Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Marx, fi amabil si da-mi o data masina sa-ti arat limita aderentei.
    @mihai: e aceeasi morala, nu s-a schimbat mentalitatea: mergi incet si prudent, merg. Vrei sa mergi in rand cu ceilalti, nu mai sunt bune.

    Comment


    • eu nu zic ca sunt niste caucuicuri bune dar sunt convins ca au fost imbunatatite fata de modelele vechi.
      am mers acum cative ani cu loganuri noi echipate cu kormoran si erau dezastru fata de a mea. nu exista frana pe ud fara blocarea rotilor.
      eu nu am asemenea probleme. parca sta ceva mai bine.
      pe celalalt logan am conti si se vede diferenta. macar sunt multumit ca 70.000 tin sigur

      Comment


      • @jelly: daca-ti iese un caine in fata, printre masini, atunci cand mergi tu foarte atent si-ti face bara zob, sa te gandesti la gumele kormoran, mersul linistit, mersul agresiv, si-o guma calumea. acolo e diferenta, nu neaparat la 10-20km/h mai mult intr-o curba, desi nici aia nu e de lepadat. nu inseamna ca daca ai gume bune tre' sa mergi ca la balamuc. e ca si cu casco, dai un ban si nu-l mai ai daca nu pateste masina nimic. dar s-ar putea si sa-ti para rau daca nu dai banul ala...pana la urma, din partea mea, puneti-va toti kormorane sau michelin energy. lasati conti si barum, ca nu-s bune, mai ales iarna, de aia am urcat io muntii pe zapada cu ele si fantezistii cu kormoran urcau cu lanturi. cand v-o ingheta plasticul din anvelopa, sa-i sunati pe inginerii de-au stabilit reteta faimoasei gume sa va dea o mana de aderenta.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Seba ce vrei sa zici de michelin energy? ca nu sunt bune sau esti ironic?Ca am dat bani pe asa ceva de curand )
          Cu vechile michelin 3A am ''survolat'' si muntele prin zona cehlau,chiele bicazului si faimoasa valea prahovei si se descurcau bine, dar la 120.000 am taiat unu dintro prostie si am preferat sa le schimb pe toate tot cu michelin energy saver.

          Si ca sa nu fiu off topic , azi m am plimbat iar cu acelasi golan echipat cu anvelope kormoran iar pe o trecere de pietoni traversa un caine in fuga , am franat violent masina sa oprit acceptabil incidentul a fost evitat deci si au facut treaba.Acum ca sa fiu carcotas asfaltul in zona aia era turnat proaspat de 2 saptamani, nu stiu daca un asfalt proaspat turnat are o aderenta sporita dar stiu ca un asfalt invechit si neted are o aderenta foarte scazuta.

          Comment


          • Sunt ok Michelin-urile alea, dar pretul lor nu e justificat.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              @jelly: daca-ti iese un caine in fata, printre masini, atunci cand mergi tu foarte atent si-ti face bara zob, sa te gandesti la gumele kormoran, mersul linistit, mersul agresiv, si-o guma calumea. acolo e diferenta, nu neaparat la 10-20km/h mai mult intr-o curba, desi nici aia nu e de lepadat. nu inseamna ca daca ai gume bune tre' sa mergi ca la balamuc. e ca si cu casco, dai un ban si nu-l mai ai daca nu pateste masina nimic. dar s-ar putea si sa-ti para rau daca nu dai banul ala...pana la urma, din partea mea, puneti-va toti kormorane sau michelin energy. lasati conti si barum, ca nu-s bune, mai ales iarna, de aia am urcat io muntii pe zapada cu ele si fantezistii cu kormoran urcau cu lanturi. cand v-o ingheta plasticul din anvelopa, sa-i sunati pe inginerii de-au stabilit reteta faimoasei gume sa va dea o mana de aderenta.
              Seba referitor la ce zici tu cu cainele daca ai viteza poti sa ai cele mai bune cauciucuri si iti zic eu ca tot il lovesti poate ai sanse sa ramai cu bara intacta daca ai abs, dar la asta conteaza cu ce viteza te deplasezi si cat de aproape ti-a iesit cainele in fata. Am spus si mai repet nu am zis ca kormoranele (scuzati cacofonia) sunt cele mai bune dar daca as avea altele cu mult mai bune de cat kormoranele tot nu mi-as pune baza in ele. Accidente fac aia care vorba aia au masini cu o gramada de sisteme de siguranta dar noi cu dacia

