Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu mi-am luat momentan doua cauciucuri de iarna marca Matador 195/65/15 si le-am montat pe fata deja ..............fiindca sunt de 10 ori mai bune asa de iarna cum sunt ele,decat Kormoranele si Montana , cu alea stock puneam frana pe uscat si ma tot duceam inainte , pe ploaie nu mai zic nimic

    Comment


    • eu am fost in vitan si mi-am luat sava eskimo 3, 250/ buc.Am vrut sa-mi iau si un set de jante de tabla dar la 170/buc m-am linistit.

      Comment


      • Originally posted by darksid3 View Post
        Iti garantez ca faci niste piruete de toata frumuseta, e mult pana incepe transferul de mase.
        Cu anvelope de vara, ABS, ESP, ASR, eram Ken Block prin parcarea unui hypermarket.
        Io am incercat si masina mergea drept, am incercat si pe zapada batatorita, si pe gheata, ABS-ul intra ca la balamuc dar nu ma rasuceam, gumele erau Michelin Energy. Acum depinde, sunt multi factori care influenteaza dar mie nu mi s-a intamplat.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Originally posted by hmv86 View Post
          eu mi-am luat momentan doua cauciucuri de iarna marca Matador 195/65/15 si le-am montat pe fata deja ..............fiindca sunt de 10 ori mai bune asa de iarna cum sunt ele,decat Kormoranele si Montana , cu alea stock puneam frana pe uscat si ma tot duceam inainte , pe ploaie nu mai zic nimic
          N-ai gasit dimensiuni stock, sau care a fost invarteala? Ai si pe spate 195/65/15?
          Eu nici vara nu mi-as pune 195/65/15 pentru simplu fapt ca daca masina e barca oricum cu 185/65/15, va ajunge vapor cu astea mai mari un pic. Si asta dauneaza, mai ales pe timp de iarna.
          Si la 25 de grade afara, de ce ti-ai montat deja gumele de iarna?
          Last edited by mr.K; 19 September 2011, 13:13.

          Comment


          • Originally posted by uscatu View Post
            eu am fost in vitan si mi-am luat sava eskimo 3, 250/ buc.Am vrut sa-mi iau si un set de jante de tabla dar la 170/buc m-am linistit.
            n`ai cautat unde trebuie , erau jante noi de origine la 130 bucata , din primul rand de la gard unde incep masinile de vanzare , cele romanesti.

            Comment


            • acolo am fost si eu dar cele la 130 au spus ca nu-s originale si am renuntat...ma orientez la ele sh

              Comment


              • Cum se citea DOT-ul? primele 2 cifre erau saptamana si urmatoarele 2 erau anul?

                Comment


                • Da, exact!
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Originally posted by dsign View Post
                    Momentan, legea este binisor facuta ca fond, adica te lasa sa mergi iarna cu anvelope de vara, daca pe carosabil nu e zapada, gheata sau polei. Mi se pare normal sa te amendeze cand blochezi circulatia, doar pentru ca ai vrut sa ai c*@iele mari si sa nu respecti legea... Asadar, ai gume adecvate, circuli, nu ai, lasi hodoroaga in parcare pana se topeste zapadoiul. SImplu.
                    Multumesc pentru informatie, nici nu-mi trebuie mai mult, oricum unde stau eu daca ninge si nu intra lama nu pleaca nimeni...

                    Comment


                    • Originally posted by Shakar View Post
                      Io am incercat si masina mergea drept, am incercat si pe zapada batatorita, si pe gheata, ABS-ul intra ca la balamuc dar nu ma rasuceam, gumele erau Michelin Energy. Acum depinde, sunt multi factori care influenteaza dar mie nu mi s-a intamplat.
                      Masina merge drept doar din inertie DAR daca incepi sa ai transfer de mase pe punti, poti sa ai mama ABS-ului si ESP-ului ca tot titirez esti. La o masina care se respecta, o sa gasesti un paragraf in manual "Legile fizicii nu poti fi incalcate de sistemele active de siguranta".
                      Morala e ca, o masina cu anvelope de vara si ABS, ESP, ASR, TCF, VDF, EKG, etc, nu este mai sigura datorita sistemelor. Acestea din urma vor fi depasite de situatie instant, iar apoi esti la mila hazardului. In schimb, sistemele pot face diferenta daca se pot bizui pe o aderenta satisfacatoare a anvelopelor. De fapt, aderenta e factorul cheie in siguranta activa.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Mi-am luat azi de la norauto( nu fac reclama) niste kleber krisalp hp2 sper sa fie ok ca anvelope, vom vedea la prima zapada.Au garantie 2 ani si cica daca ma duc sa le montez la ei imi iau 20 de lei pe roata montat/echilibrat.

                        Comment


                        • Cred ca anvelopele ar fi singurul lucru la care nu ar trebui sa ne zgarcim.E viata noastra in joc.
                          Sa fim seriosi,e singurul lucru care face contact cu solul.
                          sigpic

                          Comment


                          • Este foarte interesant fenomenul nou creat... cum s-a dat legea ce obliga portul gumelor de iarna, cum foarte multi au devenit grijulii privind propria siguranta si siguranta celorlanti pe drumurile publice in regim de iarna...
                            Aaa, mai spunea unul mai sus ca el circula cu 50 km/h cu gume iarna pe zapada si eu il incurc pentru ca am gume de vara si circul cu 30 km/h... asta-i genul de sofer care prinde 180km/h cu motor de 1.4... sunt multi soferi care incurca circulatia si vara.
                            Last edited by vasile78; 19 September 2011, 23:25.

                            Comment


                            • pot sa montez anvelope de iarna 185/65/15 pe jantele de tabla standard? Acum am 195/65/15 Continental, dar pentru la iarna ma gandesc sa imi iau de 185.

                              Comment


                              • 185 65 r15 e dimensiunea standard la logan, indiferent ca e iarna sau vara poti pune linistit pe jantele de tabla, daca ai 195 65 r15 ori esti in ilegalitate ori le-ai omologat individual.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google