Inele De Centrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inele De Centrare

    Spunetimi si mie va rog ce rol au inelele de centrare? Pot afecta lipsa lor intr-un fel janta? Multi mi-au zis ca nu afecteaza cu nimik pt ca janta se centreaza in prezoane iar inelul te ajuta sa fixezi roata mai usor.
    Vorba este de argint iar tacerea de aur.

  • #2
    Daca jantele necesita inele de centrare si nu ai, o sa-ti dardaie masina din toate incheieturile. Janta se centreaza pe gaura ce o au in mijloc, nu in prezoane.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      eu am avut fara inele de centrare si nu recomand mi sa parea ca am directia grea , este cazul la jeante, in afara de cele originale .
      Attached Files
      sigpic #

      Comment


      • #4
        Adevarat ce spune darksid3.Si eu am cautat acele inele cand am luat jantele, deoarece la toate vulcanizariile la care am fost, am fost sfatuit sa le cumpar neaparat.La Norauto am gasit inele de centrare din aluminiu, si pretul se invarte la 35-40 lei / set 4 buc.
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Ok am inteles...multumesc mult
          Vorba este de argint iar tacerea de aur.

          Comment


          • #6
            daca este din timisoara iti pot recomanda pe cineva
            sigpic #

            Comment


            • #7
              pai recomanda si pentru cei din afara timisoarei, ca s-au inventat firme de curierat
              sigpicMy ride

              Comment


              • #8
                pai e mai dificil din cauza ca trebuie dus la om jeanta sa ia masurile interioara si de pe butuc , ca sa fie perfecte
                sigpic #

                Comment


                • #9
                  Salut ,vreau sa imi cumpar si eu un set de jante Wolfrace UltraLite MATT BLACK/RED RING si vroiam sa aflu daca stie cineva daca la modelul asta le mai trebuie si inele de centrare?
                  Attached Files
                  http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

                  Comment


                  • #10
                    daca le iei noi jantele iti dau 4 inele de centrare,si 16 prezoane ,asa mi-au dat mie la ce le de la mega drive, cine tot zice ca inele de centrare ,iti centreaza roata???au cumva butucurile alte gauri de prezoane??inele de centrare sunt facute in asa fel sa nu ti de roata pana punei prezoanele,cand ai strans toate prezoanele va spun eu ca numai are nici o legatura inelele de centrare,am avut jante si cu inele si fara inele si tot asa mergea masina....

                    Comment


                    • #11
                      Tu te vezi ce aberatii scoti???
                      Unul dintre posturile "de aur" de pe forumul asta.
                      Pune mana si cauta pe net inainte sa scoti asemenea elucubratii!...sau pune jantele fara inele si vezi ce se intampla.
                      Last edited by darksid3; 24 January 2011, 20:25.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        chiar ca niste inele de centrare mai am si eu un set de 4 inele noi noute ..o parte intra pe butuc pt logan iar cealalta parte ..numai stiu ce dimensiune are ..sunt facute pe comanda pe strung..daca doreste careva un PM si vb
                        sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                        Simply Stance

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by darksid3 View Post
                          Tu te vezi ce aberatii scoti???
                          Unul dintre posturile "de aur" de pe forumul asta.
                          Pune mana si cauta pe net inainte sa scoti asemenea elucubratii!...sau pune jantele fara inele si vezi ce se intampla.
                          am avut jante fara inele si am mers si cu 160km/h si nu imi batea absolut deloc masina..daca strang prezoanele ma joaca roata daca nu are inelu de centrare????
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            in timp iti va bate adika se poate dupa 10-20 km sau mai mult,chiar ti se poate desprinde prezonul si sa iti zboare roata ..asta in unele cazuri in alte cazuri se poate sa pui janta si sa nu iti trebuiasca inele si sa nu ai probleme..ideea e ca se zice ca la orice tip de janta care o pui inafara de cea stok(de tabla) si ai joc sa folosesti inele .,,eu asa stiu..daca altii stiu altfel...
                            sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/my_rid...ght=ride+grecu
                            Simply Stance

                            Comment


                            • #15
                              @grutzz: Asta sa i-o spui lu' mutu. Prezoanele nu centreaza roata si nici n-o pot prinde atat de bine incat sa nu se miste. E de ajuns juma' de milimetru si roata se dezechilibreaza. Se numeste bataie radiala.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google