Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca cele de 195 sunt asemanatoare cu cele de 185 si le pui pe spate,poate scapi neobservat.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • Abaterea e de 1% , adica anvelopa de 195/60R15 e cu 1% mai mare in circumferinta.

      Comment


      • Originally posted by Costi-bc View Post
        de unde stie arr-ul ce ai tu pe carte ? spui ca ai inclus si astfel de anvelope...
        cartea nu trebuie s-o porti dupa tine si in certificat nu mai scrie ...
        Nu esti obligat sa ai cartea la tine dar crezi ca ei nu au baza de date ? Ce metode simple gasiti voi, in certificat nu mai scrie si scapi de amenda, nu ?

        Chiar daca diferentele sunt mici, ei de abia asteapta sa iti dea amenda. Eu nu as risca si nu vad problema sa ai punti cu cauciucuri diferite. Ai putea sa iti iei Michelin Alpin A4 sau Dunlop Winter Sport pentru fata, ar fi fortza.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • 195/60r15 este cu 1% mai mic in circumferinta decat 185/65r15, pe site-urile de specialitate zic ca +/- 3% este admis, daca diferenta e mai mare apar si erori mai mari la vitezometru plus ca 1km o sa fie mai mic
          Eu am acum 195/60r15 pe masina pentru ca am luat niste jante sh + cauciucuri care mai merg 1 an, dar voi lua alte anvelope in primavara pt ca mi-e putin frica sa merg cu alte dimensiuni, decat sa-mi ia talonu pt 1cm latime mai bine stock, daca aveam jante la 17" si anvelope 205/215 macar stiam pentru ce mi-l ia dar pe 15" n-are rost.

          Comment


          • Originally posted by Shakar View Post
            Nu esti obligat sa ai cartea la tine dar crezi ca ei nu au baza de date ? Ce metode simple gasiti voi, in certificat nu mai scrie si scapi de amenda, nu ?

            Chiar daca diferentele sunt mici, ei de abia asteapta sa iti dea amenda. Eu nu as risca si nu vad problema sa ai punti cu cauciucuri diferite. Ai putea sa iti iei Michelin Alpin A4 sau Dunlop Winter Sport pentru fata, ar fi fortza.
            am franat mai bine decat Alpin A3 iarna trecuta. la modul cel mai serios Debica Frigo 2 sunt gume prea smechere de iarna. sunt fostele Goodyear UG5

            Comment


            • Ziceam de A4 nu de A3 + ca daca ale tale erau noi si alea uzate, diferenta e mare de tot la astea de iarna, cu profilul la jumatate scade mult eficienta.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • noi vs noi erau. daca am franat mai bine decat A3 o sa stau egal cu A4. nu merita difetenta de bani. eu am dat 199 / bucata noi noute.
                un A4 e 350 lei.

                Comment


                • Alpin A4 am gasit cu 300 de lei,,daca stii unde sa cauti gasesti ieftin aceste anvelope !
                  Acu sa vad cum ajung la service dacia pt a monta anvelopele de iarna, ca este o oferta pana maine 22.10 si montezi si echilibrezi cu 15 lei anvelopa.

                  Comment


                  • si ti le pastreaza la ei maxim 6 luni pe cele de vara inclus in pretul asta

                    Comment


                    • Cred ca numai daca achizitionezi anvelopele de la ei, e oferta asta (cu pastrarea anvelopelor de vara, gratis pana in primavara).
                      Last edited by mr.K; 21 October 2011, 11:14.

                      Comment


                      • sunt intradevar gume foarte bune debica frigo 2 cel putin in primul sezon nu ai probleme aproape pe orice drum ai fi, dar sa vedem cum rezista in timp, sa le vedem in a3a iarna de folosire, indiferent ca faci 2,3 mii pe an, sa vedem daca isi pastreaza elasticitatea la fel de bine ca gumele premium
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Promotia este valabila pentru orice posesor de masina marca Dacia, daca vine cu anvelopele de acasa sau daca cumpara de la ei. Scrie in regulamentul campaniei. Toata treaba este sa ai Dacie.

                          Comment


                          • Originally posted by Costi-bc View Post
                            de unde stie arr-ul ce ai tu pe carte ? spui ca ai inclus si astfel de anvelope...
                            cartea nu trebuie s-o porti dupa tine si in certificat nu mai scrie ...


                            @costi, am spus chestiunea asta de 1000 ori pe aici : orice dimensiune atipica de anvelopa se trece in carte la omologari individuale iar in talon la MENTIUNI. Deci daca ai talon nou si alte anvelope decat 185/65/15, la mentiuni trebuie sa scrie dimensiunile noilor anvelope. Daca nu, ramane talon la politai

                            Asa de fraieri erau baietii de la RAR+ Politie? Asa de fraieri ii credeti?
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by samy0388 View Post
                              sunt intradevar gume foarte bune debica frigo 2 cel putin in primul sezon nu ai probleme aproape pe orice drum ai fi, dar sa vedem cum rezista in timp, sa le vedem in a3a iarna de folosire, indiferent ca faci 2,3 mii pe an, sa vedem daca isi pastreaza elasticitatea la fel de bine ca gumele premium
                              Debica Frigo Directional am folosit 3 ierni, si s-au comportat bine si dupa aproximativ 20-25k facuti cu ele. Important e cum le pastrezi si pe timpul verii, eu unul le tin intr-un beci, la racoare.
                              Cand ai jante separate pentru ele nu le mai supui la nici o actiune de demontare/montare.

                              Dupa alea am avut Kleber Krisalp, ceva in plus in sens pozitiv pentru astea fata de Frigo, dar nu o diferenta majora.
                              Last edited by mr.K; 21 October 2011, 11:21.

                              Comment


                              • si eu le tin in beci la racoare, fara lumina si fara umiditate, temperatura constanta, asta e mediul ideal pentru depozitarea anvelopelor, puse ca atare nebagate in saci ...
                                le-am montat pe tablele de origine dacia iar in primavara o sa iau jante de aliaj aftermarket, asa e cel mai bine pentru cat oi tine masina
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google