Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A fost cineva in metro? E o oferta la michelin alpin A4 , vroiam sa stiu ce e cu voucherul de 100 ron . E pe anvelopa sau pe un set.

    Comment


    • Pana la urma cred ca o sa merg pe BF Goodrich G-Force Winter, anvelope de buget de la Michelin.

      Comment


      • Originally posted by madi View Post
        A fost cineva in metro? E o oferta la michelin alpin A4 , vroiam sa stiu ce e cu voucherul de 100 ron . E pe anvelopa sau pe un set.
        madi, in oferta scrie clar: "Vino la metro in perioada 08.08-21.09.2011, achizitioneaza oricare 2 anvelope michelin din aceasta pagina si primesti un voucher in valoare de 100 lei (tva inclus). Voucherul poate fi folosit in orice magazin metro chash*cary romania in perioada 08.09-31.10.2011."

        Michelin Alpin 4 185/65 R15 costa 333,56 (cu tva) si ai un voucher de 100 lei la 2 anvelope cumparate, voucher care o sa le primesti la casa si vei putea intra in metro din nou si vei putea face niste cumparaturi. Asta inseamna un alpin 4 la 283,56 care mie mi se pare un pret bun pt o anvelopa michelin. Eventual poti suna la cel mai apropiat metro si intrebi cum sta treaba cu voucherul.

        Eu am optat pentru all season pentru ca doua din anvelopele mele sunt deformate si daca luam acum de iarna, in vara trebuia sa iau 2 anvelope de vara + 4 jante. Am optat pentru Vredestein Quatrac 3 pentru ca am sunat la toate magazinele posibile si nu avea niciuna pe stoc GoodYear Vector 5+. Quatrac 3 vin saptamana viitoare lot de anul acesta. Daca aceste anvelope vor avea aderenta mai buna decat kormoranele vara pe ud si uscat iar iarna cat sa nu ramai inzapezit o sa fiu multumit (in 2 ierni cu kormoranele n-am reusit sa raman inzapezit decat odata la predeal, cand am parcat masina pe uscat si a doua zi dimineata nu ii mai vedeam numarul de inmatriculare, dar am luat o lopata de la hotel si mi-am croit drum)
        Last edited by bad_hrc; 17 September 2011, 09:48.

        Comment


        • Urasc sa stau dupa toti cocalarii cu pneuri de vara (in unele cazuri foarte uzate ) care circula iarna. Pe o straduta cu sens unic iarna cand vin de la servici stau si cate o ora pe 100m din cauza lor. Cam tarziu s-au gandit sa dea ordonanta.
          Mi-am luat pneuri de iarna care au sigla "MO" nu MS, M+S, etc.
          Asadar am cautat ce inseamna "MO" si am gasit aici:
          http://www.johnrweir.co.uk/mercedes/after-sales/winter_tyres.
          Deci nu e foarte rau, ma speriasem degeaba.

          Comment


          • Originally posted by bad_hrc View Post
            Michelin Alpin 4 185/65 R15 costa 333,56 (cu tva) si ai un voucher de 100 lei la 2 anvelope cumparate, voucher care o sa le primesti la casa si vei putea intra in metro din nou si vei putea face niste cumparaturi.
            Inca se mai merge pe abureli de-astea comerciale, asta ca sa te faca sa mai cheltui 100lei in magazinul lor.
            http://anvelopeautonoi.ro/Oferte/Pro...urce=shopmania

            Pe de alta parte iesi la 200,17lei/anvelopa pentru ca, daca achizitionezi 4 in banii astia mai faci si cumparaturi de 2 mil., deci nu e dracu chiar asa de negru dar trebuie sa cheltui vreo 13 mil.-cam scumpa trecerea la sezonul rece.
            Last edited by Cromatic; 17 September 2011, 13:40.

            Comment


            • Cormatic, problema sta altfel. Pe siteuri scrie ca e in stoc, daca ai sa dai telefon o sa zica ca nu mai au si iti spun ca au altceva. Cel putin asa am patit eu, am sunat la 4 magazine online si la 2 vulcanizari si ori difera pretul de pe site ori nu au in stoc, pe ultima suta de metrii problema este stocul. Macar la metro daca te duci stii ca au in stoc (daca or fi si acolo). Adevarat, platesti 1334 pe 4 anvelope dar din aia 200 vor fi voucher de cumparaturi, mai rau este daca acel voucher te obliga sa cumperi dintr-un anumit raion, daca poti cumpara orice este foarte bine. 1334-200/4=283,5 lei/bucata + cumparaturi de 200 lei.

              Comment


              • Alea din link-ul de mai sus sunt Michelin A3 nu A4 iar de la Metro ai ce sa cumperi, nu e asta problema, chestii care oricum trebuie cumparate (mancare, detergent, orice altceva).
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Originally posted by proteinman View Post
                  ....[snip]...Mi-am luat pneuri de iarna care au sigla "MO" nu MS, M+S....[snip]
                  Adica Mercedes Only. De unde tragi concluzia ca sunt "de iarna"?

                  Comment


                  • Multumesc pentru raspuns "bad hrc". Am luat azi din Mioveni 4 motrio de iarna la 190 pe bucata, plus 4 jante de srl la 90 bucata, cu montat m-a dus la 1190 lei . Sa vedem acum la iarna de sunt in stare , pentru ca, iernile trecute la cea mai mica ninsoare mergeam cu morcovul in .... .Masina a venit din fabrica cu anvelope continental.

                    Comment


                    • @ParuLuScorilo MO inseamna "MUD & OMAT"... o seara faina

                      Comment


                      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                        Adica Mercedes Only. De unde tragi concluzia ca sunt "de iarna"?
                        Pt ca scrie pe ele Dunlop WINTER Sport 3D MO.

                        Abia astept sa vad meletenii la coltz de strada tragand toate masinile pe dreapta sa se uite la cauciuce.

                        Comment


                        • Originally posted by proteinman View Post
                          pt ca scrie pe ele dunlop winter sport 3d mo.

                          Abia astept sa vad meletenii la coltz de strada tragand toate masinile pe dreapta sa se uite la cauciuce.

                          mo = mercedes original

                          Comment


                          • MO= marketing original, am eu dunlop winter 3D MO si nu sunt asa stralucite, poate sunt subiectiv dar sunt mai slabe decat michelin alpin A4 sau Continental Winter
                            Last edited by crull; 17 September 2011, 22:04.

                            Comment


                            • Cu parere de rau, cu toate ca imi place cum suna MUD and OMAT , MO -> Original tires for Mercedes-Benz (un fel de Dacia Oil al uleiurilor). Ca sa pastrez acelasi aer ironic... cele mai de iarna anvelope, mai ceva decat M+S.

                              Comment


                              • Mai slabe dar mai ieftine.Sa fim seriosi si eu visam la micheline alpin dar erau cu 50 de lei mai scumpe.Si asa am dat destul pe 2 cauciucuri m-ar fi costat 80-100 de lei in plus.Sunt foarte bune dunlop-urile.Eu cand am parcat odata intr-un loc plin cu zapada(nu aveam unde sa o las) am impins zapada cu botul nu derapa/aluneca deloc ba chiar cand am turat-o mai tare a ramat pana a ajuns la asfalt.Cand am vazut nu mi-a venit sa cred cu toate ca era gheata dedesupt.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google