Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    N-am boala vitezei, in localitati rar trec de 70(aproape deloc), si in afara maxim 100, dar sunt jalnice rau. Daca mai e si putin ud asfaltul, ehe, cand apas frana ma intreb: ma opresc, nu ma opresc.... Si sper ca toamna sa ma prinda cu niste incaltari noi si de data asta de firma
    zoom-zoom

    Comment


    • #77
      Nu ai tu boala vitezei, dar incearca sa pui o frina brusca la 70km/h, sa fie un pic umed asfaltul,si spume si noua pe urma ce ai constatat.

      Comment


      • #78
        Originally posted by laur_cos View Post
        N-am boala vitezei, in localitati rar trec de 70(aproape deloc), si in afara maxim 100, dar sunt jalnice rau. Daca mai e si putin ud asfaltul, ehe, cand apas frana ma intreb: ma opresc, nu ma opresc.... Si sper ca toamna sa ma prinda cu niste incaltari noi si de data asta de firma
        Foarte periculoase kormoranele astea...Mai ales pe asfalt ud,schimbale cat mai repede ca nui de gluma cu ele.

        Comment


        • #79
          Originally posted by PAULIC View Post
          Nu ai tu boala vitezei, dar incearca sa pui o frina brusca la 70km/h, sa fie un pic umed asfaltul,si spume si noua pe urma ce ai constatat.
          nu-l invata la prostii ca nu vrea nimeni dintre noi sa ne spuna ce-a constatat dupa ce iese din spital...
          @ laur_cos: schimba gumele, mergi in continuare frumos, dar schimba-le...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #80
            Originally posted by laur_cos View Post
            N-am boala vitezei, in localitati rar trec de 70(aproape deloc), si in afara maxim 100, dar sunt jalnice rau. Daca mai e si putin ud asfaltul, ehe, cand apas frana ma intreb: ma opresc, nu ma opresc.... Si sper ca toamna sa ma prinda cu niste incaltari noi si de data asta de firma
            Kormoranele la 20.000km pe jante de aliaj echilbrate cu multe compromisuri; nu au primit lovituri de borduri sau alte duritati. Dupa mai multe incercari am reusit sa le echilibrez pina la 130km/h sunt ok , peste viteza asta se simt lovituri in volan.

            Apropo cei de la PNEUS EXPERT nu au resusit sa echilibreze rotile, mai mult decat atat mi-ai zgaraiat jantele de aliaj la montare, iar ca bonu au zgaraiat si spoilerul cu prelungitorul de cheie (adica o teava).

            Cei de la PITSTOP de pe Rebreanu sunt super profesionisti; au avut rabdare sa demonteze de 3-4 ori anvelopa de pe janta si sa roteasca anvelopa pe janta pentru a ajunge la o cantitate cat mai mica de plumb pt echilibrat.

            Ca sa nu mai vorbim de pret cei de la PNEUS au pret de cocaina.

            Comment


            • #81
              Eu am 51000km cu, kormoranele din dotare.
              Au 2 ani si ceva, au vazut atat vara cat si iarna, fiind prezente permanent pe masina.
              Am mers in toate regimurile de viteza, inclusiv 160-170km/h constant zeci de km la un singur drum (nu o data), ultimul fiind acum 2sapt. pana la Mare, insa ce pot sa va zic este nu m-am scartzait niciodata cu ele si nici "n-am reusit" sa blochez rotile (n-am ABS) decat de 2 ori in toti km astia.
              Sunt intr-adevar de calitate indoielnica, mai ales pe umezeala sau mazga, insa daca nu "te increzi" (sau te dai la ele ) prea mult in performantele lor, sunt ok. Conteaza cum "le rulezi" pe sosea astfel incat sa simti unde e limita aderentei.
              Cum spuneam, acum la 51000km, se prezinta chiar onorabil, eu zic ca mai merg un 20000km.
              Era sa uit, ultima permutare fata-spate am facut-o la 25000km, deci in momentul de fata am 4 cauciucuri uzate aproximativ identic.
              Last edited by Kojak; 18 September 2008, 12:32.

