Schimbare Audio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    tocmai asta e cu motorul de cautare, unii scriau ca trebuie alte gauri, altii ca nu trebuie... m-au derutat total...
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • #17
      Nu inteleg de ce ar trebuii date alte gauri cand exista deja 4. Nu vad rostul.
      Daca chiar esti atit de neindemanatic, fa cinste cu o bere la un coleg din logan club din zona ta sa te ajute. (no offense)

      Comment


      • #18
        Nu trebuie alte gauri.
        Singurele gauri pe care trebuie sa le dai sunt cele pentru prinderea inelelor - 3-4 holzsuruburi. Eu am folosit autofiletante pentru metal.
        In functie de dimensiunile (adancimea si diametrul) magnetului este posibil ca bornele difuzoarelor sa atinga pe caroserie. Asta se rezolva daca la prinderea inelelor pe portiera faci probe inainte cu difuzorul. Trebuie sa gaseti o pozitie usor excentrica - dezaxata - de montare. Revin cu un desen sa explic....
        De stricat ne pricepem toti, deci nu e mare lucru. E greu pana incepi, dupa aia cand vezi cum stau lucrurile si incep sa iti toarne in creier 20.000 de idei pe minut, atunci vine partea grea, ca si face-o si pe aia si pe cealalta si inca una...si iti aduci aminte ca ai vrut sa faci si....dar nu ai apucat si vrei sa faci data viitoare.
        Dar ori nu ai timp, ori bani, ori nu gasesti ce vrei cand vrei.

        Comment


        • #19
          Salut! Pentru a nu deschide un alt topic in care se discuta cam acelasi lucru, despre boxe, player, etc, am decis sa postez aici, cu riscul de a ii strica omului topicul, dar mi s-a parut cel mai apropiat de ideea mea...

          Asa, eu am de gand ca in urmatoarele saptamani (din lipsa de fonduri) sa achizitionez un nou player si alte boxe... In urma numeroaselor discutii pe care le-am citit aici si pe diverse forumuri, am ajuns la doua configuratii facute de mine dupa cum m-a taiat capul... Iar acestea sunt urmatoarele:

          1. Pioneer:
          - player: Pioneer DEH-1420UB
          - boxe fata + spate: Pioneer TS-G1322i

          2. Alpine:
          - player: Alpine CDE-120R
          - boxe fata + spate: Alpine SPG-13C2

          Bun, in principiu ma gandesc sa merg pe aceeasi marca player+boxe, iar bugetul este de maxim 400 de lei pentru player si maxim 300 pentru boxe

          Nu vreau chestii fantasmagorice, sa-mi bubuie capul, nu vreau sa fiu miezul de la semafor care da muzica tare doar ca sa se auda MagicFM-ul, ci vreau doar un sunet decent si mult mai calitativ decat ce am acum (Blaupunkt-urile din fabrica). Nu vreau modificari ale masinii ca sa-mi incapa boxe mai mari pe spate, nu vreau statie, subwoofer, etc...

          Acum, ca un slab cunoscator al fenomenului car audio, intreb:
          1. E nevoie de schimbari ale masinii (schimbat cabluri, montare statie, etc.) strict pentru ce vreau eu mai sus?
          2. Cat de complicata e montarea? Adica, pot s-o fac singur intr-un garaj in spatele blocului cu 2 surubelnite si multa rabdare?
          3. Ce alte recomandari mai aveti in acel buget?
          4. Cat costa o buna insonorizare a usilor si cat merita? Am citit ca este foarte indicata cand pui ceva de calitate pe masina, dar nu este prea mult pentru ce vreau eu? Adica am vazut diverse pareri cum ca e scumpa, ieftina, ca nu merita s-o faci decat daca montezi ceva extraordinar pe masina, etc.

          Ah, si mentionez ca am Logan Laureate Facelift (in caz ca ajuta cu ceva).

          Comment


          • #20
            Salut

            Poate mai gasesti undeva 30RON si cumperi acest player in combinatie cu acest difuzor pentru usa din fata si asta pentru polita din spate. Nu este o regula ca difuzoare sa fie de la aceeas producator ca si playerul.
            Montajul o poti face si singur. Totul se potriveste in locul celor originale.

            Bafta!

            Comment


            • #21
              Originally posted by sicka View Post
              ...........Bun, in principiu ma gandesc sa merg pe aceeasi marca player+boxe, iar bugetul este de maxim 400 de lei pentru player si maxim 300 pentru boxe
              ...........................
              Ti-am raspuns si pe celalalt forum dar n-ai mai dat nici in semn.
              Pe departe sa fie reteta ideala HU si difuri de la acelasi producator.

              La HU mergi pe Alpine (treaba ta daca vrei cu butoane verzi...e cam aiurea la Logan, alege cu butoane portocalii, da clar mai bine cu bordul) si la difuri (atata timp cat nu pui si statie) alege ceva cu putere pe rms mai mica, 30 max 40W, mai mult e degeaba , nu faci decat sa chinui finalii la casetofon, si umbli cu volumul mai tare fara rost.

              La difuri uita-te si la astea, pt 100 lei in plus (ar iesi 800 lei total) sunt peste Alpine-urile alea.
              Be Loud! Din pasiune pentru sunet: magazin online casetofoane auto, cd playere auto MP3 player, difuzoare, subwoofere, amplificatoare, boxe, detectoare radar si alarme auto, car audio si multimedia, sonorizare masini si tuning auto, magazin virtual online

              Comment


              • #22
                Originally posted by skd_ozenel View Post
                Nu trebuie alte gauri.
                Singurele gauri pe care trebuie sa le dai sunt cele pentru prinderea inelelor - 3-4 holzsuruburi. Eu am folosit autofiletante pentru metal.
                In functie de dimensiunile (adancimea si diametrul) magnetului este posibil ca bornele difuzoarelor sa atinga pe caroserie. Asta se rezolva daca la prinderea inelelor pe portiera faci probe inainte cu difuzorul. Trebuie sa gaseti o pozitie usor excentrica - dezaxata - de montare. Revin cu un desen sa explic....
                dupa cum ziceam, uite asa am facut eu.
                acuma na, fiecare dezaxeaza inelul fata de gaura din portiera dupa cum il taie capul, mie asa mi-a iesit. Pana acum, oricum nu am intalnit difuzoare de 16.5 care sa nu dea la masa caroseriei daca se monteaza centrat la fix.
                sa vezi ce frumos fac unele playere pana cand integratul e facut
                Attached Files

                Comment


                • #23
                  salutare.....

                  dupa ce mi-am schimbat boxele stock cu MTX (MTX RTC 502, boxe auto coaxiale MTX ) mi-a spus baiatu de la montaj ca CD playerul ar fii slabut pt boxe( am un lg lac5900).

                  Si asa e vechi playerul il am de 2 ani pe masina si as vrea sa il schimb cu altceva

                  Ce imi recomandati din CD playerele de mai jos si daca aveti alta propunere sunt deschis

                  1. http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...od/KDC-3054UR/
                  2. http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...PINE/CDE-131R/
                  3.http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...INE/IDA-X311R/


                  P.S.

                  ce parere aveti de acest sub: http://www.car-sound.ro/subwoofere-auto/mtx/rt8pt.html

                  Multumesc anticipat
                  Last edited by vyalli; 25 July 2012, 11:19.
                  sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                  Comment


                  • #24
                    Salut

                    Asta s-o iei: 2. http://www.be-loud.ro/produse/CD_Pla...PINE/CDE-131R/

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google