Senzorii de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai sunt si in Sellgros la raionul de electronice cu ~160 ron. Am si eu montata oglinda si senzorii pe masina. E ok de banii astia si foarte comod de dat cu spatele.

    Comment


    • Modelul asta e in Selgros?! Numai modelul asta caut...merci
      Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

      Comment


      • Aceste senzori si cele magnetice si cele pe ultrasunete la ce disteanta da ultima avertizare? poate sa faca diferenta intre 20 si 10 cm ? Vreau sa montez si eu dar pot sa parchez la 30-40 cm si fara senzori deci mie numi trebuie una care la 50cm sa zica stop.

        Comment


        • Eu am inteles ca la 20 cm arata impactul! Deci punctul 0 e la 20 cm.
          Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

          Comment


          • Exact, de la 20 cm nu mai arata, dar zic eu ca e o distanta rezonabila, nu? Doar nu parcam la 5 cm de perete.

            Comment


            • Acuma poate ca o-sa ziceti ca am ceva la cap dar seara cand este ocupat locul unde parchez de obicei trebuie sa parchez cat mai aproape de peretele blocului pentru ca altfel blochez pe celalat care vrea sa iasa din garaj. Deja stiu sa parchez sub 5 cm fara sa lovesc masina deacea mie nu-mi trebuie un senzor care la 20 cm deja indica impactul. Cu una care ar arata impactul la 10 cm m-asi impaca dar asa nu prea vad rostul.

              Comment


              • buna . eu mi-am instalat senzorii singur. am gasit la 130 ron la REAL cu display pe parbriz,indica si viteza in timpul mersului. sunt f. multumit. la parcare,indica pana la 30 cm

                Comment


                • ce parere aveti de senzorii acestia sun mai buni decat cei cu fir sau mai slabi?

                  Comment


                  • sunt mai slabi, apare acel delay specific transmisiilor fara fir
                    eu mi-am luat http://www.comenzi.ro/product_info.p...p0b3a6l2sr5r43 si sunt foarte multumit chiar foarte exacti in masurare.

                    Comment


                    • Am gasit niste senzori la 90 lei (pe net sunt ~140 lei), noi. Mai dau 40 lei la montaj deci e foarte ok pretul. Intrebarea este urmatoarea - daca vreau sa fac upgrade, pot folosi gaurile actuale date in bara ? Ar fi nasol sa trebuiasca sa dau alte gauri si astea sa ramana, si asa ma streseaza gandul .

                      Alta intrebare ar fi - pe unde o ia firul de la senzorii din bara la unitatea din portbagaj ?
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • poti folosi aceleasi gauri.gasesti aceiasi sensori (ca dim ensiune) si gata.
                        Firul o ia prin dreapta pe la aerisirea facuta in portbagaj.

                        Comment


                        • Am montat senzorii. Firele le-a scos pe la stopul din dreapta, nu se vede nimic. Ramane sa ii testez riguros inainte sa le acord incredere .

                          PS - 30 cm este distanta minima pana la care arata, dupa aia apare 0.
                          Last edited by Shakar; 14 May 2010, 22:40.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • I-am testat in mai multe situatii, limita inferioara este 0.3m, dupa aceea, mai mergi foarte putin si arata 0.0 + beep continuu. Mai raman cam 0.25cm, mai mult decat decent avand in vedere pretul de 90 lei (<25 euro). Am facut proba si cu un VW Passat (ultimul model) cu senzori din fabrica, limita era ~ la fel ca la mine, eventual 1-3cm in favoarea lui. Se poate adauga si pretul de ~ 500 euro (cost senzori + manopera la reprezentanta) si balanta nu se mai inclina in favoarea lui .

                            PS - diferenta este ca eu i-am luat pe argintiu, mi s-a parut ca arata mai bine.
                            Attached Files
                            Last edited by Shakar; 17 May 2010, 12:39.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • am si eu o problema, am un dvd 1din si o camera pentru mersul inapoi, ideea e ca nu reusesc sa o fac sa mearga atunci cand bag in marsarier, dvdul are iesire Aux(un rca), cv video out(2 rca-uri) si rear camera view un fir cu o siguranta.

                              direct pe plus si masa si cu rcaul pe aux camera merge....

                              pe firele de la becul de marsarier, unul e galben celalalt negru, am legat plus pe galben si masa pe negru, bag in marsarier cu cablu pe aux nu merge, si invers acelas rezultat, aveti idee cum se monteaza?

                              ce am observat, daca pun firul reat camera view pe plus la dvd imi apare pe ecran <CAR si atat, am citit in manualul dvd-ului si imi zicea ca daca am o camera de mers inapoi poate fi activata direct cand bag in marsarier dar sa fie pusa pe CCD sau ceva de genu...

                              astept pareri si poate si o rezolvare, multumesc
                              Last edited by bogo4all; 5 August 2010, 08:00.
                              Renault Scenic II
                              Dacia Logan 1.4 MPI

                              Comment


                              • salutare,

                                stiti cumva in Timisoara de unde as putea sa fac rost de 2 buc senzori pentru un sistem Magic Mirror? Un destept a reusit sa ma tzuce nitzel pe la spate si doi senzori din 4 trebuiesc inlocuite

                                mersi si respecte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google