J-ul Si Latimea Anvelopelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Teoretic diferenta e de 4,2%. Daca o pun la 5 atunci ies 8 km/h mai putin real fata de afisat. Plus eroarea ceasului....
    Pana acum, masurat pe gps, o singura loganita din vreo 20 cate am condus a avut viteza pe ceas aproape de gps. Abia la 130 se simtea si gps-ul arata cam 122-123.
    Oricum, se simte dimensiunea anvelopei. Schimbare majora in bine. Pentru ca anul asta nu am mai avut bani si de arcuri, la anu e primul lucru pe lista cum da caldura.
    Deja pe dealul negru am reusit sa execut tot ce mi-am propus pe urcare. Octavia 1.9 a muscat tarana. Dar presupun ca s-a taiat si soferul...

    Comment


    • #62
      aia de 90, maxim 105cp, presupun. mai degaraba aia de 90, pt ca aia de 105, iti cam rupe dintii. greu o faci, mai ales in urcare si mai ales daca dai de unul care stie sa exploateze motorul "dizal".
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #63
        Foarte corect. Pana la un punct totul tine de sofer. Dupa aia e numai de masina.

        Comment


        • #64
          Salutare baieti,ce cauciucuri sa pun sa se vada frumos si sa nu am probleme pe niste jante R16/7,5J/ET35?M-am gandit la 215/45/R16 iar pe vitor niste arcuri FK -34/40mm(este vorba despre o Kia Proceed).Momentan am pe masina 185/65/R15 iar diametrul la roti este de 621 mm,cu 215/45/R16 am diametrul de 600mm,cu 205/45/R16 am 590mm.In consecinta daca pun 215/45/R16 o sa am o distanta de 10 mm intre aripa si anvelopa(sus si jos),iar cu niste arcuri sport sper sa nu se mai vada asa urat.Jantele sunt cu buza,deci nu prea merge sa pun cauciucuri cu balon mare.Asa arata cu 185/65/R15:
          Attached Files
          Vand becuri cu led SMD pentru autoturisme si locuinte.

          Comment


          • #65
            eu as pune jante albe, mate, ca si masina, oz sau ats, cu multe spite subtiri, nu de-alea rusesti in 5 spite de 20cm fiecare spita. si gume cat mai apropiate ca diametru de 185/65r15, mai ales daca pui suspensii sport pe ea. are o linie masiva, cel putin spatele va da urat cu roti mici. iar cu roti mari si talon mic va arata ca o caruta.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #66
              Am gasit la cineva un set de jante de tabla de Clio II in 4 prezoane. Astept sa imi dea si alte informatii cu privire la celelalte dimensiuni, dar as vrea sa stiu daca este vreo sansa sa le pot folosi pe MCV cu anvelopele standard. Stie cineva daca sunt compatibile ca dimensiuni astea de Clio?

              Comment


              • #67
                Din cate stiu eu, Clio II are jante pe 14". Se potrivesc la sistemul de prindere al prezoanelor (4x100) dar au diametrul mai mic decat cele de la Logan, care are jante pe 15".
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #68
                  Tipul spune in anunt ca sunt pe 15. Ramane sa-mi trimita dimensiunile exacte si o sa mai intreb odata aici sa fiu sigur daca se potrivesc sau nu.

                  Comment


                  • #69
                    Si inca ceva...Masina nu o am la dospozitie momentan. As putea face o proba la acele jante de Clio pe un Logan Pick-up al unui prieten? Are aceleasi dimensiuni de butuc cu MCV-ul? Ma refer inclusiv la orificiul acela de ghidaj central pe care trebuie sa intre roata.

                    Comment


                    • #70
                      doh dacia are acelasi butuc cu toate renoaiele in 4 prezoane din 98 incoace. singura problema ar putea fi la etrier, care la mcv sau papuc e mai mare. daca intra pe papuc, intra pe orice logan.

                      Comment


                      • #71
                        Salutare, am gasit la cineva un set de jante de aluminiu marca Titan in 5 spite pe 15 cu tot cu cauciucuri. Jantele arata bine la modul general, putin sunt zgariate pe margine 2 din ele, probabil de la vre-o bordura. Vanzatorul zice ca au fost pe un Renault si ca merg la sigur pe Logan, singura chestie este ca au cauciucurile pe 195 latime, inaltime nu mai stiu sigur dar cred ca 60 sau 65. Mi-a zis un pret de 200 de E cu tot cu gume, care nu sunt asa uzate si le-as lua asa dar as dori sa intreb cum afecteaza aceste cauciucuri viteza indicata pe ceas si stabilitatea masinii care banuiesc eu ca este imbunatatita. Dar mai mult ma intereseaza daca nu o sa am probleme cu politia cu gumele astea, sau nu au treaba??? Va multumesc anticipat daca m-ati putea lamuri si pe mine in privinta asta!
                        Fara gume mai lasa la pret dar nu mi-a zis cat. Eu am caucicurile de fabrica Continental pe 185/65 si le-as putea pune lejer pe jantele astea, dar 200 nu mi se pare mult si daca nu am nevoie de gume le pot vinde eu ulterior.

                        Comment


                        • #72
                          195/60r15 e egal pe diametru cu 185/65r15, problema e daca te opreste cineva in trafic, n-ai dimensiunea in talon, zboara talonul 195/65 e mai mare in diametru, cam cat sa anuleze eroarea ceasurilor din bord, adica la 110km/h afisati sa si mergi cu 108-110, nu cu 102-104 real. stabilitate marita pe naiba. doar latimea mai mare, cu 1cm, coroborata si cu talon mai inalt, nu inseamna stabilitate. stabilitate ai cu guma lata cu flancuri mici si intarite, gen 195/50r15, pt care eroarea din bord creste spre 15% si se si retine talonul daca esti prins.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #73
                            Lasa gumele lui si pune-le pe ale tale. Iti vor da numai batai de cap.
                            Din diferenta de bani cumperi frumos un set de prezoane antifurt si un set de valve ascunse si-ti mai raman bani sa-ti umfli rotile cu azot si te-ai scos o vreme...

                            Comment


                            • #74
                              da, ca daca le umfli cu aer, n-ai oricum 80% azot in ele...da banii pe asa ceva eu zic ca mai bine bagi benzina si te plimbi sau iti scoti gagica la un suc/film/teatru.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #75
                                Pe seara mi-au ajuns jantele de tabla de la un Clio II. Specificatiile stantate pe ele sunt 6 1/2 J15 H2B ET 45. Nu stiu ce ET ar trebui sa aiba cele originale de Logan dar sper sa mearga fara probleme cu gumele stock.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google