              Comment


              • @crull: nu ma refeream la energy saver, ci la energy e3a.
                @jelly: am mers cu conti, michelin, kormoran, bfgoodrich. am mers si frumos, si tare. si pe ploaie, si pe uscat. si pe zapada...nu-i normal ca la 30-40km/h intr-un sens giratoriu cu diametrul de 100m, sa-ti fluiere gumele si sa oscileze masina. aceeasi masina cu alte gume in aceleasi conditii nu schita vreun gest de "nesupunere" si nici nu fluiera rotile ca la raliu. nu vreau sa-mi aduc aminte cum faceau in conditii mai grele. chiar n-are rost discutia. sunt gume ok, folositi-le cu spor, ca-s ieftine si bune. si daca ai grija, nu aluneci cu ele. doar ii incurci pe ceilalti. care nu-i musai sa aiba accident ca depasesc pe ploaie pe unu care se taraie cu 50km/h cand restul lumii merge cu 80. e bine asa, sunt gumele ideale. io as cere sa se inchida firmele continental si bridgestone, goodyear, ca nu fac gume asa rezistente si bune si prin asta polueaza planeta. scuze de post, nu am nimic cu tine, dar nu suport petardele alea de kormorane. ok, se fabrica, se pot utiliza, dar pana la a fi gume bune, e mult...foarte mult
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • ale mele sunt cam tocite la aproape 37de mii. Sunt jalnice, am pus 5-6 frane la limita de impact in toata perioada asta, la capitolul frana sunt execrabile. Si cu toate astea am o rezerva noua in portbagaj, e cineva interesat? sau daca vrea sa scape de rezerva(noua) kormoran sa ia legatura cu mine.

                  Comment


                  • 120 000 km si am pe spate kormoranele originale si inca mai merg. Cele de pe fata le-am schimbat la 100 000 km. Conduc in Bucuresti si pe AII in general cu vitezele coresapunzatoare. Nu stiu daca la 75CP se poate vorbi de conducere sportiva. Poate comparativ cu bicicletele. Sportive pot fi doar franele puse, dar asta dupa umila mea parere, tine de altceva....
                    Deci daca cineva are un cauciuc Kormoran 185/65/15 ramas de la rezerva sunt gata sa-l cumpar.

                    Comment


                    • Originally posted by jelly View Post
                      Cum a zis si colegu de mai sus conteaza si cum mergi cu masina ca daca mergi cine stie cum si nu esti atent e posibil ca nici anvelopele superioare lui kormoran sa nu te ajute. Parerea mea e kormoranele nu sunt chiar asa de lepadat, stiu persoane care au si acum anvelopele montana pe logan si sau declarat multumiti. Sa nu-mi spuneti voi ca la vechile dacii aveati anvelope de clasa superioara
                      Ai sa razi dar pe dacie in `97 aveam Firestone ) nu sunt de clasa superioara dar in veci nu se coboara la nivelul Montana
                      Kormoran - no , tin la viata mea , daca temperaturile scad sub 12,13 grade
                      devin foarte tari, isi pierd aderenta , nu mai absorb bine socurile, datorita plasticului din ele in procentaj mult prea mare .
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Am schimbat si eu pe fata , am pus pirelli cinturato , mi se pare ca in viraje se aude scartait asta si dupa aproape 500km, de si presiunea este la fel cum o aveam in kormorane , nu am incercat niste franari mai puternice pe ploaie ?!
                        ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          Un cauciuc nu se declara bun sau rau in functie de stilul de condus al soferului. Ca sa mergi tu cu 20km/h mai incet si sa ai riscuri la fel de mari decat cu alte anvelope, nu implica faptul ca cel cauciuc e bun la stilul tau de condus. Cauciucurile se testeaza in conditii identice, caz in care un conti sau michelin ii da fum la kormoran, montana,matador, etc.
                          ii da fum pe aderenta, rezistenta, stabilitate si economie de combustibil. Deci kormoranul nu-i un cauciuc bun.
                          Ai dreptate... kormoranul nu e un cauciuc bun insa pe mine m-a servit 48000 km, luni vreau sa ma duc sa imi cumpar ceva gume... imi puteti da si mie niste sfaturi? am 400 lei de cheltuit

                          Comment


                          • 400 ron pt. cate gume? de vara sau de iarna? dimensiune stock?
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • motrio .. 150 lei/buc oferta la dacia ...

                              Comment


                              • Originally posted by floriche View Post
                                ale mele sunt cam tocite la aproape 37de mii. Sunt jalnice, am pus 5-6 frane la limita de impact in toata perioada asta, la capitolul frana sunt execrabile. Si cu toate astea am o rezerva noua in portbagaj, e cineva interesat? sau daca vrea sa scape de rezerva(noua) kormoran sa ia legatura cu mine.
                                salut ! as vrea sa iti cumpar (doar) anvelopa aia noua.Contact :mussca76@yahoo.com . eventual lasa-mi nr de tel. Merci.

                                Cumpar anvelopa Kormoran 185-65-r15 modelul ala din 2005 (sa fie noua).Contact :mussca76@yahoo.com . Lasati in mesaj nr de tel.

                                salut ! cumpar DOAR anvelopa noua pt logan (KORMORAN).
                                Contact mussca76@yahoo.com , eventual lasati nr de tel. Merci !
                                Last edited by mussca76; 17 October 2010, 14:32. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google