              Comment


              • #82
                Singurul plus al cauciucurilor Kormoran este uzura scazuta, cum ai zis si tu. In rest, la orice test de franare ies prost, fata de restul, chiar si de Sava.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #83
                  Mai scria cineva pe aici ce a patit cu kormorane vara. Eu am franat si a mers masina sanie vreo 25-30 m, fara sa reusesc sa o opresc, afara era cald si frumos, iar pe ploaie cum piscam un pic frana cum nu mai aveam control. Acum am dunlop sport sp 01 si se vede diferenta , mai ales pe ploaie. Asa ca daca va luati logan nou alegeti la pneuri orice altceva decat kormoran. Si inca o chestie, iarna trecuta eram la tara si avenit un tip de la bucuresti cu loganul nou nout (max 1000 km) si nu a putut urca pe zapada cu masina, normal avea kormorane. Eu cu dacia lui tata cu niste cauciucuri de iarna mai amarate l-am tras ca plangea omul pe acolo.

                  Comment


                  • #84
                    Din cate stiu, faptul ca uzura este foarte scazuta se datoreaza materialului mai tare din care sunt confectionate. Ceea ce implicit duce la o aderenta mai scazuta. Si eu am cu ale mele (Montana) vreo 80.000 si nu sunt ca in palma, mai merg vreo 10.000. Pe cand pe o masina de la serviciu am schimbat la 60.000 Continental si erau ca cele de formula 1 pentru uscat (fara striatii). Bineninteles cu totul alta este aderenta, dar si pretul.
                    It's nice to be important but it's more important to be nice!

                    Comment


                    • #85
                      Ph2 mai vin echipate cu kormorane sau s-a renuntat la ele?

                      Comment


                      • #86
                        Da Loganul 2 vine echipat tot cu kormoran, mă gandesc și eu să l-e schimb pana-n iarnă cu unele goodyear sau dunlop de iarnă, măcar pe cele d.P față.

                        Comment


                        • #87
                          Eu am pe masina tot kormoran, am facut inclusiv 2 ierni cu ele (nu prea a fost zapada), dar iarna asta imi iau dunlop winter M3 sau 3D, nu ma mai risc cu astea. Vara asta am intrat cu masina pe undeva pe la Borsec pe iarba uda si m-am chinui vreo 15 min sa ies de acolo. Daca e mazga pe jos si calci frana mai tare, se cam duce ca sania, am patit de cateva ori, in rest nu am avut probleme mari cu ele.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by bodo_2806 View Post
                            Mai scria cineva pe aici ce a patit cu kormorane vara. Eu am franat si a mers masina sanie vreo 25-30 m, fara sa reusesc sa o opresc, afara era cald si frumos, iar pe ploaie cum piscam un pic frana cum nu mai aveam control. Acum am dunlop sport sp 01 si se vede diferenta , mai ales pe ploaie. Asa ca daca va luati logan nou alegeti la pneuri orice altceva decat kormoran. Si inca o chestie, iarna trecuta eram la tara si avenit un tip de la bucuresti cu loganul nou nout (max 1000 km) si nu a putut urca pe zapada cu masina, normal avea kormorane. Eu cu dacia lui tata cu niste cauciucuri de iarna mai amarate l-am tras ca plangea omul pe acolo.
                            De unde ai luat Dunlop-urile si cu cat? 185/65R15 sau 195/65R15 ?

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by juann View Post
                              Ph2 mai vin echipate cu kormorane sau s-a renuntat la ele?
                              EU am ph2 si tot Kormoran am
                              http://www.loganclub.ro/forum/my_ph2_x-t6809.html

                              Comment


                              • #90
                                Numai versiunile fara ABS au Kormoran.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google