Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi avand timp liber, masina murdara rau, m-am dus sa o spal si am pus si rotile de vara cu ocazia asta. Nu am apucat sa ma plimb cu ele sa vad cum se comporta inca dar presupun ca foarte bine.

    DOT-ul este 5012 deci saptamana 50 (jumatatea lui Decembrie) din 2012, eu la telefon intelesesem saptamana 40. Spre surprinderea mea cauciucurile sunt fabricate in Germania (nu ca ma intereseaza prea mult unde se fac produsele ci cum se fac). Michelin-urile Energy E3A cu care a venit masina din fabrica erau fabricate in Romania.

    Pretul a fost de 282 lei pe bucata.

    PS - la capitolul pret/calitate/durabilitate, Michelin Energy Saver sunt imbatabile. Diferenta de 30-50 lei fata de alte cauciucuri merita din plin avand in vedere cat tin. Cele originale m-au tinut 75k km rulate DOAR pe fata. Mai sunt cauciucuri care tin mult dar sunt petarde la fel cum mai sunt cauciucuri cu aderenta buna dar tin mai putin, oricum ai da-o pretul este justificat. Plus ca sunt si silentioase (68 dB), clasa A la aderenta pe ud si clasa C la economie de carburant. BF Goodrich G-Grip si Dunlop StreetResponse au clasa E la economie de carburant,clasa C la aderenta pe ud, 70 dB si astea sunt cauciucuri decente.
    Last edited by Shakar; 20 February 2013, 17:14.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Sa le rulezi sanatos si fara incidente, in alta ordine de idei am profitat si eu de vremea frumoasa ieri si am scos rotile din beci. Dunlop sp01 185 60 r15 cu 5-6 mm la profil dot jumtatea anului 2010. Daca nu astazi, zilele astea le voi urca pe masina, m-am saturat de javrele de iarna, n-ai si tu un sprint, o frana mai buna ...
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Anul trecut le-am schimbat pe cele de iarna abia prin aprilie, la inceput. In nord e mai frig.

        Comment


        • La ce vreme baga astia pana pe 1 martie, astazi ma duc sa le pun.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • @ 827sam - Mersi !

            La cum e vremea acum (cel putin in sud) se poate trece fara probleme la cauciucuri de vara. In cel mai rau caz o sa mai ninga cateva zeci de minute fara sa se depuna pe jos, e prea cald si nu mai are "putere" iarna + ca a plouat mult in ultima perioada, s-au terminat resursele .

            Deci in scenariul cel mai pesimist o sa ai interdictie sa folosesti masina 30 minute cat ninge, daca o sa mai ninga vreodata.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Nu cred ca va mai ninge, s-a dus problema acum din zona de sud, sa vina pimavara
              astazi ... jante de vara
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • cre ca te grabesti si sa nu avem surprize, si eu abea astept sa vina vara ca m-am saturat de tablele astea obosite si am observat de vreo 2 zile ca ma duc sanie prin bucuresti cand este un pic ud datorita temperaturilor pozitive si cu cauciucurile de iarna

                Comment


                • Anvelope

                  Salut !

                  Vreau sa schimb si eu anvelopele de iarna cu cele de vara si ma gandeam sa achizitionez unele ceva mai "maricele" ...sa zic un 205 55 r15 ..anul trecut am avut 195 65 r15 ..zic anul asta sa incerc altceva. Ce ziceti ce sfaturi in dati...referitor la consum..bascule etc etc... tin sa precizesz ca vreau sa pun anvelopele pe jantele stock de tabla.

                  Cu stima!
                  Last edited by 77sky; 16 March 2013, 21:20.

                  Comment


                  • Buna seara. Este vreun coleg care a folosit sau foloseste CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 5 ? Ceva pareri ? Multumesc.

                    Comment


                    • Buna seara. Este vreun coleg care a folosit sau foloseste CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 5 ? Ceva pareri ? Multumesc.
                      Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.


                      Tu iti faci clone doar ca sa insisti cu o intrebare? Ai pus acolo o intrebare, ai rabdare si vei primi raspuns, nu-ti fa 10 clone si pui aceeasi intrebare de inca 10 ori.

                      Comment


                      • Sunt foarte bune,raportul calitate-preţ fiind bun.

                        Sent from my ST26i using Forum Runner
                        Tractorul merge cu motorina,masina merge cu benzina!

                        Comment


                        • salutare!am si eu o intrebare,merita sa-mi pun anvelope mixte la un logan cu care circul max.7-8mii km pe an?nu circul cu viteze mari 100/120 km/h.,am inteles ca muti folosesc acest tip de anvelope mai mult pe autoutilitare,d.p.d.v. financiar este mai economic,dar tehnic????

                          Comment


                          • Tehnic, vor fi mai putin bune, si iarna si vara. Destul de neaderente iarna si zgomotoase vara.

                            Comment


                            • Anvelopele allseason sunt un fel de struţo-camilă.
                              Dacă nu ai alta alternativă, sigur poţi să foloseşti aşa ceva; important e să nu astepţi performanţele unei anvelope de vară nici ale uneia de iarnă.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • MULTUMESC pentru sfaturi!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google