Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca inainte a fost stock, 186/65r15 si acum are 195/50r15, are diferenta mare intre cb si realitate. adica la 110 pe ceas, un 95 real e de asteptat. consumul va fi mai mare cu aprox 10% fata de cat ai avut, pastrand stilul de mers. iti recomand un pinion de-a 5-a de dizal daca vrei sa ramai la dimensiunea asta de gume. eu am aceeasi dimensiune de gume, pinion de dizal si merge ca inainte. ce pierzi din gume recuperezi din tr a 5-a. in restul treptelor de viteza, insa, ai pierdere de 8-9% din viteza fata de 185/65r15 si cam tot atat in plus la consum.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Iar daca montez pe fata 195/60/15 ca le am deja si pe spate raman cu 195/50/15 pana imi cumpar 2 cauciucuri pe 60 se intampla ceva?Multumesc anticipat!

      Comment


      • Originally posted by luckyonro View Post
        Mi-a dat cineva un cauciuc Pireli 185/65 R15 H nerulat iar la data fabricatiei scrie 1205. Merita sa iau inca unul nou? Cel vechi mai prezinta siguranta in exploatare avind in vedere ca este vechi dar nu a fost rulat? Caracteristicile cauciucului mau incantat si as vrea sa mai iau unul sa le pun pe fata iar pe spate sa iau unele mai ieftine ( de este criza) ?
        La 6 ani vechime, depinde unde a stat la pastrare. Pirelli de care, ca poate nici nu se mai fabrica modelul? Daca o pui pe masina si o mai tii si tu ceva ani daca nu faci km multi, o sa ajungi sa ai pe masina o guma veche de 9-10 ani. Nu-i prea mult? Nu gandi doar in prezent, acum merge, dar in timp, eu n-as vrea sa am asa ceva pe masina.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          La 6 ani vechime, depinde unde a stat la pastrare. Pirelli de care, ca poate nici nu se mai fabrica modelul? Daca o pui pe masina si o mai tii si tu ceva ani daca nu faci km multi, o sa ajungi sa ai pe masina o guma veche de 9-10 ani. Nu-i prea mult? Nu gandi doar in prezent, acum merge, dar in timp, eu n-as vrea sa am asa ceva pe masina.
          Modelul se mai fabrica iar cauciucul are inclusiv bobitele acelea care sunt cind este nerulat.Adevarul este ca ai dreptate dar vroiam sa stiu cauciucurile, in general au vreun termen de garantie la pastrare?

          Comment


          • Nu au termen de pastrare, dar cand se cumpara un cauciuc se cauta sa fie de maxim 3 ani fabricat. Cum ti-am zis, acum are 6 ani, daca il mai tii tu 3-4 ani, va avea un deceniu. Cauciucul imbatraneste in timp, chiar nefolosit.
            Ce model e, P6000?

            Comment


            • ce parere aveti de motrio ? cele care vin pe logan la 150/buc

              Comment


              • sunt mai scumpe kormoranele respectiv 190 lei
                sigpic

                Comment


                • asta e un pretz ...... fara factura .. sau ceva de genu :P

                  Comment


                  • Sunt mai bune decat Kormoranele. La 150 lei sunt chiar foarte bune pe praful asta.
                    Vedeti ca piata internationala a cauciucului se duce cu 20% in sus, ca pret. Probabil in Romania va fi 30% cresterea.
                    Care gasiti vreo oportunitate, fructificati-o.

                    Comment


                    • deci sunt bune ziceti voi ... la pretul asta. Sper sa nu fie prea slabe .. o sa vad k acum le am cumparat ...

                      Comment


                      • Doar la pret sunt bune. Atat!
                        Daca vrei ceva bun alege din gama premium, adica Michelin, Dunlop, Goodyear, Continental sau Bridgestone (fara Pirelli).

                        L.E. aaaa le-ai cumparat deja... O sa vezi...
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • De ce fara Pirelli? Fulda? BF Goodrich?
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • 6 brand-uri de anvelope sunt cotate "cele mai dintre stele" si sunt alea pe care le-am enumerat mai sus.
                            Am auzit si am citit numai de rau despre Pirelli, de aia am zis "fara". Doar Pirelli P Zero se pare ca sunt reusite, in rest... "sunt bune da' nu prea".
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • inainte am avut 185/65/15 pe 7 j DACA NU TE DERANJEZ 185/65/15E LA FEL CA 195/60/15...?MULTUMESC!

                              Comment


                              • @Wr3tch- Motrio am eu pe spate, pe fata ContiEco3. Masina a fost echipata initial cu Michelin pe care le-am schimbat anul trecut; erau fabricate prin toamna lui 2005. Cum bine a zis VITRIOL, ideal e sa-ti iei gume de marca, dar daca n-ai bani, macar ia unele noi.
                                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google