J-ul Si Latimea Anvelopelor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    ce dimensiuni ar trebui sa pun pe niste jante 7,5j 35et pe 17 inch sa nu mi atinga,am arcuri h&r pe ea,acum am 205/40 insa ramane spatiu prea mare la aripi,wheelgap sau cum se numeste..

    Comment


    • #92
      las-o mai jos sau ia talon mai mare.

      Comment


      • #93
        jante aliaj R15 5,5J

        Are cineva montate R15 cu 5,5J?daca da cu ce ce cauciucuri?sunt ok cele "normale"(185/65)?

        Comment


        • #94
          Nu cred.

          Originally posted by Cromatic View Post
          legal, pe jantele de 15 inch se monteaza cauciucuri cu dimensiunile 185/65 R15 - atat si nimic mai mult.
          Pe orice janta merg cauciucuri cu 3 tipuri de dimensiuni insa Renault a omologat doar dimensiunea de mai sus (ptr. 15").
          Legal .. eu am 15'' .. pe un Clio 3. Si am in talon 3 dimensiuni:
          165/70
          175/65
          185/60

          Folosesc 175/65 GoodYear NCT5 ... deci sunt LEGAL.

          Altfel zis .. la 175 astea .. ce J imi trebuie la aliaj ca sa fie bine si in regula ?!

          Comment


          • #95
            Ma refeream la Logan bineinteles.

            5, 5,5 si 6 inches.

            Comment


            • #96
              Originally posted by Cromatic View Post
              Ma refeream la Logan bineinteles.

              5, 5,5 si 6 inches.
              Hm .. deci un 6.5 nu ar fi prea bun .....

              Comment


              • #97
                Salut colegi, intentionez sa achizitionez un set de jante de la userul super_jante, dar au 8j. Modelul este pe topicul respectivului user, nu l-am gasit pe site.Am inteles ca nu ar fi ok sa pun pe ele cauciucurile 185/65. Nu vreau sa iau alte cauciucuri deoarece astea sunt aproape noi. Ce sa fac? As fi un pericol pe strada daca le-as pune?
                Multumesc! Scuzati-mi nepriceperea
                sigpic
                !

                Comment


                • #98
                  le intinzi prea mult flancul anvelopei, in niciun caz nu se pot monta

                  al the tyre places around by me say therss no such thing as a 185 45 15 tyre but I'm sure you can. anyone shed some knowlege and makes? also if not then will 195 45 15 scrub if the cars low? my cars currently on 195 50 15 and scrubs like hell on the front and its not low.



                  cel mult 6.5J pentru 185 ca sa poti pastra confortul si sa nu arate a cremwurst explodat
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #99
                    Parca am mai spus-o, toate jantele omologate TUV cu latime 7" (15") pentru DACIA (Renault) au ca prima dimensiune optionala pentru anvelope - 185/65 R15.
                    Un mic exemplu mai jos.

                    http://www.motec-wheels.de/download/...4-100-60,1.pdf

                    Mai mult, acest calculator (unul dintre putinele pe care il agreez) permite ca pe janta de 7inch sa se aleaga anvelopa de 185mm, in momentul in care se depaseste valoarea de 7" calculatorul schimba automat si latimea anvelopei.

                    Comment


                    • Multumesc !
                      Am gasit altele 6,5 j cu et 35.
                      Jantele la golan parca au et 45.?
                      sigpic
                      !

                      Comment


                      • 45/50 6j.........
                        MY CLA

                        Comment


                        • Salut,
                          Jantele aliaj clio 3 de 6j 185 60 r 15 sunt ok pentru logan, punand anvelopele originale pe jantele respective.

                          Comment


                          • Salut,

                            Pe aceste jante ce dimensiuni de anvelope se potrivesc in afara de cele din fabrica 185/65/R15?
                            Eventual un calculator online.

                            Multumesc,
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Salut baieti ,aceeasi problema o am si eu ,am luatniste jante pe 15 ,7j ,et 38 ,model identic cu borbet CF,doar ca ale mele sunt Artec,in fine...deci au gumele uzate si trebuie schimbate ,am facut o proba ,am pus decat 2 jante pe masina pe fata sa verific daca nu cumva bat si nu sunt probleme(trebuia sa ajung urgent acasa si nu am apucat sa le pun si pe celelalte 2 pe spate).....probleme sunt ca jantele au gume uzate 195 /50 /r15 si cand viram ,mergea destul de greu volanul (nu am servo) ....eu as vrea sa pun tot 185 /65 pe jantele astea cu 7j ,pentru ca as putea sa virez si eu mai bine si nici nu s-ar lega politia de mine.


                              Eu am mai intrebat pe forum si cineva a spus ca are 185 pe 7 j si nu e nicio problema! Poate cineva sa posteze o poza sa vad cum arata 185 pe 7j ?

                              P.S: anvelopele 185/65/r15 sunt aproape noi si de aceea un motiv in plus sa le folosesc!

                              Nu e nimeni care sa ma ajute cu o poza cu gume 185/65 R15 pe jante cu 7J
                              Last edited by Al3x4nd7u; 15 April 2016, 18:51. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Am luat recet jantele astea, RIAL MILANO Titanium 6.50 x 15 ET 38 4x100. Cel de la care le-am luat a spus ca au 7J, nu 6,5. Eu am pus pe ele cauciucuri de vara 185/65/R15. Arata ok ... Credeti ca o sa am ceva probleme la RAR sau cu baietii veseli (politia)?
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 4 November 2016, 18:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google