Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • te referi la parcare laterala cand intri intre 2 masini?
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • Da. Dar si cand dau numai cu spatele inapoi.

      Comment


      • te contrazici singur.

        cand intri intre 2 masini e normal sa nu iti vada de la 2.5m, din moment ce tu ai alt unghi fata de vehiculul din spate...

        si zici ca si cand dai numai cu spatele inapoi...in postul anterior ai zis ca incepe detectia de la 2.5m ... cum e pana la urma?
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • Nu cred ca ma contrazic. Cand am facut proba spre un gard incepe detectia de la 2,5m , probabil pt ca este o suprafata perpendiculara pe sol si cu inaltime mare, la masini nu mai este chiar asa.

          Comment


          • problema se pun ca tu, indreptandu-te spre gard, practic 'cazi' perpendicular pe gard.. pe cand, cand intri in intre 2 masinii ai alt unghi, nu mai intri perpendicular fata de pozitia masinii din spate, decat dupa ce faci parcarea si esti in rand cu celalalte masini parcate. si la mine e la fel, dar niciodata nu m-am gandit ca asta reprezinta o problema..

            daca nu ai inteles ce am zis iti pot face si un desen...
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • Te-am inteles deja, dar la inceput dupa ce i-am montat nu am dat asa mare importanta la influenta unghiurilor de inclinare din care se reflecta, si ma asteptam la distanta mai mare de detectie. Nu am avut pana acum senzori parcare ca sa stiu efectiv cum se comporta. Pana la urma ai dreptate, rolul senzorilor este sa te avertizeze la distantele critice, cele mai mici. Detectia este independenta, se vede fiecare senzor in parte cum lucreaza.

              Comment


              • stiu, si la mine e la fel. nici eu nu am mai avut senzori pana acuma. i-am montat in aprilie anu' asta, si oricum, ca sa iti arate distanta reala trebuie sa te deplasezi incet, ca altfel calculeaza distanta cu intarziere si cand o sa faci poc de perete nu o sa sti de ce (a patit un amic asa ceva, de 3 ori a dat in perete si nu intelegea de ce ii arata 0.4 pe display, pe urma si-a dat seama ca el ii da talpa dupa ce baga in R).

                de cand cu senzorii, am curaj sa fac parcari laterale in locuri inguste
                Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                Comment


                • Salut! As vrea sa imi montez si eu senzori parcare pe VAN dar exista cateva dileme si o sa va intreb ce parere aveti...
                  1. distanta minima fata de sol la care se pozitioneaza senzorii trebuie sa fie de 20 inch(50cm), iar la mcv/van este mai mica decat la un logan berlina(daca il incarci este si mai mica), este posibil sa detecteze solul?
                  2. am gasit o poza pe acest thread cu un montaj de senzori pe bara la MCV PH1 si scrie posesorul ca nu detecteaza bara unui vehicul mai inalt ci doar rotile acestuia(fiind o pozitie mai joasa a senzorilor), am atasat aceasta poza la care am facut niste posibile pozitii pentru cei 2 senzori de pe colturi, credeti ca ar merge acest montaj? ar functiona senzorii in aceiasi parametri?
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by SoNyKeL View Post
                    Apropo ca aici am uitat sa scriu ca asta-i topic facut de mine... In vara mi-am pus si eu senzori de parcare cei mai ieftini mi-am cumparat... Ce sa zic suuuper multumit suuuuper suuuper plus ca acum pot sa parchez la limita si stiu cat mai am in spate loc daca-mi ramane sa deschid usa din spate sau nu... Detecteaza tot boschet, tufis , pieton , gardulet , bordura masina... Mai riscant e cand parchezi in curul unui SUV(am in parcare un landrover sport)mai inalt, pentru ca senzorii mei vad rotiile lui din spate deci trebuie sa fiu mai grijuliu
                    Problema cu senzorii de parcare la MCV...

                    Comment


                    • Si eu am montat senzori pe un mcv. Din cauza conformatiei barii din spate nu i-am putut monta decit la aprox 42cm de sol. Ei aveau din soclu o mica orientare inspre in sus, dar nu am probleme, vad pamintul doar cind cobor cu spatele o rampa.

                      Comment


                      • cine poate monta si cat costa?
                        nu cred ca eu ma pricep......

                        Comment


                        • daca ai drum prin brasov iti pot monta eu senzorii, te costa un suc .
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • Originally posted by B 83 RMJ View Post
                            daca ai drum prin brasov iti pot monta eu senzorii, te costa un suc .
                            sunt din deva, dar am in vedere sa fac cateva imbunatatiri maisnai, incalzire in scaune, senzori parcare..si am gasit pe un baiat in brasov caare face incalzirea, acu ma bucur ca te-am gfasit si pe tine, oricum aduco tuica,si ma punsa comand senzorii si mai discutam ..daca ma ajuti mare domn

                            Comment


                            • cu tuica nu discutam. eu nu consum alcool deloc .
                              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                              Comment


                              • dar colegul cristireulea nu are un video facut cum se monteaza senzorii pe logan?? sau un link cu dedicatie pt logan....MS!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google