Ce Anvelope Merg Mai Bine Pe Logan 195/60/R15 Sau 205/55/R15 ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Anvelope Merg Mai Bine Pe Logan 195/60/R15 Sau 205/55/R15 ?

    Vreau sa schimb si eu cauciucurile de pe logan,momentan am jante de tabla originale si caucicuri originale 185/65/R15 kormoram k801 si vreau sa pun altceva.Eu ma gandeam sa pun 195/60/R15 sau 205/55/R15 pe jentile care le am.Dar ma gandesc sa nu afecteze cu ceva directiea,bucsi,pivoti,bielete,amortizoare,servodi rectia.

    Deci ce sa fac??? am intrebat si eu asa ca nu dati cu paru...
    sigpic

  • #2
    cred ca 205 e un pic cam mult. 195 e foarte bine zic eu. am mers cu logan care avea 195 pe jentile stock si statea super bine in frane si pe curbe. poate servodirectia sa fie un pic mai solocitata dar fara repercursiuni sau efecte negative. asa ca eu zic 195. 205 iese cam mult in afara fata de buza jantei.

    Comment


    • #3
      eu am 205.55.15 de ceva timp, am si arcuri H&R, nu atinge, se aseaza foarte bine.

      Comment


      • #4
        Originally posted by sorin_pss View Post
        eu am 205.55.15 de ceva timp, am si arcuri H&R, nu atinge, se aseaza foarte bine.
        Stiu ca e un post mai vechi(aproape 1 an )dar poate ma lamuresc si eu pt ca vreau sa pun si eu la fel cauciuc cu aceleasi dimensiuni

        nu ai micsorat diametrul rotii daca ai pus xxx/55/yy ?

        daca pastrai inaltimea de 65 nu era mai bine , pentru ca tu ai ramas cu jante pe 15" si si ai micsorat inaltimea cauciucului , automat ai micsoarat inaltimea rotii .
        Nu indica eronat viteza acum ca ai micsorat diametrul rotii ?

        (intreb si eu de curiozitate )

        Comment


        • #5
          55 ala e procent din latime, nu inseamna 55mm. 185/65R15 e aproape la fel cu 195/55R15, 195/60R15, 205/55R15.
          un 205/65R15 arata ca o guma de off-road.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Cu 205/65/15 vine Fluence "incaltat" din fabrica
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • #7
              se continua aici
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google