Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am montatat si eu asa ceva pe masina de 1 an de zile,sunt super multumit de ei( mentionez ca am pusa pe masina folie super dark black ),au costat 150 ron din targ din vitan,montajul a fost executat in parcare( setul contine tot ce ati trebuie) si a durat aproximativ o ora.
    bafta
    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

    Comment


    • #47
      Originally posted by cioby View Post
      ma interesau ceva mai multe detalii legate de pret si locuri de achizitionare a senzorilor, marci mai bune, in privinta carora observ ca s-au dat prea putine detalii.
      Eu am pe mcv senzori Directed 9401t, au fost cam scumpi, cu tot cu montaj pe undeva pe la 500ron. Sau poate chiar 600, nu mai tin minte. Oricum, isi fac treaba bine, atata ca de la 30cm tiuie continuu, si incep sa detecteze de pe la 1,7-1,5m (in general 1,5m, dar am vazut scris si 1,7). Daca esti din bucuresti, pot sa caut adresa celor care mi-au montat mie senzorii (ca atelier pt montat alarme si senzori si sisteme audio si alte dracovenii, sunt cei mai buni 100%)

      Comment


      • #48
        Parcare asistata cu ochiul

        Salut,

        Am mare nevoie de ajutor. Am un MCV nou si tare nu as vrea sa-mi montez senzori de parcare, nu de alta, dar pe masina cea veche am avut si imi dadea sistemul multe rateuri. (bip-uri aiurea, camera video inghetata, display ars, etc).
        Stiu ca pe unele masini tip break exista in luneta (aplicata sau din constructie) o oglinda convexa in care, daca te uiti prin retrovizoarea interioara sau intorcandu-te cu spatele poti vizualiza de aproape bara de protectie. Stiti cumva unde pot gasi sa cumpar asa ceva?

        Multumesc.

        Comment


        • #49
          Originally posted by mcvdci85 View Post
          Salut,

          Am mare nevoie de ajutor. Am un MCV nou si tare nu as vrea sa-mi montez senzori de parcare, nu de alta, dar pe masina cea veche am avut si imi dadea sistemul multe rateuri. (bip-uri aiurea, camera video inghetata, display ars, etc).
          Stiu ca pe unele masini tip break exista in luneta (aplicata sau din constructie) o oglinda convexa in care, daca te uiti prin retrovizoarea interioara sau intorcandu-te cu spatele poti vizualiza de aproape bara de protectie. Stiti cumva unde pot gasi sa cumpar asa ceva?

          Multumesc.
          eu am vazut pe la benzinarii asa ceva ......

          vreau sa montez senzori de unde ? pret? instructiuni monatre ....
          ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
          YO2MKL
          sigpic

          Comment


          • #50
            Dai cautare pe google si scrii montaj senzori si ti se afiseaza multe optiuni. Daca vrei sa-ti montezi neaparat o poti face, dar nu investi prea multi bani in sistem. Costa intre 70 si 150 de lei, in functie de complexitatea lucrarii.

            Comment


            • #51
              Salutare. Senzori de parcare as vrea si eu. Am vazut la cineva pe un ford cum functioneaza senzorii ( 4 senzori si display in oglinda care era wirles )
              Am citit topicul si as fi vrut sa vad cum se comporta senzori de parcare care au suplimentar si o camera de luat vederi in spatele masinii. Asa ceva costa cam de la 650 ron in sus; nu stiu daca s-ar merita investitia. Are cineva asa ceva ?

              Comment


              • #52
                Parerea mea ca ori dai ceva este 600 de ron si iti iei camera ori iti iei daia la 150-200ron

                sigpic

                Comment


                • #53
                  Pe situl comenzi.Ro sunt niste senzori: ZT-602.
                  Cam in aproximativ o luna pot sa ii cumpar daca ma hotarasc sa iau asa ceva.

                  Comment


                  • #54
                    Deci detecteaza de la 1,50-2 metri si daca mai e un centimetru ce face ca mie asta imi trebuie nu de la cat detecteaza
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #55
                      senzori TypeR

                      Am montat si eu de curind senzori de parcare marca TypeR, cu afisaj in oglinda, si functioneaza super......Deocamdata.
                      Sesizeaza obstacol de la ~1,5m , pe la 0,7m afiseaza ATENTIE si la 0,4m afiseaza STOP .Toate acestea si cu sonor....Bipuri mai intense odata cu apropierea de obstacol. Este foarte important modul si cum sunt montati senzorii...!!!! (distanta intre ei, si pozitia orizontala fata de sol).
                      Pentru a nu avea eventule probleme, recomand, montarea unui releu intermediar la conectarea in circuitul sondei de marsarier.
                      passion 1.5 DCi

                      Comment


                      • #56
                        Am cumparat si eu senzori de parcare, cine posteaza o poza cu locul lor de montaj in bara?
                        mentionez ca am o berlina

                        Comment


                        • #57
                          Am un logan model easy cu senzori de parcare montati din fabrica , functioneaza IREPROSABIL (sunt foarte bine montati si destul de precisi), fac niste parcari cu ajutorul lor la care PUTINI s-ar incumeta , m-au ajutat in multe situatii "la milimetru" , concluzia : isi merita fiecare banut !

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by padrefloryn View Post
                            Am cumparat si eu senzori de parcare, cine posteaza o poza cu locul lor de montaj in bara?
                            mentionez ca am o berlina
                            Uite o poza luata tot de pe forum...Masina e Logan Easy si are senzorii de parcare montati din fabrica.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Apropo ca aici am uitat sa scriu ca asta-i topic facut de mine... In vara mi-am pus si eu senzori de parcare cei mai ieftini mi-am cumparat... Ce sa zic suuuper multumit suuuuper suuuper plus ca acum pot sa parchez la limita si stiu cat mai am in spate loc daca-mi ramane sa deschid usa din spate sau nu... Detecteaza tot boschet, tufis , pieton , gardulet , bordura masina... Mai riscant e cand parchezi in curul unui SUV(am in parcare un landrover sport)mai inalt, pentru ca senzorii mei vad rotiile lui din spate deci trebuie sa fiu mai grijuliu
                              Attached Files

                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Am si eu o problema cu senzori va rog sa ma ajutati.
                                Mi-a montat cineva senzorii pe spate si cand bag in marsarier imi arata ca sunt 0m pana la obstacol dar de fapt nu am nimic.De ce se intampla va rog sa ma ajutati
                                DACIA LOGAN

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google