan (pe Matiz nu am nevoie, ar fi culmea ) ) dar inca prospectez piata. Mie, cel putin, mi-e mai greu sa parchez Loganul in spatii mai stramte, mai ales ca daca ma uit in spate nu vad mare lucru. Plus ca trebuie sa fiu atent si la acel "prag" de dinainte de portbagaj (nu stiu denumirea lui exacta) care nu se vede, astfel ca trebuie sa ma gandesc ca masina e mai lunga cu aproximativ 20 cm fata de ce vad eu.

                        Insa, pana nu imi montez senzorii, in momentul in care nu sunt sigur de cat spatiu mai am in spate, pur si simplu, deschid usa si ma dau jos pe jumatate sa vad mai bine si parchez. (parcare a la camion ) )
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          senzori trebuie si la mine, am atins-o de 2 ori pana acu, in spate nu vad mai nimic, e asa prost facuta luneta aia de mori nu alta, si in oglinzi vezi, da ce puii mei sunt io sa aproximez daca mai sunt 20 sau 40cm? mafalda)

                          Comment


                          • #14
                            Sonikel, ce concluzie ai tras?

                            Si pe mine ma intereseaza: conduc in paralel 2 masini, Loganul si Renault Clio, iar trecerea de la una la cealalta ma cam bulverseaza (nu sunt nici suficient de diferite ca dimensiuni, cat sa ma resetez cu totul).

                            Ma seaca gardurile alea de 80 cm inaltime, pe care nu le vad deloc in luneta, iar oglinzile laterale sunt pentru incadrarea laterala a masinii, nu in adancime.
                            Mi s-a intamplat sa parchez, sa opresc motorul si sa merg la masina sa vad ca are loc sa treaca porcul cu paiele in cap cu tot, atata loc am lasat.

                            Unde mai pui ca mai conduce si sotia si nu am chef sa ies din casa sa parchez masina.
                            Logan KissFM 1.5 dC
                            B-79-MEF

                            Comment


                            • #15
                              concluzia e ca o sa-mi pun niste senzori de parcare , ptr ca vine vara incepe agloomeratia parcari la limita... dar trebuie avut grija la cumpararea senzorilor sa te uiti in specifiactile tehnici si vezi ce pe ce raza bat , adica care e distanta minima de avertizare ca sunt si cu 40cm , 30cm , 20cm diverse cu cat distanta minima e mai mica mai aproape de zero cu atat poti sa faci parcari mai la limita ca daca sunt de 40cm o data ce ai 40cm nu iti mai zice senzoru ce sa faci doar bipaie si de acolo stii ca mai ai 40cm si incepi sa dai incet cu spatele ochiometric si trebuie luata in calcula si intarzierea , orice senzor are un delay adica de la masurare pana la afisare adica trebuie sa dai foooooarte incet cu spatele ...

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google