ET???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Exact asta vroiam sa spun 3 posturi mai sus, si exact asta spuneau si ceilalti colegi care au raspuns
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • #17
      vad ca nici un producator, sau ma rog, pe nici un site sau la nici un magazin nu se specifica ET-ul la jante. Tocmai voiam sa-mi achizitionez un se de 6,5 J 15 Wolfrace Suzuka dar nu vad nimic de ET. Stie careva daca s-ar potrivi sau ce ET au acestea?

      Comment


      • #18
        In general nu-s probleme, ideea e sa aibe toate 4 acelasi ET. Poti eventual sa faco proba pe masina, sa vezi cit de mult ies in afara.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #19
          am aflat pana la urma ET-ul . Este 40 ...deci ar iesi 13 mm in afara. Nu e cam mult?

          Comment


          • #20
            Salut,

            Incearca calculatorul asta de jante:

            Introduci jantele standard si cele noi si iti spune diferentele de latime, diametru, eroare de kilometraj, etc.

            De exemplu, eu am montat de proba weekendul asta niste 16"x7 ET28 cu 205/45/R16 si au venit la fix pe fata (cu tot cu bracat rotile) iar pe spate mai era inca 1-1.5 cm pana la aripa cand incarcam masina sa intre roata sub aripa...
            Last edited by Valentin_N; 26 January 2009, 17:19.
            sigpic
            ^Logan turbat (WIP)^

            Comment


            • #21
              Revin...
              jante 17"/9j/ET?+ gume 215/40/17.
              Credeti ca ating pe undeva?Am suspensia stock pe masina.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Nu-ti ramane decit sa incerci
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • #23
                  Originally posted by B-87-GBY View Post
                  Revin...
                  jante 17"/9j/ET?+ gume 215/40/17.
                  Credeti ca ating pe undeva?Am suspensia stock pe masina.
                  stai linistit ca nu atingi nicaieri daca ai suspensia stoc, daca o lasi ar putea atinge usor ca 215 e obisnuit pentru o masina ca loganu' ...watch me' 245/40/17 rear, super cool man, end 235/45/17 front powered by michelin pilot, this is the way...by by!

                  Comment


                  • #24
                    problema e ca nu le pot proba, inainte de a le achita.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      deci poti sta linistit ca am vazutpe logan borbet cu 'j'-ul de 10inch(254mm) erau pe 16' si veneau culmea de la un bmw ursulet, caricatura din aia mica!! eu am avut si 255/40/17 pe spate si am taiat un cauciuc ocazie cu care le-am schimbat cu continental...alea au fost cele mai late gume pe care le-am avut si erau pirelli p6000 'aqua treck'...

                      Comment


                      • #26
                        am si eu o intrebare ,daca pot pune pe masina jante de 16 cu et de 24 si 7j si ce dimensiuni de cauciucuri pot sa pun pe ele ,toate astea sa nu atinga de log pe masina ,mentionez ca am un mcv cu suspensie normala.Astept un raspuns cat mai urgent.Multumesc.
                        Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                        Comment


                        • #27
                          Poti incerca 205/50 R16 (mai mici in diametru) sau 205/55 R16 (mai mari). Merg si cauciucuri mai late pe janta lata de 7" dar nu cred ca ar avea un efect benefic asupra consumului.
                          Alte combinatii echivalente poti afla de pe site-ul asta:
                          sigpic
                          ^Logan turbat (WIP)^

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by sebi8ta View Post
                            am si eu o intrebare ,daca pot pune pe masina jante de 16 cu et de 24 si 7j si ce dimensiuni de cauciucuri pot sa pun pe ele ,toate astea sa nu atinga de log pe masina ,mentionez ca am un mcv cu suspensie normala.Astept un raspuns cat mai urgent.Multumesc.
                            Cu 205/55/16 cu ET38, pe MCV, daca ai masina incarcata la maximum si mergi pe drumuri cu denivelari pronuntate, la viteza mare, vei atinge cu partea exterioara a talonului dinspre banda de rulare, de surubul care fixeaza bara din spate de aripa. In conditii normale de rulare nu se intampla asta.
                            Cu ET 24, probabil ca vei atinge chiar cu banda de rulare de acel surub, iar cu talonul de tot pasajul rotii... Dar ma mir unde ai gasit jante atat de "iesite"? Majoritatea se invart pe la 38...
                            Daca vrei, uita-te pe My Ride la "Golancele mele" unde o sa vezi un MCV si un pickup pe aceeasi dimensiune de roata ca mai sus.

                            Comment


                            • #29
                              mai astept niste pareri .Multumesc.
                              Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                              Comment


                              • #30
                                Nu cred ca mai sunt multi cu MCV cu roti de 7J16, asa ca ia in considerare ce am scris inainte, am cca 60000 km pe doua masini cu aceasta echipare, un MCV si un pickup, amandoua aceeasi problema la incarcare peste limita pe drumuri denivelate, la viteza...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google